استیو جابز
 • استیو جابز

 • نام به انگلیسی: Steve Jobs
 • تاریخ تولد: ۲۴ فوریهٔ ۱۹۵۵
 • محل تولد: سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا
 • تاریخ وفات: ۵ اکتبر ۲۰۱۱
 • محل وفات: پالو آلتو
 • ملیت: آمریکایی
 • کسب‌وکار: اپل ,
استیو جابز
 • استیو جابز

 • نام به انگلیسی: Steve Jobs
 • تاریخ تولد: ۲۴ فوریهٔ ۱۹۵۵
 • محل تولد: سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا
 • تاریخ وفات: ۵ اکتبر ۲۰۱۱
 • محل وفات: پالو آلتو
 • ملیت: آمریکایی
 • کسب‌وکار: اپل ,

استیو جابز

استیو جابز (زادهٔ ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو – درگذشتهٔ ۲۰۱۱ در پالو آلتو) کارآفرین و مخترع آمریکایی بود که شرکت اپل را بنیان نهاد.

زندگی شخصی

استیو جابز در ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا متولد شد. مادرش جوآن شیبل متخصص گفتاردرمانی و پدرش عبدالفتاح جان جندالی استاد علوم سیاسی سوریه، هر دو فارغ‌التحصیل دانشگاه ویسکانسین بودند. به‌دلیل برخی مشکلات، آن‌ها تصمیم گرفتند تا پسر خود را هنگامی‌که هنوز نامی نداشت، برای فرزندخواندگی به زوجی از طبقهٔ متوسط به نام‌های پاول رینهولد جابز و کلارا هاگوپیان بخشیدند.
پاول مکانیک ماهر کارخانهٔ ساخت لیزر و مادرش حسابدار بود. خانوادهٔ جابز در منطقه‌ای به نام مانتین ویو که بعدها سیلیکون ولی نام گرفت، زندگی می‌کردند. پدرش، همیشه استیو را تشویق می‌کرد تا به‌عنوان سرگرمی و تفریح، در گاراژ با وسایل الکترونیکی کار کند و این چنین بود که کم‌کم اعتمادبه‌نفس، سرسختی و قابلیت فعالیت‌های مکانیکی در او شکل گرفت. استیو تا سن ۲۷ سالگی هیچ اطلاعی از خانوادهٔ واقعی‌اش نداشت. 

تحصیلات

دوران تحصیلات رسمی استیو در مدرسه‌ای معمولی در کالیفرنیا گذشت اما به‌نظر او کلاس‌های سنتی درس به‌شدت خسته‌کننده بودند. به‌عقیدهٔ معلمانش، استیو دانش‌آموزی بود که نمی‌شد چیزی به او یاد داد. تنها معلم کلاس چهارم استیو بود که با روش خود توانست برای درس خواندن با رشوه او را تطمیع کند. به‌گونه‌ای که پیشرفت استیو تا حدی بود که مسئولین مدرسه از او خواستند دو کلاس را جهشی بخواند و مستقیماً وارد دبیرستان شود. پس از اتمام دبیرستان در هومستید کالیفرنیا، استیو وارد کالج رید در پورتلند اورگن شد.
بی‌هدفی استیو باعث شد تا پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی، از کالج انصراف دهد. یک سال و نیم بعد را در کلاس‌های خلاقیت دانشگاه گذراند. او در کلاس‌های خوشنویسی شرکت می‌کرد. بعدها خودش گفت که طرح‌های مختلف حروف و فونت‌های فاصله‌دار مکینتاش مدیون دوره‌های خوشنویسی است.

تولد اپل

در سال ۱۹۷۴ استیو به‌عنوان طراح بازی‌های ویدیویی در شرکت کامپیوتری آتاری کار می‌کرد. آشنایی استیو جابز و استیو وزنیاک به ملاقات آن‌ها در کلوپ رایانه‌ای هوم‌برو در سال ۱۹۷۵ بر می‌گردد. این آشنایی، پیش‌زمینه‌ای شد تا در اولین روز ماه آوریل ۱۹۷۶، جابز و وزنیاک شرکت اپل را تأسیس کردند. آن‌ها به‌همراه رونالد وین کامپیوتر اپل را در گاراژ خانهٔ جابز در کریست درایو ساختند. برای تأمین سرمایهٔ مورد نیاز، جابز فولکس‌واگن خود و وزنیاک ماشین‌حساب پیشرفته مورد علاقهٔ خود را فروختند.
با فروش نخستین نسخه از اپل (اپل ۱)، درآمد ۷۷۴ هزار دلاری برای شرکت به دست آمد. طراحی اپل ۱ با وزنیاک بود و جابز مسئولیت بازاریابی و فروش آن را برعهده گرفت. پس از موفقیت اپل ۱، وزنیاک کار روی کامپیوتری پیشرفته‌تر با پشتیبانی گرافیکی رنگی (اپل ۲) را شروع کرد. پس از موفقیت‌های به‌دست‌آمده، سهام شرکت در سال ۱۹۸۰ در بازار بورس به فروش رسید و جابز در سن ۲۵ سالگی، ثروتی بیش از ۲۰۰ میلیون دلار کسب کرد. یک سال پس از شکست اپل ۳ به‌دلیل برخی مشکلات سخت‌افزاری و قیمت بالا در بازار، در اوت ۱۹۸۱ کامپوترهای شخصی آی‌بی‌ام وارد بازار شد.

توسعهٔ اپل

با ورود این شرکت بزرگ، استیو موقعیت شرکتش را در خطر می‌دید و تنها امید او به پروژهٔ اپل لیزا بود. علی‌رغم تلاش بسیار، پروژه با شکست مواجه شد و این مسئله صدمهٔ زیادی به جابز زد، اما دست از تلاش نکشید و تصمیم گرفت تا روی پروژهٔ کوچکی به نام مکینتاش- کامپیوتر شخصی ارزان که کار کردن با آن به‌راحتی کار با یک توستر باشد- کار کند. این پروژه سه سال طول کشید و در ژانویهٔ ۱۹۸۴، آن را معرفی نمود. با وجود موفقیت‌های اولیهٔ آن، در اوایل سال ۱۹۸۵ فروش آن رو به کاهش رفت. تنش‌های به‌وجودآمده در شرکت باعث شد تا جابز برای مدتی به سفر برود و تنها اخبار شرکت را پیگیری کند. در این زمان ایدهٔ جدیدی به ذهنش رسید: تأسیس شرکتی جدید با هدف رسیدن به مدارج بالاتر و به‌کار گرفتن عده‌ای از مهندسین اپل. زمانی‌که اپل از این موضوع آگاه شد جابز را تهدید کرد که از او به خاطر استفاده از اطلاعات با ارزش‌شان، شکایت خواهد کرد. این موضوع باعث شد تا استیو از ادامهٔ کار منصرف شود و تمامی سهام اپل را بفروشد.
در سال ۱۹۸۹، شرکت نکست تأسیس شد و استیو سیستم نکست کامپوتر را بنیان گذاشت که نرم‌افزار آن اساس آیفون‌های امروزی است. هرچند که نکست نتوانست تبدیل به مهم‌ترین سیستم عامل در آمریکا شود و در سال ۱۹۹۶ اپل، شرکت نکست را خرید و در سال بعد یعنی ۱۹۹۷، استیو جابز مجدداً به سمت قبلی خود یعنی مدیرعاملی اپل بازگشت. تلاش‌های استیو دوباره توانست اپل را وارد فضای رقابتی کند. محصولات خلاقانه‌ای مانند آی مک، طراحی‌های زیبا و کمپین‌های شرکت بار دیگر توجه مصرف‌کنندگان را به خود جلب نمود.

جوایز و افتخارات

مجلهٔ تایم در سال ۱۹۸۳ میلادی، جابز را به‌عنوان «مشهورترین استاد میکرو (الکترونیک)» معرفی کرد. در سال ۱۹۸۵ رئیس‌جمهور رونالد ریگان، مدال ملی فناوری و نوآوری را به استیو جابز و استیو وازنیک به‌خاطر معرفی و گسترش کامپیوتر شخصی اهدا کرد. در سال ۲۰۰۷ نیز جابز به‌وسیلهٔ مجلهٔ فورچون در یک لیست ۲۵نفره به‌عنوان قدرتمندترین فرد و بالاتر از افرادی چون بیل گیتس، روپرت مرداک و اریک اشمیت در تجارت معرفی شد.

در اوت سال ۲۰۰۹ میلادی، در نظرسنجی جونیور اچیومنت، او به‌عنوان موردتحسین‌ترین کارآفرین در میان نوجوانان انتخاب شد. در نوامبر ۲۰۰۹، به‌وسیلهٔ مجلهٔ فورچون به‌عنوان «مدیرعامل دهه» انتخاب شد. در سال ۲۰۱۰، در ردهٔ هفدهم قدرتمندترین افراد جهان از دیدگاه فوربز قرار گرفت. در دسامبر ۲۰۱۰، فایننشیال تایمز، جابز را به‌عنوان مرد سال ۲۰۱۰ معرفی کرد. 
فوربس در مارس ۲۰۱۱ میلادی ثروت جابز را ۸٫۳ میلیارد دلار و قبل از مرگش در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی ۷ میلیارد دلار برآورد کرد و در جایگاه ۳۷مین فرد ثروتمند آمریکا قرار گرفت.
در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۱ در بوداپست، شرکت گرافی‌سافت، اولین مجسمهٔ برنزی استیو جابز را ارائه داد و او را یکی از بزرگترین شخصیت‌های عصر مدرن معرفی کرد.
 

اخبار استیو جابز
تاریخ رسمی معرفی iPhone 12 اعلام شد

تاریخ رسمی معرفی iPhone 12 اعلام شد

پس از یک تاخیر بی سابقه در برنامه ی سالیانه معرفی گوشی هوشمند پرچم دار شرکت اپل، حال این شرکت بیان کرده است که زمان عرضه ی گوشی هوشمند جدید این شرکت در زمان معرفی آن که در برنامه ای در هفته آینده خواهد بود، بیان خواهد شد.

فروشگاه شناور اقدام جدید اپل

فروشگاه شناور اقدام جدید اپل

اپل برای نخستین بار قرار است که فروشگاهی را بر روی آب ایجاد نماید. این فروشگاه کروی قرار است سومین نمایندگی اپل در کشور سنگاپور باشد. نکته ‎ای که باعث شده است تا این کشور میزبان این طرح جذاب شود، به علت میزان توریستی است که هرساله از این کشور بازدید می ‎کنند.

اپل و استفاده از واقعیت مجازی در ویدئوکنفرانس

اپل و استفاده از واقعیت مجازی در ویدئوکنفرانس

برند اپل در طول ماه های اخیر بر روی استفاده هرچه وسیع ‏تر از فناوری واقعیت مجازی سرمایه گذاری کرده است. مدیران ارشد این برند در تلاش برای ساماندهی استارت آپی تازه به منظور ایجاد فضای ویدئوکنفرانس جذاب تر برای کاربران هستند.