چهار استراتژی برای تبدیل شدن به یک رهبر فراگیر

چهار استراتژی برای تبدیل شدن به یک رهبر فراگیر

استفاده از سبک رهبری فراگیر برای افراد، تیم‌ها و کل سازمان مفید می‌باشد. شرکت Deloitte طی تحقیقاتی اعلام کرده است که رهبرانی که برای تیم‌های خود فرهنگی فراگیر ایجاد می‌کنند، در نتیجه 17 درصد افزایش در کارایی شرکت، 20 درصد در کیفیت تصمیم گیری و 29 درصد همکاری بهتر را مشاهده کرده اند. رهبری فراگیر برای تفاوت‌‌های فردی در سبک کاری، یادگیری، ایده‌ها، ارتباطات کارمندان ارزش و احترام قائل است و از این تفاوت‌ها برای بهره‌گیری در تیم و سازمان استفاده می‌کند. در ادامه به شما چهار استراتژی برای تبدیل شدن به رهبری فراگیر و تاثیرگذار پیشنهاد می‌کنیم.

1.    با افراد منصفانه رفتار کنید

با اینکار می‌توانید ویژگی‌ها، تجربه‌ها و سبک کاری هر فرد که او را منحصر به فرد می‌کند، شناسایی کنید. بدین ترتیب، به کارمندان اجازه می‌دهید تا با تمام نیرو سر کار حاضر شوند که این خود برای تیم بسیار مفید خواهد بود. رهبران فراگیر تفاوت‌های فردی را شناسایی می‌کنند و با هرفرد با در نظر گرفتن تفاوت‌های او، منصفانه رفتار می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که کارمندان رفتار منصفانه را بسیار ارزشمند می‌شمارند و همین موجب افزایش همکاری آن‌ها می‌شود. تحقیقاتی درمورد کارمندان تمام وقت، نشان داده است که پس از جبران خسارت منصفانه، "باانصاف رفتار کردن با نیرو‌های کار"، مهمترین ویژگی در محل کار شناخته شده است. 
منصفانه رفتار کردن به این معنا نیست که با همه به طور یکسان رفتار کنیم. رهبران فراگیر نقاط قوت و اولویت های هر فرد را ارزیابی می‌کند و تلاش می‌کند تا هر شخص با وظیفه‌ و کار خود به خوبی تناسب داشته باشد، به طوری که بتواند از دانش و مهارت‌های خود به بهترین نحو بهره بگیرد. به عنوان مثال، افرادی که مهارت‌های تحلیلی دارند ممکن است نسبت به افرادی که تمایل بیشتری به خلاقیت دارند، برای برخی پروژه‌های خاص مناسب‌تر باشند. همچنین، رهبرانی که رویکرد فراگیر دارند شرایط برابری را برای رشد تیم بوجود می‌آورند تا اطمینان حاصل کنند که برای تمام اعضا فرصت یادگیری و توسعه ی مهارت وجود دارد.

2.    برقراری ارتباط و همکاری را بین افراد تشویق کنید

شناخت فواید داشتن دیدگاه‌های مختلف در یک تیم، هسته‌ی اصلی رهبری فراگیر است. رهبران فراگیر افراد مختلف را درکنار هم قرار می‌دهند تا ایده‌ها، دانش و تجارب خود را با یکدیگر در اشتراک بگذارند و همچنین، اطمینان حاصل می‌کنند که همه‌ی افراد فرصت بیان نظرخود را داشته باشند. برای همکاری و برقراری ارتباط به روش فراگیر می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:
•    از افرادی که تازه با موضوعی آشنایی پیدا کرده اند یا تمایل دارند در جلسات صحبت کنند، بخواهید تا نظر خود را بیان کنند.
•    ازهمکاری تیمی چند تخصصه (cross-team collaboration) برای کارکردن روی پروژه‌های کلیدی استفاده کنید.
•    الگوبرداری کنید و کار تیمی را به رهبران بخش های دیگر یا عملکرد‌های دیگر نشان دهید.

3.    از دانش فرهنگی و احساسی استفاده کنید

رهبران فراگیر درک می‌کنند که همه‌ی انسان‌ها به مشکلات و موقعیت ها به یک شکل نگاه نمی‌کنند. همچنین، همه‌ی افراد به یک شکل نمی‌توانند احساسات خود را مدیریت کنند. رهبری یک تیم مستلزم ایجاد حساسیت نسبت به روش‌های پاسخ به سبک های مختلف رهبری است. یکی از اعضای تیم ممکن است از اینکه یک رهبر به خستگی‌های آن‌ها گوش می‌دهد، قدردانی کند، در حالی که شاید عضو دیگر منتظر شنیدن سخنرانی های انگیزشی از طرف رهبر خود باشد.
ایجاد چابکی عاطفی شدید به شما این امکان را می‌دهد تا از استراتژی های رهبری مختلفی جهت انگیزه بخشیدن و حمایت از هر یک از اعضای تیم استفاده کنید.


4.    دائما در حال یادگیری باشید

 بخشی از تبدیل شدن به یک رهبر موثر،تعهد داشتن به رشد و آموزش خود است. در عین حال، روش های جدید کاری و متعاقبا متد های جدید فکر کردن، برقراری ارتباط و همکاری به اعضا معرفی می‌شود. رهبران فراگیر می‌دانند که هیچ کسی پاسخ همه‌ی سوال‌ها را ندارد. بسیار مهم است که رهبران موقعیت‌های مختلف برای توسعه ی مهارت رهبری خود را بیابند  و همچنین انگیزه‌ای برای رشد مهارت و دانش اعضای تیم باشند. نمونه هایی از نشان دادن تعهد به آموزش دائمی را می‌توانید در ادامه بخوانید:
•    از بازخوردها یاد بگیرید و تلاش کنید که از یک شکست بهترین نتیجه را بدست آورید.
•    سعی کنید بر تعصبات غلبه کنید و باورهای قدیمی را دور بیاندازید.
•    تحت آموزش مداوم باشید و موقعیت‌های مختلفی را ایجاد کنید.
رهبری فراگیر کمک می‌کند تا شما از تمامی دیدگاه‌ها و روش‌های کاری بهترین بهره را ببرید. بدون این روش، کارمندان موقعیت‌های خود برای رشد را از دست داده و نمی‌توانند پتانسیل کاری خود را به خوبی نشان دهند. هنگامی که رهبران شایستگی و تمایل به رویکرد فراگیر را دارند، کل تیم به سوی رسیدن به موفقیت بیشتر قدم برمی‌دارد و نهایتا فرهنگ تیمی سالم تری نیز ایجاد خواهد شد.

منبع:eaglesflight.com

ارسال دیدگاه