لری پیج
 • لری پیج

 • نام به انگلیسی: Larry Page
 • تاریخ تولد: 26 مارس 1973
 • محل تولد: ایالات میشیگان
 • ملیت: آمریکایی
 • کسب‌وکار: گوگل,
لری پیج
 • لری پیج

 • نام به انگلیسی: Larry Page
 • تاریخ تولد: 26 مارس 1973
 • محل تولد: ایالات میشیگان
 • ملیت: آمریکایی
 • کسب‌وکار: گوگل,

لری پیج

لارِنس لَری پِیج (زادهٔ ۲۶ مارس ۱۹۷۳ در لنسینگ، میشیگان، ایالات متحده آمریکا) کارآفرین و مبتکر آمریکایی است، که به‌همراه سرگئی برین در سال ۱۹۹۸ گوگل را بنیان نهادند.

زندگی شخصی

لورنس ادوارد پیج معروف به لری پیج در ۲۶ مارس سال ۱۹۷۳، در شهر لنسینگ ایالت میشیگان آمریکا متولد شد. پدر و مادرش، کارل و گلوریا پیج، استاد دانشگاه میشیگان و متخصص رایانه بودند. زمینهٔ کاری پدر و مادر و تمایل و تشویق آن‌ها برای داشتن فرزندی خلاق و مبتکر باعث شده‌بود تا لری پیش از دبستان نیز علاقه‌مند به کتب و مجلات علوم کامپیوتری باشد. علاوه بر این، لری به موسیقی نیز علاقه داشت به‌طوری‌که سرعت خود در محاسبات ریاضی را مدیون موسیقی دانسته‌است.
دوران دبستان وی در مدرسهٔ اکموس مونتسوری گذشت. لری می‌گوید: «شیوهٔ مونتسوری به گونه‌ای بود که به ما یاد می‌دادند که در قیدوبند پیش‌فرض‌ها و مقرات نباشیم. آن‌ها ما را پرسش‌گر و خودانگیخته پرورش می‌دادند». لری پس از گذراندن دوران دبیرستان خود در ایست لنسینگ، مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی کامپیوتر خود را از دانشگاه میشیگان دریافت نمود.

زندگی حرفه‌ای

این جوان خلاق در دورهٔ تحصیل کارشناسی خود موفق به ساخت پرینتر جوهرافشان شد که از کارتریج جوهر استفاده می‌کرد و برای نخستین‌بار، چاپ پوسترهای بزرگ را با قیمتی پایین امکان‌پذیر می‌نمود. همچنین، او توانست ایدهٔ سیستم حمل‌ونقل دانشجویی دانشگاه با ماشین‌های بی‌آرتی (که نوعی سیستم حمل‌ونقل سریع و بدون راننده بود) را پیشنهاد داد. ایده‌ای که امروز در شرکت آلفابت با کار روی ماشین‌های بدون راننده و بهبود حمل‌ونقل مبتنی بر داده دنبال می‌شود. پیج توانست مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشتهٔ علوم کامپیوتری از دانشگاه استنفورد بگیرد. مطالعات لری در مقطع دکتری همان دانشگاه در زمینهٔ ویژگی‌های ریاضی شبکهٔ اینترنت و ساختار لینک‌های آن به‌عنوان یک گراف بزرگ آغاز شد. 

تولد گوگل

موضوع پایان‌نامهٔ او، ارتباط صفحات وب و دسترسی به آن‌ها از طریق یک منبع مشترک بود. در همان زمان بود که او با سرگی برین، یکی دیگر از دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه استنفورد آشنا شد که به او در مطالعاتش کمک می‌کرد. در ابتدا نام پروژهٔ آن‌ها بک‌راب (Backrub) بود و آن‌ها سعی می‌کردند تا راهی برای درجه‌بندی وب‌سایت‌ها از نظر اهمیت پیدا کنند. اینجا بود که فهمیدند با الگوریتمی که ساخته‌اند می‌توانند یک موتور جستجو درست کنند. آن‌ها با همکاری همدیگر توانستند مقالهٔ خود تحت عنوان «آناتومی یک موتور جستجوی بسیار بزرگ ابرمتنی» را به یک موتور جستجوی اینترنتی تبدیل کنند. نسخهٔ اولیهٔ گوگل در سال ۱۹۹۶ ایجاد شد و در سال ۱۹۹۸، شرکت گوگل با جذب یک میلیون سرمایه از طرف خانواده، دوستان و سایر سرمایه‌گذاران، رسماً توسط لری و سرگی تأسیس شد که البته در این میان اندی بچتولیشم سرمایه‌گذاری بود که به‌تنهایی صد هزار دلار در اختیار این دو قرار داد.
اولین دامنهٔ شرکت، Googol بود که از نام یک عدد بزرگ (یک با صد صفر در جلو آن) گرفته شده‌است که نشان‌دهندهٔ حجم عظیم داده‌هایی است که این موتور جستجو باید جستجو کند. در سال ۲۰۰۲، شرکت یاهو پیشنهاد سه میلیارد دلاری برای خرید گوگل داد، اما بنیانگذاران گوگل آن را رد کردند. این رد پیشنهاد سه میلیارد دلاری در حالی بود که سه سال قبل از آن، لری و سرگی تصمیم به فروش گوگل به قیمت یک میلیون دلار داشتند و حتی پیشنهاد ۷۵۰ هزار دلار را نیز مطرح کردند اما ظرف سه سال گوگل به پدیده‌ای تبدیل شد که چهار هزار برابر آن قیمت ارزش داشت. از آن زمان تاکنون، گوگل به‌عنوان موتور جستجوی محبوب دنیا بوده و توانست در سال ۲۰۰۶ سهام یوتیوب را به قیمت ۶۵/۱ میلیارد دلار خریداری کند. 
لری و سرگئی در اوت ۲۰۱۵ شرکت جدیدی به نام آلفابت تأسیس کردند تا به مسائل مربوط به شرکت گوگل و سایر زیرمجموعه‌ها رسیدگی کنند. در شرکت تازه تأسیس، لری سمت مدیریت اجرایی و سرگی نیز ریاست آن را بر عهده گرفت. لری در مارس ۲۰۱۸ توانست با سرمایهٔ شخصی خود، تأئیدیه‌های لازم برای تاکسی پرندهٔ تمام‌الکترونیک خودران خود به نام «Cora» را از مقامات نیوزلند بگیرد.
 

اخبار لری پیج
تاکسی هوایی لری پیج در آسمان نیوزیلند

تاکسی هوایی لری پیج در آسمان نیوزیلند

شواهد جدید حاکی از آن است که تاکسی هوایی لری پیج (Cora) با سرعت 177 کیلومتر بر ساعت در ارتفاعی بین 150 تا 900 متر به زودی به پرواز درمی آید.

پاداش ۲۴۰ میلیون دلاری برای مدیرعامل گوگل

پاداش ۲۴۰ میلیون دلاری برای مدیرعامل گوگل

ساندار پیچای مدیرعامل گوگل اگر تمام اهداف تعیین شده‌اش در سه سال آینده شرکت گوگل را محقق کند با پاداش سهمی معادل ۲۴۰ میلیون دلار روبه‌رو خواهد شد.

بنیانگذاران گوگل کناره‌گیری می‌کنند

بنیانگذاران گوگل کناره‌گیری می‌کنند

بنیانگذاران "گوگل" قصد دارند علاوه بر مدیریت گوگل، کنترل کامل "آلفابت" را نیز به "ساندار پیچای" واگذار کنند.