پل آلن
 • پل آلن

 • نام به انگلیسی: Paul Allen
 • تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳
 • محل تولد: سیاتل، ایالات متحدهٔ آمریکا
 • تاریخ وفات: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸
 • محل وفات: مرسرآیلند، ایالات متحدهٔ آمریکا
 • ملیت: آمریکایی
 • کسب‌وکار: مایکروسافت,
پل آلن
 • پل آلن

 • نام به انگلیسی: Paul Allen
 • تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳
 • محل تولد: سیاتل، ایالات متحدهٔ آمریکا
 • تاریخ وفات: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸
 • محل وفات: مرسرآیلند، ایالات متحدهٔ آمریکا
 • ملیت: آمریکایی
 • کسب‌وکار: مایکروسافت,

پل آلن

پل آلن (زادهٔ ۱۹۵۳ در سیاتل - درگذشتهٔ ۲۰۱۸ در مرسرآیلند) کارآفرین آمریکایی و هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت بود.

زندگی شخصی

پل آلن در ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳ در سیاتل متولد شد. پدرش کنت ساموئل آلن معاون مدیریت کتابخانه‌های دانشگاه واشینگتن و مادرش ادنا فی آلن کتابدار بودند. دوران تحصیل پل در مدرسهٔ لیک‌ساید سیاتل بود و درست همان‌جا بود که با بیل گیتس که دو سال از او کوچکتر بود، آشنا شد. علاقمندی هر دو آنها به کامپوترها بسیار زیاد بود و اوقات خود را برای یادگیری مهارت برنامه‌نویسی صرف می‌کردند.
دوران تحصیل دانشگاهی پل در دانشگاه ایالتی واشینگتن بود. هر چند که پس از دو سال، دانشگاه را رها کرد و به‌عنوان برنامه‌نویس در شرکت هانی‌ول در بوستون مشغول به کار شد. پل توانست بعد از مدتی بیل گیتس را که در دانشگاه هاروارد تحصیل می‌کرد، متقاعد کند که او نیز تحصیلات را رها کرده و در تأسیس شرکت جدید به او کمک کند.

زندگی حرفه‌ای

در سال ۱۹۷۵، شرکت MITS اولین کامپیوتر شخصی خود به نام Altair را به بازار عرضه نمود. با شنیدن این خبر، بیل و آلن از فرصت استفاده کردند و با شرکت MITS تماس گرفتند و گفتند که آن‌ها مترجم بیسیک برای کامپوتر عرضه‌شده را دارند. در حالی‌که در واقعیت چنین نبود و آن‌ها اصلاً هیچ کاری روی آن کامپیوتر انجام نداده بودند. شرکت MITS پذیرفت تا نمونهٔ کار آن‌ها را ببیند؛ بنابراین، آنها مجبور شدند تا شبانه‌روزی کار کنند تا آن را آماده کنند. پس از موفقیت در دموی مترجم برای مدیران شرکت، قرار شد تا بیل و آلن مترجم خود را با نام آلتیر بیسیک توسعه دهند.

تأسیس مایکروسافت

آلن پس از عقد قرارداد با این شرکت، مدتی به سمت مدیر ارشد نرم‌افزار منصوب شد. آنها دفتر خود را در آلبوکرکی نیومکزیکو تأسیس کردند و یک سال بعد در سال ۱۹۷۶، شرکت مایکروسافت به صورت رسمی ثبت شد و روزبه‌روز پیشرفت کرد و به تعداد کارکنان آن افزوده شد. در سال ۱۹۸۰ شرکت آی‌بی‌ام، تصمیم به ساخت کامپیوترهای شخصی گرفت و کار نرم‌افزار آن را به شرکت مایکروسافت داد. بیل و پل آلن سیستم داس ۸۶ را متناسب با کامپیوترهای شخصی آی بی ام تغییر دادند و قابلیت‌هایی به آن افزودند و آن را MS-DOS نام نهادند.
همکاری با آی‌بی‌ام ثروت زیادی را به شرکت مایکروسافت تزریق کرد. هر چند که پل به‌دلیل ابتلا به سرطان لنفوم در سال ۱۹۸۲ از شرکت استعفا داد. پل بعد از مدتی مبارزه با سرطان، سلامتی خود را مجدداً به دست آورد. او در سال ۱۹۸۶ به‌همراه خواهرش شرکت خصوصی ولکان را راه‌اندازی کرد. علی‌رغم اینکه بیل گیتس پس از استعفای پل خواسته بود تا سهم آلن را بخرد، او از این کار امتناع کرده بود و حال پل به عنوان هم‌بنیانگذار مایکروسافت توانسته بود درآمد مناسبی از عرضهٔ عمومی سهام آن شرکت در سال ۱۹۸۶ به دست آورد.
پل در سال ۱۹۹۲ با هدف سرمایه‌گذاری در ایده‌ها و استارت‌آپ‌ها وارد سیلیکون ولی شد و توانست به همراه دیوید لیدل شرکت اینتروال ریسرچ را تأسیس کند. شرکتی که تا سال ۲۰۰۰ فعال بود. فعالیت‌های پل در عرصه‌های مختلف از ورزش و خرید تیم پورتلند گرفته تا ملحق شدن به گروه موسیقی و فعالیت به عنوان گیتاریست و روی آوردن به فیلم‌سازی و تأسیس شرکت ولکان، از جمله کارها و فعالیت‌های این سرمایه‌گذار موفق هستند.

تأسیس موزهٔ موسیقی

آلن در نوامبر ۲۰۰۰ به صورت رسمی از هیئت مدیره مایکروسافت استعفا داد و فقط به عنوان مشاور مشغول بود و بخش اعظمی از سهام خود را نیز فروخت. پس از آن به همراه خواهرش موزهٔ موسیقی تأسیس کردند و نام موزه در سال ۲۰۱۶ به Museum of pop Culture تغییر کرد. علاقهٔ زیاد او به موزه باعث تأسیس موزهٔ دوم در سال ۲۰۰۴ به نام Allen science fiction شد.

فعالیت‌های دیگر

یکی از فعالیت‌های جاه‌طلبانهٔ پل تأسیس شرکت فضایی SpaceShipOne در سال ۲۰۰۴ بود. در سال ۲۰۱۵، نیز شرکت Vulcan Aerospace را به عنوان زیر مجموعه ولکان تأسیس کرد تا در زمینهٔ سفر به فضا و کاهش قیمت این سفرها فعالیت کند. از سرمایه‌گذاری‌های دیگر او ورود به بازار املاک با ثبت شرکتی به نام Vulcan Real State بود که خرید مجموعهٔ اداری ۱۷۰ هزار متر مربعی توسط آمازون یکی از پر سودترین معاملات این شرکت بود. در سال ۲۰۱۰، آلن شکایتی علیه چند شرکت فناوری مانند AOL، اپل، ای‌بی، فیسبوک، گوگل، نتفلیکس، یاهو و یوتیوب مطرح کرد که طی آن، از نقض پتنت‌های خود توسط این شرکت‌ها شاکی بود. هر چند که شکایت او در سال ۲۰۱۴ رد شد. از جمله پروژه‌های دیگر پل، تأسیس شرکت هوش مصنوعی به نام artificial intelligence Allen Institute for در سال ۲۰۱۴ است. پل آلن که در فعالیت‌های خیرخواهانه نیز مشغول بود در سال ۲۰۱۰ نیمی از ثروت خود را به فعالیت‌های خیرخواهانه اختصاص داد.
در کنار پروژه‌ها و شرکت‌های متعددی که پل تأسیس کرده‌است، در حوزه سلامت و علوم زیستی نیز فعالیت‌های زیادی انجام داده‌است، از جمله، مؤسسهٔ تحقیقات مغز آلن، مؤسسهٔ تحقیقات سلولی او در سال ۲۰۱۴ مؤسسهٔ تحقیقات علوم زیستی در سال ۲۰۱۶ و حتی پروژه‌های برق‌رسانی و تأمین نیرو. پل در مدت حیات خود از هیچ تلاشی دریغ نکرد و فعالیت‌های متعددی انجام داد تا اینکه با برگشت مجدد بیماری و به شکلی دیگر، علی‌رغم درمان، در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی، از دنیا رفت.