چرا مدیریت خطر نسبت به قبل بااهمیت‌تر شده است؟

چرا مدیریت خطر نسبت به قبل بااهمیت‌تر شده است؟

شکی نیست که سال 2020 به عنوان سالی به یادماندنی به خاطر سپرده می‌شود. به غیر از همه‌گیری کرونا، این سال چالش های بسیار دیگری نیز به همراه داشت؛ از آتش‌سوزی جنگل‌های استرالیا در ابتدای سال گرفته تا فعال شدن آتشفشان "تال" در فیلیپین و بسیاری از اتفاقات دیگر که می‌توان لیست طولانی از آن‌ها نوشت؛ همه ی این ها تاکیدی بر واقعیت نوسانات مداوم و مخل در زندگی ما انسان‌ها بوده است.
هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم این نوسانات کاهش می یابد. در واقع، فقط باید انتظار داشته باشیم که افزایش پیدا کنند. همانطور که سردبیر روزنامه اکونومیست، متیو بیشاپ، در سال 2015 گفت: "پس از این سرعت تغییر در زندگی ما هرگز به کندی امروز نخواهد شد". در طی 20 سال اخیر، ما شاهد حمله ی 11 سپتامبر، جنگ جهانی عیله ترورسیم، بحران اقتصادی جهانی و اکنون همه‌گیری ویروس کرونا بوده ایم. اتفاقات خارق‌العاده‌ای که به تدریج دارند تبدیل به یک قاعده می‌شوند.
هیچ فرد یا سازمانی نمی تواند ریسک‌ها را پیش بینی کند. اما سازمان‌ها می توانند و نیاز دارند که خود را برای آینده‌ای ناامن و ناپایدار که شامل تغییرات آب و هوایی، اختلال در فن آوری، خطرهای ژئوپلیتیکی، تهدیدات زنجیره تأمین جهانی و مسائل مربوط به جرایم اینترنتی، محافظت از داده ها و حریم خصوصی است، آماده کنند. همانطور که در این مدت همه‌گیری دریافتیم، برخی شیوه های تجاری (مانند جهانی شدن و مدیریت به موقع موجودی‌ها) ریسک‌های مربوط به خود را بوجود میآورند. و مقامات نظارتی در سراسر جهان فعالیت های خود را بیشتر و گسترده‌تر می‌کنند و به حفاظت از داده‌ها و حریم خصوصی همراه با پولشویی ، جرم مالی ، نقض تحریم ها ، رشوه خواری و فساد می پردازند.
مسئله‌ی حفظ فعالیت‌های تجاری در یک فضای کسب و کار که به طور فزاینده ای ناپایدار و پیچیده است، نیاز به راه حل‌های یکپارچه فعال نظیر افراد ، داده ها و زیرساخت‌های مناسب دارد. سازمان ها باید جهت گیری کاملاً مشخص سطح بالایی را ایجاد کنند تا به هنگام بروز چالش‌ها نحوه ‌ی مقابله‌ی آن‌ها مشخص باشد.


مرتبط کردن مدیریت خطر با کسب و کار و فعالیت مدیران 

سازمان ها برای کنار آمدن با ریسک‌ها باید در کنار پیشرفت، سرعت عمل خود را نیز بالا ببرند؛ در صورتی که مدیریت خطر در بک آفیس اجرا نشود، رسیدن به این هدف دشوار خواهد بود.


به خوبی از تکنولوژی بهره ببرید

فناوری های نوظهور مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به مدیران ریسک نوید بزرگی در کمک به تعیین خطرات و پیدا کردن پاسخ سریع می‌دهند. با این حال، بسیاری از تیم‌های خطر باید همچنان از تکنولوژی‌های بالغ بیشتری در زمینه‌های داده، تجزیه و تحلیل و مدلسازی بهره ببرند. در میان تمام این مزایا، این تکنولوژی‌ها چالش‌های مرتبط با حوزه‌های کم‌خطرتر را کاهش داده و به مدیران کمک می‌کند تا انرژی خود را بر تهدید‌های واقعی و قسمت‌های بحرانی سازمان متمرکز کنند.

سیاست های خطر را با استراتژی‌های کسب و کار سازگار کنید

بسیاری از شکست ها در زمینه ی مدیریت خطر، سیاست‌های درستی را نشان می‌دهد که در حمایت از استراتژی های اشتباه بوده اند. ریسک باید با خطوط تجارت و کل شرکت همراستا شود تا درمورد چگونگی تعریف، اندازه گیری، کنترل و کاهش خطر به اتفاق نظر رسیده شود.

فعال باشید، منفعل یا غیرفعال نباشید

مدیران ریسک باید کاری بیشتر از شناسایی و کاهش خطرهای بالقوه انجام دهند. به عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند به منابع داده های خارجی دسترسی پیدا کنند تا سیگنال های دیجیتالی که شاخص‌های اولیه‌‌ی مشکل‌ساز در آینده را شناسایی کنند. فناوری‌های جدید می‌تواند کمک کند تا این داده‌ها را به بینش تبدیل کرده و تهدیدها یا موقعیت‌های پیشتر دیده نشده را بیابند.

سازمان‌ها همچنان با اثرات همه‌گیری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، اما اکثر آن‌ها شروع به برنامه‌ریزی برای پیشبرد کسب و کار خود کرده اند. مدیریت خطر بهتر ممکن است نتواند اتفاق مخرب دیگر را پیش‌بینی کند، اما می‌تواند پاسخ سازماندهی شده ی موثرتری را به هر آنچه در انتظار ما است شکل دهد.

منبع:forbes.com

ارسال دیدگاه