تراویس کالانیک
 • تراویس کالانیک

 • نام به انگلیسی: Travis Cordell Kalanick
 • تاریخ تولد: ۶ اوت ۱۹۷۶
 • محل تولد: لس آنجلس
 • ملیت: آمریکا
 • کسب‌وکار: اوبر ,
تراویس کالانیک
 • تراویس کالانیک

 • نام به انگلیسی: Travis Cordell Kalanick
 • تاریخ تولد: ۶ اوت ۱۹۷۶
 • محل تولد: لس آنجلس
 • ملیت: آمریکا
 • کسب‌وکار: اوبر ,

تراویس کالانیک

تراویس کالانیک (زادهٔ ۱۹۷۶ در لس آنجلس) کارآفرین آمریکایی و هم‌بنیانگذار شرکت اوبر است.

زندگی شخصی

تراویس کالانیک فرزند دونالد کالانیک، مهندس عمران و بانی هوروویتز کالانیک، فعال در تبلیغات خرده‌فروشی دیلی نیوز، در ۶ اوت ۱۹۷۶ در لس‌آنجلس، کالیفرنیا متولد شد. تراویس در شهر نورتریج از ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کرد و دوران تحصیل خود را در دبیرستان گرانادا هیلز گذراند و فارغ‌التحصیل شد. سپس برای تحصیل در رشتهٔ مهندسی کامپیوتر وارد دانشگاه کالیفرنیا شد.

زندگی حرفه‌ای

در سال ۱۹۹۸، تراویس کالانیک همراه با سایر دوستانش از یوسی‌ال‌ای خارج شدند تا با همکاری دن رودریگز، شرکت اسکور را در زمینهٔ موتور تبادل اطلاعات و جستجوی چندرسانه‌ای و سرویس اشتراک‌گذاری فایل‌ها تأسیس کنند. در سال ۲۰۰۰، دادخواستی از سمت انجمن تصاویر متحرک آمریکا، انجمن صنعت ضبط موسیقی آمریکا (RIAA) و انجمن ملی انتشارات موسیقی (NMPA) علیه شرکت اسکور مطرح شد. آن‌ها ادعا کردند که فعالیت‌های این شرکت در راستای نقض حق چاپ است. در سپتامبر همان سال، اسکور برای حفظ خود در برابر دادخواست دادگاه، اعلام ورشکستگی کرد.
در سال ۲۰۰۱، تراویس توانست مجدداً با کمک تیم مهندسی اسکور، شرکت دیگری را در زمینهٔ اشتراک‌گذاری فایل با نام رد اس ووش راه‌اندازی کند. مزیت نرم‌افزار رد اس وُوش این بود که از پهنای باند بیشتر اینترنت بهره می‌برد تا امکان انتقال و مبادلهٔ فایل‌های رسانه‌ای پُرحجم مانند فایل‌های موسیقی و فیلم را برای کاربرانش فراهم کند. در سال ۲۰۰۷، این شرکت توسط آکامای تکنولوژی، به ارزش ۱۹ میلیون دلار خریداری شد.

اوبر

در دسامبر ۲۰۰۸، تراویس کالانیک در کنفرانس فناوریLeWeb در پاریس شرکت می‌کند، و برای اولین بار، ایدهٔ اوبر را از گرت کمپ می‌شنود. کمپ داستانی دربارهٔ هزینهٔ ۸۰۰ دلاری برای کرایهٔ لیموزین با رانندهٔ خصوصی برای سال نو نقل می‌کند و اینکه چگونه تقسیم هزینه برای بسیاری از افراد، باعث می‌شود تا خدمات لیموزین مقرون به صرفه‌تر شود.
در اوایل سال ۲۰۰۹، تراویس به‌همراه گرت کمپ، اوبر را تأسیس کردند. در آن زمان به‌دلیل مشغلهٔ بالای گرت که مدیر عامل استامبل‌آپن بود، تراویس را به‌عنوان شتاب‌دهندهٔ اصلی منصوب کرد. وظیفهٔ تراویس در آن زمان، هدایت عملیات اوبر به‌طور موقت، برای ایجاد نمونه‌های اولیهٔ محصول و یافتن مدیر کل برای اجرای تمام‌وقت عملیات شرکت تا نخستین راه‌اندازی آن در سان فرانسیسکو بود. شعار تراویس و ایجاد فرهنگ «پیروزی به هر قیمتی» در نوامبر سال ۲۰۱۴، با انتقاداتی روبرو شد.
بنا به نقل قول یکی از مهندسین سابق اوبر به نام «سوزان فولر» تبعیض جنسیتی شدید در این شرکت وجود داشت. انتشار این خبر باعث شد دادستان وقت خواستار بازرسی شرکت شود. مشاجرهٔ لفظی تراویس با یکی از رانندگان و ادعاهایی مبنی بر سرقت اطلاعات از واحد ماشین خودران آلفابت باعث شد هیئت مدیره تراویس را برای استعفا تحت فشار قرار دهند و نهایتاً منجر به کناره‌گیری وی از سمت مدیرعاملی شد. پس از کناره‌گیری کالانیک از سمت مدیرعاملی اوبر، دارا خسروشاهی، مدیریت شرکت را بر عهده گرفت و از آن زمان حواشی پیرامون این شرکت کمتر شده‌است.

اخبار تراویس کالانیک
دارا خسروشاهی یک مشکل بزرگ دارد : تراویس کالانیک

دارا خسروشاهی یک مشکل بزرگ دارد : تراویس کالانیک

آیا بنیانگذار اوبر بزرگترین دشمن این شرکت است؟

آیا کالانیک از مدیریت اوبر استعفا می‌دهد؟

آیا کالانیک از مدیریت اوبر استعفا می‌دهد؟

مدیرعامل شرکت اوبر، تراویس کالانیک هنوز تصمیم قطعی برای جدایی از شرکت اوبر را اعلام نکرده است. او در جلسه‌ای که قرار است تا چند ساعت دیگر برگزار شود، باید درابره نتایج تحقیق و بررسی از مدریت ناکارآمد خود، به حضار جلسه توضیحاتی ارائه کند.

بنیانگذار اوبر چگونه 1 میلیارد دلار از دست داد

بنیانگذار اوبر چگونه 1 میلیارد دلار از دست داد

تراویس کالانیک تا آذرماه امسال بخش عمده سهامش را در اوبر – شرکتی که خود آن را تاسیس کرده بود – فروخت اما اگر حدود دوماه صبر می‌کرد حداقل 1 میلیارد دلار نصیبش می‌شد.