چگونه سال 2021 را عالی پشت سر بگذاریم؟

چگونه سال 2021 را عالی پشت سر بگذاریم؟

آرزو‌های سال نو؛ آرزوهایی که در اوایل هر سال برای خود درنظر می‌گیریم، درحالی که وقوع هر اتفاقی در سال جدید ممکن به نظر می‌رسد.
البته تعجبی ندارد که هر سال برای خود برنامه‌ریزی می‌کنیم: وعده‌ی 365 روزه برای تحقق آرزوهایمان! کم کردن وزن، نوشتن رمان یا راه ‌اندازی کسب و کار جدید، همگی برنامه‌هایی عالی برای شروع سال 2021 است.
اما مشکل کجاست؟ آرزو کردن راحت است، اما بدست آوردن این آرزوها دشوار است.
تحقیقات نشان می دهد که بیشتر ما در تحقق تعهدات خود (به خصوص با گذشت زمان) با شکست مواجه می‌شویم. حدود سه چهارم افراد در هفته اول ژانویه به آرزوهای سال نو خود پایبند هستند، اما این رقم تا ماه ژوئن به کمتر از نصف می رسد.
این خیلی ناامید کننده است و بعد از گذشت سالی مانند 2020، هیچ کس، دیگر به تجربه‌ی چنین اتفاقاتی نیاز ندارد.
به جای اینکه برای خودتان آرزوهای سال نو تعیین کنید که پس از مدتی برای رسیدن به آن‌ها تلاشی نکنید، یکی از گزینه‌های زیر را امتحان کنید:


1. به صورت هفتگی برای خود هدف تعیین کنید

اگر از برنامه‌‍ریزی سالانه برای هر چیزی می‌ترسید، چرا به طور هفتگی برنامه‌‌ریزی نمی‌کنید؟ 
هر هفته با درنظر گرفتن یک هدف که می‌خواهید آن را به دست آورید، شروع کنید. این هدف هر چیزی می‌تواند باشد، از سلامتی شما گرفته تا کسب و کارتان، از استراحت کردن گرفته تا انجام پروژه‌هایتان. هر هدفی که درنظر می‌گیرید، اطمینان حاصل کنید که اقدامات لازم جهت رسیدن به آن را انجام دهید. تعهد کوتاه هفتگی، شما را وادار می‌سازد تا بر آنچه برای شما بیشترین اهمیت را دارد، متمرکز شوید.
آیا می خواهید نتیجه‌ی این ایده را 10 برابر کنید؟ یک همراه برای خود در نظر بگیرید و هدف هفتگی خود را با او در میان بگذارید و به او توضیح دهید که چگونه به هدف هفته ی پیش خود دست پیدا کردید. به یاد داشته باشید که پیشرفت، حاصل از یک حرکت جسورانه نیست. پیشرفت با قدم‌های کوچک بدست می‌آید. رسیدن به هر هدف هفتگی نهایتا منجر به رشد سالانه خواهد شد.


2. کلمه ای را انتخاب کنید تا در سال الهام‌بخش شما باشد

می‌توانم تضمین کنم که هر سال کلمه‌ای را انتخاب می‌کنم تا به من کمک کند بر کارهایم تمرکز کنم و به تلاش ادامه بدهم. این کلمه در سال جدید برای من به مثابه ستاره‌ی شمال است و مرا وادار می‌کند تا به دئ نکته عمل کنم:
•    درمورد آنچه می‌خواهم شفاف‌سازی کنم.
•    فعالیت‌های خود را با اهدافم همسو کنم.
به عبارت دیگر، اطمینان حاصل می‌کنم که تمام توجهم را بر اهدافم متمرکز ‌کنم. به طور کلی، این کار به افراد کمک می‌کند تا ذهن روشنی داشته باشند. 
می‌توانید با به اشتراک گذاشتن کلمه‌ی مورد نظر خود و دلایل انتخاب آن در شبکه های اجتماعی، یک قدم جلوتر بروید. همچنین می‌توانید از دیگران (خانواده ، دوستان ، همکاران یا مشتری ها) سوال کنید که برای سال جدید چه کلمه‌ای را انتخاب کرده اند؛ این کار باعث شروع صحبت و برقراری ارتباط موثر می‌شود^ بدین ترتیب شما می‌توانید از آنچه برای آن‌ها مهم است، آگاه شوید.


3. برای خود در آینده نامه بنویسید

به خودتان در آینده نامه‌ای بنویسید؛ شرح دهید که دوست دارید چه احساسی داشته باشید، به چه دستاوردهایی در سال جدید خواهید رسید، و دوست دارید چه چیزی را در همین زمان سال آینده جشن بگیرید. می‌توانید ین کار را به روش سنتی، یعنی با خودکار و کاغذ انجام دهید یا اینکه نسخه‌ی آنلاین آن را با مراجعه به وبسایت FutureMe امتحان کنید. این سایت به شما این امکان را می دهد تا یک، سه یا پنج سال دیگر یا حتی تاریخ مشخصی مانند روز تولد خود را به عنوان تاریخ تحویل نامه انتخاب کنید. سپس ایمیل خود را وارد کرده و نامه ای برای خود در آینده ارسال می کنید. 
تلاش کنید اهداف خود را ویرایش نکنید؛ به جای آن اقداماتی که به شما در رسیدن به هدفتان کمک می‌کند، به برنامه‌های خود وارد کنید. بزرگ‌ترین آرزوهای خود و همچنین پیروزی‌های کوچک را یادداشت کنید. محیط و افراد ایده‌آل، یادگیری رفتارهای خوب و تغییر عادت‌های بد را توصیف کنید.
قدرت خاصی در تجسم ، نوشتن آینده ایده‌آل و سپس تماشای به حقیقت پیوستن آن در زندگی وجود دارد. حتی اگر آینده‌ی شما به شکلی آن را تصور کرده‌اید اتفاق نیفتد، ممکن است از آنچه در این روند درباره خود می آموزید به شکل مطبوعی متعجب شوید و بتوانید از این دانش حاصل شده برای تنظیم نامه بعدی خود استفاده کنید.
زیبایی نوشتن نامه آینده به خود این است که شما روایت را کنترل می کنید و این یکی از داستان هایی است که مطمئناً پایان خوشی خواهد داشت.

منبع:forbes.com

ارسال دیدگاه