کاچیران
کاچیران

کاچیران

کاچیران یک شرکت تولیدکنندهٔ چرخ خیاطی در ایران است که در سال ۱۳۵۹ توسط سید صادق سبزواری تأسیس شد.

پیشینه

سید صادق سبزواری یکی از فروشندگان موفق چرخ خیاطی در ایران بود، اما فکر تولید چرخ خیاطی داخلی را نمی‌توانست رها کند. به عقیدهٔ وی، چرا باید چرخ خیاطی را که تکنولوژی خیلی پیشرفته‌ای هم ندارد را وارد کنیم؟ وی در سال ۱۳۴۳ به فکر تولید چرخ خیاطی هسکوارنا در ایران افتاد. اما به‌دلیل کارشکنی‌های صورت‌گرفته در آن زمان، از ادامهٔ کار انصراف داد. اما دست از تلاش برنداشت و بار دیگر با شرکت فاف برای خرید ماشین‌آلات مذاکره کرد و این بار هم به نتیجه نرسید. 

در سال ۱۳۵۵ هنگام سفر ولیعهد سوئد به ایران، مورد تشویق هیئت‌مدیرهٔ هسکوارنا قرار گرفت. به غیر از محصولات هسکوارنا، او نمایندگی محصولات الکتروموتور انگلستان، چرخ‌های صنعتی از فرانسه و محصولاتی مانند ماشین چمن‌زنی و ارهٔ موتوری در ایران را نیز در اختیار داشت. فکر تأسیس کارخانهٔ تولید چرخ خیاطی، به آرزویی بدل شده‌بود که باعث شد در سال ۱۳۵۷، برای مذاکره‌ای ناموفق با کارخانه «ژانومه» به ژاپن برود و پس از آن بالاخره توانست در سال ۱۳۶۲ با کارخانهٔ فاف، قرارداد تولید در ایران را امضا کند. اما موانع و کارشکنی‌های دولتی باعث شد تا با تأسیس این کارخانه موافقت نشود.

تولید چرخ خیاطی در ایران

در حقیقت، تأسیس کارخانهٔ کاچیران به سال ۱۳۵۹ بر می‌گردد ولی عملاً کارخانه تا سال ۱۳۷۰ راه‌اندازی نشد. در اوایل دههٔ ۶۰ سید صادق به‌همراه دیگران زمینی را در شهرک صنعتی البرز قزوین خریداری کردند و احداث کارخانه شروع شد. صادق به‌منظور دریافت فناوری به‌روز برای تولید چرخ خیاطی قراردادی با کمپانی فاف آلمان امضا کرد و به‌تدریج با احداث ساختمان‌ها و سالن‌ها تا سال ۱۳۷۰، ماشین‌آلات و تجهیزات هم از آلمان وارد کشور و در کارخانه نصب شد.

در بهمن ۱۳۷۰ نخستین چرخ خیاطی تولید شد. ماشین‌های جدید هم سال‌های بعد به‌تدریج وارد شدند و جایگزین مدل‌های قدیمی گردیدند. زحمات آن‌ها که از سال ۱۳۵۸ شروع شده‌بود به ثمر نشست. سه سال بعد از آغاز فعالیت تولید داخلی قطعات چرخ خیاطی تا ۸۰ درصد در داخل انجام می‌شد. برای گسترش صادرات نیز نمایندگی در عربستان سعودی تأسیس شد و محصولات کارخانه به کشورهای مختلفی مانند انگلستان، آلمان و کشورهای خاورمیانه صادر می‌شد. سرمایهٔ اولیهٔ کاچیران پانصد میلیون ریال بود و در آغاز ۴۰ نفر مهندس، کارگر و کارمند استخدام کرده‌بودند. تکمیل پروژهٔ کارخانه کاچیران و نصب تمام خطوط تولیدی پیش‌بینی‌شده در آن زمان، در سال ۱۳۷۴ به پایان رسید.

برندسازی

در دههٔ ۷۰ و ۸۰ سید صادق سبزواری، بنیان‌گذار کارخانه کاچیران، رئیس هیئت مدیره کارخانه بود و سید محمد هاشمی که تحصیل‌کردهٔ انگلستان و عضو هیئت مؤسس و مدیره بود، به‌عنوان اولین مدیرعامل کارخانه فعالیت می‌کرد. باتوجه به اینکه محصولات کاچیران در آن زمان هیچ‌گونه نام و آوازه‌ای نداشت و انواع چرخ خیاطی‌های خارجی بازار را در اختیار داشتند، برندسازی و تجاری‌سازی محصولات کاچیران اهمیت فوق‌العاده‌ای داشت که سید محمد هاشمی در این حوزه فعالیت گسترده‌ای را انجام داده‌است. همچنین با تلاش او که تا سال ۱۳۸۲ مدیرعامل کاچیران بود، برای اولین بار چرخ خیاطی ملی با نام نیولایف 5000 D‏ تولید شد. ‏در دههٔ ۷۰ کارخانهٔ کاچیران بیشتر اقدام به مونتاژ می‌کرد ولی سید صادق سبزواری به‌دنبال تولید و خودکفایی بود؛ اتفاقی که طی یک برنامهٔ فشرده در این کارخانه رقم خورد تا جایی که در حال حاضر ۸۵ درصد تجهیزات مورد استفاده در چرخ خیاطی‌های کاچیران از سوی صنعتگران ایران تولید می‌شود و این یعنی اشتغال پایدار.

سید صادق سبزواری به کمک محمد هاشمی به‌دنبال تنوع تولید در این کارخانه بودند و همین شد که با شرکت ژانومه ژاپن هم در سال ۱۳۷۷ قرارداد دریافت تکنولوژی امضا کردند و توانستند در این مجموعه محصولات جدیدی هم تولید کنند که نخستین آن را «یاسمین» نام‌گذاری کردند. یکی از اهداف مهم بنیانگذاران این کارخانه از ابتدا بین‌المللی کردن این شرکت و صدور محصولات آن به سایر کشورها بود. به همین دلیل از سال ۱۳۷۶ با ایجاد واحد صادرات، بازاریابی و تحقیق بازار در تمام قاره‌های جهان آغاز شد و هم‌اکنون محصولات کاچیران به بیش از ۳۵ کشور جهان در تمامی قاره‌ها صادر می‌شود.

محصولات

این کارخانه محصولاتی با نام‌های تجاری «نیولایف»، «یاسمین»، «ژانینا» ، «رز» ، «الیزابت» و «نرگس» تولید می‌نمایند. در حال حاضر ۲۱ مدل چرخ خیاطی نیو لایف، یاسمین و ژانینا با کارایی و با قیمت‌های متفاوت در داخل کشور تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

افتخارات

این شرکت در دومین جشنواره بین‌المللی برترین نام و نشان‌های تجاری ایران به عنوان یکی از یک صد برند برتر ایرانی برگزیده شده ‌است. در سال ۱۳۹۲ برند کاچیران، در دهمین جشنوارهٔ ملی قهرمانان صنعت ایران به‌عنوان یکی از برترین برندهای ایران شناخته شد.
 

اخبار کاچیران
لیست قیمت چرخ خیاطی های کاچیران در سال 1399

لیست قیمت چرخ خیاطی های کاچیران در سال 1399

قیمت چرخ خیاطی های کاچیران شامل چرخ خیاطی رز، چرخ خیاطی یاسمین، چرخ خیاطی نیولایف. لیست قیمت فروش چرخهای کاچیران در سال 1399

نسل جدید محصولات شرکت کاچیران، چرخ الکترونیکی رز 2050

نسل جدید محصولات شرکت کاچیران، چرخ الکترونیکی رز 2050

امروز مفتخر هستیم که محصول جدید شرکت کارخانجات چرخ خیاطی ایران-کاچیران با نام تجاری رُز الکترونیکي 2050 را به حضورتان معرفی نماییم.

نمایش نسل جدید محصولات شرکت کاچیران در نوزدهمین نمایشگاه لوازم خانگی

نمایش نسل جدید محصولات شرکت کاچیران در نوزدهمین نمایشگاه لوازم خانگی

از دیدگاه ما اصالت و داشتن مکتب خود در تولید و تفکر تولیدی، برجسته تر و قابل احترام تر از هر تقلید کورکورانه و فاقد هویت و اصالت می باشد.