پولدارترین فرد ایران

پولدارترین فرد ایران

با توجه به اینکه تخمین میزان دارایی‌های افراد ایران به صورت مشخص از سمت هیچ نهاد و رسانه‌ای منتشر نمی‌شود از این جهت نمی‌توان به صورت قطعی فردی را به عنوان ثروتمندترین ایرانی ساکن ایران معرفی کرد.
با توجه به داده ها و اطلاعات موجود اسدالله عسگر اولادی متولد 15 اسفند 1312 در ایران متولد شد و در ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ فوت کرد او که از برترین و مشهورترین صادرکنندگان ساکن ایران بود، ثروتمندترین فرد ایران نیز بود.
اسدالله عسگر اولادی که با صادر کردن خشکبار ایران به این ثروت عظیم دست یافته بود او را سلطان خشکبار ایران می نامیدند.
در زمان فوت ایشان فردی خود را نوه او معرفی کرده و عکسهای نامناسبی از خود در اینستاگرام منتشر کرد خانواده او که این خبر را تکذیب کردند اعلام کردند ادعای این فرد کاملاً کذب و دروغ می باشد. در مصاحبه های قبلی او آمده است که ایشان خود را ثروتمند نمی دانستند و این چنین از ایشان نقل می شود: ثروتمند بودن بد نیست. من خودم ثروت را ارزش می دانم. من خودم را ثروتمند نشان می دهم اما ثروتمند نیستم. ثروتمند یعنی فردی که دارایی انباشه داشته باشد. من که دارایی انباشته ندارم.
بزرگترین صادرات خشکبار ایشان در شرکت حساس مربوط به صادرات پسته بوده است و خود در مصاحبه ها متذکر شده است که او را سلطان پسته نیز لقب داده اند. او شرکت حساس را از سال 1336 دایر کرد و تا آخر عمر به کار صادرات مشغول بود. او دارای تحصیلات آکادمیک در زمینه اقتصادی نبود. در ملاقاتی که با امام خمینی در نوفل لوشاتو داشت به او گفتند که بروید دنبال پول.
این شرکت که یکی از بزرگترین صادرکنندگان پسته در ایران است ۵ بار برنده جایزه صادراتی شرکت نمونه سال شده است.
از سوابق کاری او می توان به ریاست اتاق بازرگانی ایران و چین اشاره کرد او در تمامی سالهای پس از انقلاب این سمت را داشت. او علاوه بر صادرات خکشبار از ایران به صادرات میوه خشک ، زیره همچنین واردات لوازم خانگی و شکر اشاره کرد. او که در تمام زمان فعالیت های اقتصادی خود از صادرات و توسعه آن حمایت از بخش خصوصی را در صدر کارهای خود قرار داده بود. او که از منتقدان دولت احمدی نژاد بود در دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری با توجه به حمایت رهبر معظم انقلاب از دولت احمدی نژاد به او رای داد.
گرچه او دارای ثروت میلیاردی بود و همچنین به این ثروت خود افتخار می کرد دلیل این افتخار خود را استفاده نکردن از رانت و کار خلاف می دانست حتی از گرفتن وام‌های بانکی نیز پرهیز می‌کرد و همچنین سعی داشت که کار واردات انجام ندهد نه اینکه واردات را بداند بلکه سعی به صادرات محصولات ایرانی به سایر کشورها داشت. و همچنین خود را سلطان میلیاردرهای ایران نمی دانست. اما با همه تجربه خود نتوانست در دوره نهم به اتاق بازرگانی تهران راه پیدا کند. عسگر اولادی دولت روحانی را این چنین توصیف می کرد تنها دستاورد دولت روحانی برجام بوده است و از عملکرد اقتصادی دولت راضی نبود و همچنین چهار ساله اول را خوب اما برای دوره دوم ریاست جمهوری بینی بی‌نظمی‌های زیادی در اقتصاد کرده بود و همچنین بزرگترین اشتباه دولت را برابری نرخ ارز با ۴۲۰۰ تومان می دانست.
 

ارسال دیدگاه