پولدارترین فرد تاریخ

پولدارترین فرد تاریخ

در سال ۲۰۱۹ بنیانگذار شرکت آمازون ثروت مند ترین فرد دنیا نام گرفت ارزش دارایی هایش چیزی در حدود ۹۹ میلیارد پوند برآورد شده است پولدارترین مرد تاریخ در ۱۰۰ سال اخیر نام گرفته است اما با این وجود او را نمی‌توان ثروتمندترین فرد کل تاریخ دانست.
ثروتمندترین فرد کل تاریخ مستند جهان فردی است با نام مانسا موسی او که در قرن ۱۴ میلادی در غرب آفریقا به حکومت رسیده بود با اشتباهات اقتصادی و همچنین دست و دلبازی هایش باعث از هم پاشیدن اقتصاد کشور خود شد.
از رودولف باچ ویر این چنین نقل شده است: ارزش دارایی‌های موسی به نرخ امروز رقمی حیرت انگیز است و میزان ثروت و قدرت واقعی‌اش را نمی توان اندازه گیری کرد.
جاکوب دیویدسن در سال ۲۰۱۵ از طریق سایت مانی دات کام در باره مانسا موسا این پادشاه آفریقایی این چنین نوشت: مانسا موسی بیشتر از آنچه تصور بشود ثروتمند بود
همچنین یک وب سایت آمریکایی با نام سلبریتی نت ورث در سال ۲۰۱۲ ثروت مانسا موسا را بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار تخمین زد اما مور خانه اقتصادی ارزش دارایی‌های او را بیش ازین می‌پندارند و معتقد هستند که نمیتوان ارزش دارایی های او را با یک عدد مشخصی معین کرد.
مانسا موسی در یک خانواده سلطنتی در سال 1280 به دنیا آمد و در سال 1312 بعد از اینکه برادرش مانسا ابوبکر به علت سفر اکتشافی از حکومت کناره گیری کرد به حکومت رسید. برادر او که برای کشف سرزمین های پشت آبهای اقیانوس اطلس به سفری با 2 هزار کشتی و تعداد بسیار زیادی از خدمه، مردان و زنان همراه خود به این سفر رفت که بازگشتی نداشت.
برخی از مورخان اعتقاد دارند که او تا سزرمین های جنوبی آمریکا پیش رفته باشد اما برای اثبات این ادعا سندی وجود ندارد. بعد از ابوبکر مانسا موسی به حکومت رسید و باعث پیشرفت بسیار زیاد مالی شد. او 24 شهر از جمله تیمبوکتو را تصاحب کرد. 
امپراطوری خود را بیش از ۳ هزار کیلومتر گسترش داده بود از کرانه‌های اقیانوس اطلس تا نیجر کنونی جزی از قلمرو او بود.بخش‌هایی از سنگال موریتانی مالی بورکینافاسو نیجر گامبیا گینه بیسائو گینه و ساحل‌عاج کنونی قسمتی از قلمرو موسی بود. 
با توجه به منابع طبیعی مانند طلا و نمک در این سرزمین ها وجود داشت قسمت اعظمی از طلاق و منابع با ارزش دنیا در اختیار مانسا موسی قرار گرفت طبق اطلاعاتی که از موزه بریتانیا به دست آمده است در دوران فرمانروایی او حکومت مالی بیش از نیمی از طلای جهان را در اختیار داشت و همه این منابع با ارزش از آن پادشاه بود.
یکی از متخصصین هنر آفریقا کاتلین بیکفورد برزاک در موزه بلاک دانشگاه نورسون به شبکه بی بی سی گفت: مانسا موسی به عنوان پادشاه دسترسی تقریبا نامحدود به با ارزش‎ترین منابع ثروت در قرون وسطی را داشت. بزرگ‎ترین مراکز داد و ستد دنیا که مبادلات در آن‌ها بر پایه طلا و سایر کالاها انجام می‎شد، در قلمروی او قرار داشتند و او از راه تجارت توانست ثروت هنگفتی کسب کند. 
با وجود این ثروت عظیم امپراتوری مالی در جهان شهرت آنچنانی نداشت اما باسفر موسی به مکه این شرایط کاملاً تغییر کرد.وی که یک مسلمان متعصب و معتقد بود تصمیم گرفت برای زیارت به مکه برود او در این سفر از صحرای بزرگ آفریقا و همچنین کشور مصر عبور کرد.
در این سفر او به همراه تمام اعضای دربار فرماندهان سربازان و همچنین قصه گویان دربار او را همراه خود به این سفر برد این کاروان که از ۶۰ هزار مرد تشکیل شده بود صدها شتر با باری سنگین از طلای خالص در این کاروان حرکت کرده و خودنمایی می‌کردند با رسیدن کاروان به قاهره این زرق و برق توجهات بیشتری را به خود جلب می کرد مردانی که لباس‌های زربافت و مرغوبی از ابریشم به تن داشتند ثروت خود را به رخ دیگران می کشیدند.
در طول این سفر در راه رفت و برگشت مانسا موسی میزان بسیار زیادی از طلای همراه خود را از دست داد عده ای از دست و دل بازی های او می‌گویند که بخشی از پول را به عنوان قرض به شهرهایی که در مسیر حرکت خود بوده است اهدا کرده عده ایی هم میگویند او آن قدر خرج کرد که هیچ طلایی باقی نماند. با وجود این اتفاقات او محبوبیت خود را از دست داد.
درست است که او در این سفر پول زیادی از دست داد اما توانست شهرت خوبی به دست بیاورد و مردم زیادی از سرزمین طلا یا همان آفریقا اطلاع یافته و از دور و نزدیک برای دیدن آن سفر کنند همچنین او در مسیر برگشت چند دانشمند اسلامی و همچنین معماراهل آندلس با نام ابو اسحاق الساحلی برای طراحی مسجد جینگاریبر به همراه خود به امپراتوری بازگشت.
 

ارسال دیدگاه