بیل گیتس
 • بیل گیتس

 • نام به انگلیسی: Bill Gates
 • تاریخ تولد: ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵
 • محل تولد: سیاتل، واشینگتن
 • ملیت: آمریکایی
 • کسب‌وکار: مایکروسافت,
بیل گیتس
 • بیل گیتس

 • نام به انگلیسی: Bill Gates
 • تاریخ تولد: ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵
 • محل تولد: سیاتل، واشینگتن
 • ملیت: آمریکایی
 • کسب‌وکار: مایکروسافت,

بیل گیتس

بیل گیتس (زادهٔ ۱۹۵۵ در سیاتل، واشینگتن) کارآفرین اهل ایالات متحدهٔ آمریکا است که در سال ۱۹۷۵ شرکت مایکروسافت را بنیان گذاشت.

زندگی شخصی

بیل گیتس در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در سیاتل واشینگتن متولد شد. پدرش ویلیام اچ. گیتس وکیل، و مادرش ماری مکسول بود که در دانشگاه واشینگتن با هم آشنا شدند. بیل فرزند دوم خانواده بود و پدر و مادرش از همان ابتدا برای او شغلی در زمینهٔ حقوق و وکالت در نظر داشتند اما بیل در همان سال‌های تحصیلی خود در سن ۱۳ سالگی در مدرسهٔ لیک‌ساید، علاقهٔ بسیار به کامپیوتر را نشان داد. سیر علاقمندی‌های دوران نوجوانی بیل را می‌توان از طراحی برنامهٔ کامپیوتری به‌صورت یک بازی تا کار روی مینی‌کامپیوترها جستجو کرد. مرکز CCC به دانش‌آموزان مدرسهٔ لیک ساید اجازه می‌داد تا از کامپیوترهایش استفاده کنند. در آن زمان، بیل و سه دوستش (پل آلن، ریک ویلند و کینت ایوانز) تصمیم به کشف باگ‌های سیستم‌های این مرکز گرفتند.

 

زندگی حرفه‌ای

پس از تعطیلی مرکز CCC، در سال ۱۹۷۰، این چهار دوست نابغه همکاری خود را با شرکت اینفورمیشن ساینس برای توسعهٔ نرم‌افزار حقوق و دستمزد شروع کردند. وقتی نبوغ بیل برای مدیران مدرسه روشن شد، به او اجازه دادند تا نرم‌افزاری برای زمان‌بندی کلاس دانش‌آموزان توسعه دهد. موفقیت‌های بیل در علوم کامپیوترها بیش‌تر شد و در سن ۱۷ سالگی به‌همراه دوست خود پل آلن توانست نرم‌افزار شمارش ترافیک را روی پردازندهٔ Intel 8008 توسعه دهد.
پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسهٔ لیک ساید در سال ۱۹۷۳، در پائیز همان سال وارد دانشگاه هاروارد شد. هر چند که رشتهٔ حقوق را با اصرار پدرش در دانشگاه انتخاب کرده‌بود، اما تمایل چندانی به تحصیل در آن‌جا نداشت و همچنان بیش‌ترین زمان خود را با کامپیوترهای دانشگاه می‌گذراند. در سال ۱۹۷۵، شرکت MITS اولین کامپیوتر شخصی خود را به بازار عرضه نمود. با شنیدن این خبر، بیل و آلن از فرصت استفاده کردند و با شرکت MITS تماس گرفتند و گفتند که آن‌ها مترجم بیسیک برای کامپوتر عرضه‌شده را دارند. در حالی‌که در واقعیت چنین نبود و آن‌ها اصلاً هیچ کاری روی آن کامپیوتر انجام نداده بودند. شرکت MITS پذیرفت تا نمونهٔ کار آن‌ها را ببیند؛ بنابراین، وقت‌شان را صرف این کردند تا آن را آماده کنند.

تولد مایکروسافت

پس از موفقیت در دموی مترجم برای مدیران شرکت، قرار شد تا بیل و آلن مترجم خود را با نام آلتیر بیسیک توسعه دهند. این چنین بود که بیل دانشگاه هاروارد را رها کرد تا در این پروژه به آلن که به استخدام شرکت MITS درآمده بود، کمک کند. آن‌ها دفتر خود را در آلبوکرکی تأسیس کردند و یک سال بعد در سال ۱۹۷۵، شرکت مایکروسافت به‌صورت رسمی ثبت شد و روزبه‌روز پیشرفت کرد و به تعداد کارکنان آن افزوده شد. در سال ۱۹۸۰ شرکت آی‌بی‌ام، تصمیم به ساخت کامپیوترهای شخصی گرفت و کار نرم‌افزار آن را به شرکت مایکروسافت داد. بیل و پل آلن سیستم داس ۸۶ را متناسب با کامپیوترهای شخصی آی‌بی‌ام تغییر دادند و قابلیت‌هایی به آن افزودند و آن را MS-DOS نام نهادند. چند سال بعد، مایکروسافت، سیستم عامل گرافیکی ویندوز را عرضه کرد.
علی‌رغم فضای رقابتی میان اپل و مایکروسافت، بسیاری از نوآوری‌های اولیهٔ آن‌ها از طریق همکاری با یکدیگر حاصل شده‌است. در سال ۱۹۸۱، استیو جابز مدیر عامل اپل از مایکروسافت خواست که نرم‌افزارهایی برای سیستم عامل مکینتاش اپل توسعه دهند. همچنین، همکاری و اشتراک اطلاعات بین این دو شرکت، باعث توسعهٔ ویندوز مایکروسافت شد که شباهت بسیاری به مکینتاش داشت.
در سال ۲۰۰۰، بیل گیتس از سمت مدیرعاملی مایکروسافت استعفا داد و استیمر بالمر جانشین وی شد. البته تا سال ۲۰۱۴، همچنان ریاست هیئت مدیرهٔ شرکت را بر عهده داشت. بر اساس فوربس در آوریل ۲۰۲۰، بیل گیتس با سرمایه‌ای به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار، به‌عنوان دومین فرد ثروتمند جهان است. در سال‌های اخیر، تمرکز اصلی بیل گیتس بر فعالیت‌های خیریه و بنیاد خیریهٔ بیل و ملیندا است.
 

اخبار بیل گیتس
بیل گیتس: همواره به هوش استیو جابز غبطه می‌خوردم

بیل گیتس: همواره به هوش استیو جابز غبطه می‌خوردم

بیل گیتس، از تاثیرگذارترین چهره‌های دنیای فناوری و دومین مرد ثروتمند حال حاضر جهان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به هوش استیو جابز غبطه می‌خورده است.

ثروتمندانِ خسیس آمریکایی!

ثروتمندانِ خسیس آمریکایی!

بیل گیتس، مالک مایکروسافت ۱۰۰ میلیون دلار برای مقابله با همه‌گیری کرونا کمک اهداء کرده که این مبلغ تنها یک دهم درصد (یک هزارم) از دارایی وی است!

بیل گیتس مردم را به آرامش دعوت کرد

بیل گیتس مردم را به آرامش دعوت کرد

بیل گیتس(Bill Gates) از همگان خواست طی دوران شیوع کرونا ویروس در سراسر جهان، آرامش خود را حفظ کنند.