گوگل با پرداخت 90 میلیون دلار به اندی رابین نام او را از شرکت حذف کرد

گوگل با پرداخت 90 میلیون دلار به اندی رابین نام او را از شرکت حذف کرد

رسوایی‌های جنسی مشخصا محدود به هالیوود و سیاست نیست و این نوع تعارضات در دنیای تکنولوژی هم دیده می‌شود. اندی رابین هم مدتی است که مورد اتهام تعارض جنسی بوده و گوگل دست به کار شده است.

طبق گزارشی که روز پنج‌شنبه نشریه نیویورک تایمز منتشر کرد، رسوایی اندی رابین باعث شده که گوگل خواستار استعفا او شود و 90 میلیون دلار نیز به او پرداخت کند.

یکی از کارکنان مدعی شده که در سال 2013 او مورد توسط اندی رابین مورد تعارض جنسی بوده است. این منبع ناشناس به تایمز گفته که گوگل ادعای او را بررسی کرده و از صحت آن مطمئن شده است. در سال 2014 رابین شرکت گوگل را ترک کرد. از آن زمان تا به حال گوگل ماهانه 2 میلیون دلار به رابین پرداخته کرده است. در صورتی که اجباری برای اینکار نداشته است.

تایمز خواستار جواب و بیانیه از کمپانی گوگل و اسنشال شد اما پاسخی دریافت نکرد. سخنگوی اندی رابین هم در این مورد گفت که آقای رابین به خواسته خود در سال 2014 گوگل را ترک کرده است. همچنین تمامی روابطی که اندی رابین داشته، دوطرفه بود و عنصر تعارض در هیچکدام از این روابط حاضر نبوده است.

آیلین ناتون، معاون عملیات مردمی گوگل در بیانیه خود گفت: «در سال‌های اخیر ما موضع سخت و محکمی در مورد رفتار نامناسب افراد دارای قدرت گرفته‌ایم. ما به سختی در تلاش هستیم که نوع رفتار خود را در این زمینه بهبود ببخشیم.»

رسوایی اندی رابین البته به اینجا ختم نمی‌شود و خود رابین با استفاده از اکانت تویتری خود سعی کرد که برخی مسائل را شفاف‌تر توضیح دهد. او در تویت خود اعلام کرد: «گزارش نیویورک تایمز حاوی یک سری اطلاعات غلط و اغراق شده در مورد وضعیت همکاری من با گوگل و همچنین حقوق دریافتی من است. من هیچ‌گاه از کسی درخواست رابطه ناخواسته نداشتم. این اتهامات تماما غلط هستند و جزو یک حربه تبلیغاتی برای تخریب وجه من در شرایط سخت طلاق من هستند. همچنین برای من آزاردهنده است که اعضای ارشد گوگل به صورت ناشناس بر روی اطلاعات پرسنلی من نظر می‌دهند.»

ساندر پیچای و ناتون در پاسخی به مقاله تایمز، ایمیلی را به رایان مک خبرنگار بازفید ارسال کردند. در این ایمیل این دو اعلام کردند که گوگل یک فضای کاری است که اگر کارکنان رفتار ناشایستی از خود نشان دهند با عواقب سنگینی روبرو خواهند شد.

رسوایی اندی رابین یک قطعه دیگر از رسوایی‌های جنسی اخیر است. این رسوایی‌ها در صنایع مختلف تجاری و اجتماعی و سیاسی پخش شده است. از بالاترین سطوح قدرت در عرصه سیاست گرفته تا صنعت سرگرمی همه شاهد گزارش‌های مختلفی از رسوایی جنسی بوده‌ایم.

به عنوان مثال چندی پیش اوبر نیز با همین مشکل سر و کله زد. رسوایی اوبر به حدی بالا گرفت که شرکت مجبور شد چندین سرمایه‌گذار خود را کنار بگذارد. فضای کاری اوبر البته دچار چنین مشکلی است و این مسئله تنها محدود به سرمایه‌گذاران شرکت نبوده است.

مقاله تایمز در مورد رسوایی اندی رابین می‌گوید که رابطه ناشایست تنها یک بخش از این مسئله است. جزئیات دیگری همچون یک سری توافقات مالی هم وجود دارد که کامل آشکار نشده است. گوگل از دو سال پیش تا به حال چندین کارمند و مدیر ارشد خود را به دلیل تعارضات و آزار جنسی اخراج کرده است. اندی رابین هم یکی از اعضای تازه این جمع است.

منبع: گوگل با پرداخت 90 میلیون دلار به اندی رابین خالق اندروید نام او را به طور کامل از شرکت حذف کرد

ارسال دیدگاه