گرت کمپ
 • گرت کمپ

 • نام به انگلیسی: Garrett Camp
 • تاریخ تولد: 4 اکتبر 1978
 • محل تولد: آلبرتا
 • ملیت: کانادایی
 • کسب‌وکار: اوبر ,
گرت کمپ
 • گرت کمپ

 • نام به انگلیسی: Garrett Camp
 • تاریخ تولد: 4 اکتبر 1978
 • محل تولد: آلبرتا
 • ملیت: کانادایی
 • کسب‌وکار: اوبر ,

گرت کمپ

گرت کمپ (زادهٔ ۱۹۷۸ در کلگری) کارآفرین کانادایی و هم‌بنیانگذار شرکت اوبر است.

زندگی شخصی

گرت کمپ در ۴ اکتبر ۱۹۷۸ در کلگری، آلبرتا در کانادا متولد شد. مادرش هنرمند و پدرش اقتصاددان بود. والدین گرت تصمیم گرفتند تا شغل خود را تغییر دهند و تیم طراحی/ساخت خانه‌سازی را شکل دادند. گرت پس از اتمام دوران مدرسه در سال ۱۹۹۶، وارد دانشگاه کالگری شد و مدرک مهندسی برق خود را گرفت.

زندگی حرفه‌ای

پس از فارغ‌التحصیلی، به مونترال رفت و روی فناوری تشخیص گفتار کار کرد. در سال ۲۰۰۰ مجدداً به کالگری بازگشت و در مقطع کارشناسی ارشد خود در رشتهٔ مهندسی نرم‌افزار، روی سیستم‌های مشترک تحقیقاتی، الگوریتم‌های تکاملی و بازیابی اطلاعات فعالیت کرد. در دوران تحصیل خود به‌همراه سه نفر از دوستانش (جف اسمیت، جاستین لافرانس و اریک بوید)، ایدهٔ ساخت موتور کشف را عملیاتی کردند. در سال ۲۰۰۲، StumbleUpon پلتفرم موتور کشف راه‌اندازی شد تا قابلیتی بیشتر از یک موتور جستجوی معمولی داشته‌باشد و به مردم کمک کند تا سایت‌هایی که بیشتر مورد علاقهٔ آن‌ها است را پیدا کنند. موفقیت گرت و دوستانش باعث شد که بتواند سرمایهٔ لازم برای ایدهٔ اوبر در سال ۲۰۰۹ را جمع‌آوری کند.

شکل‌گیری اوبر

گرت در ابتدا اوبر را به‌عنوان اوبرکمپ در اوایل سال ۲۰۰۹ و در حالی‌که هنوز مدیرعامل StumbleUpon بود، تأسیس کرد و خودش بودجهٔ ۲۵۰ هزار دلاری را تأمین کرد. استدلال او برای این ایده چنین بود که به اشتراک گذاشتن هزینه با دیگران، می‌تواند آن را مقرون به صرفه کند و ایدهٔ اوبر توسط او شکل گرفت.
در اواسط سال ۲۰۰۹، گرت اولین نمونهٔ اولیه را با تیم موسس خود شامل تراویس کالانیک، رایان گریوز، اسکار سالازار و کنراد ولهان طراحی نمود. اپلیکیشن اوبر در اواسط سال ۲۰۱۰ در سانفرانسیسکو با تنها چند اتومبیل در جاده راه‌اندازی شد و همزمان شرکت اپل نسخهٔ آی‌اواس این اپ را منتشر کرد و این نقطهٔ اوج شروع کار اوبر بود.
در حالی که فعالیت آن تنها در کالفرنیا بود اما سرمایهٔ این استارت‌آپ جوان ظرف کمتر از یکسال به ۴۴ میلیون دلار رسد. در اواخر سال ۲۰۱۰ بودجهٔ ۲۵/۱ میلیون دلاری از سرمایه‌گذاران فرشته دریافت کرد. شعار اوبر «رانندهٔ اختصاصی هر کس» است و در اواسط سال ۲۰۱۲، اوبر ایکس و اوبر اس‌یووی را برای ارائهٔ گزینه‌های کم‌هزینه و انتخاب وسایل نقلیهٔ بیشتر به مشتریان راه‌اندازی کرد. در اواخر سال ۲۰۱۲، اوبر تاکسی را راه‌اندازی کرد و به رانندگان تاکسی، امکان استفاده از اپ را داد و در اوایل سال ۲۰۱۳، تراویس کالانیک مدیر عامل شرکت اعلام کرد که اوبر، شروع به ارائهٔ خدمات به اشتراک‌گذاری سواری می‌کند و به رانندگان جامعه امکان استفاده از اپ را می‌دهد.


چالش‌های اوبر

شاید یکی از بزرگترین مشکلات اوبر در این سال‌ها، شکایات رانندگان تاکسی و اصناف خدمات مسافربری بود. از مهم‌ترین چالش‌های اوبر می‌توان به ممنوعیت اپ اوبر توسط دولت آلمان در برلین و نیز شکایت صنف رانندگان تاکسی در لندن، پاریس و مادرید علیه اوبر در ژوئن ۲۰۱۴ اشاره کرد.
داغ‌ترین بازار اوبر در جهان چین است و دلیل آن نیز به سرمایه‌گذاری شرکت بیدو، بزرگترین موتور جستجوی کشور چین، در سال ۲۰۱۴ روی اوبر برمی‌گردد. طبق قرارداد بین این دو شرکت، مسافران اوبر در چین از نقشه‌های راه سایت بیدو برای مسیریابی استفاده می‌کنند.

اخبار گرت کمپ
گرت کمپ در سامانه‌ی درخواست تاکسی «اوبر» ارز دیجیتال ارائه خواهد کرد!

گرت کمپ در سامانه‌ی درخواست تاکسی «اوبر» ارز دیجیتال ارائه خواهد کرد!

اوبر (Uber) یک سرویس هم سفری آنلاین و در واقع یک شبکه‌ی حمل و نقل همتا به همتا است که در زمینه‌ی تحویل مواد غذایی نیز فعالیت دارد.

گرت کمپ کارآفرین آمریکایی و خالق پلتفرم اوبر

گرت کمپ کارآفرین آمریکایی و خالق پلتفرم اوبر

گرت کمپ یک کارآفرین جوان کانادایی است که استامبل آپن (StumbleUpon) پلتفرم کشف وب، و پلتفرم اوبر (Uber)، یک سرویس کرایه اتومبیل آنلاین است را تاسیس کرده است.

راننده خودرو خودران اوبر به قتل متهم شد!

راننده خودرو خودران اوبر به قتل متهم شد!

پرونده‌‌ای وجود دارد که می‌تواند به عنوان نقطه عطفی برای آینده فناوری و اتومبیل سازی، تبدیل شود. در ماه مارس 2018 راننده سیستم رانندگی خودمختار و ایمن اوبر متهم به قتل شد‌.