ویروس کرونا چه مدت بر روی گوشی های موبایل زنده می ماند؟

ویروس کرونا چه مدت بر روی گوشی های موبایل زنده می ماند؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که درطول روز چندبارگوشی تان را لمس می کنید؟ چندبار پس از لمس گوشی تان بدون شستن دست ها اقدام به خوردن مواد غذایی می کنید؟


طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، امروزه گوشی های موبایل یکی از مهم ترین عوامل منتقل کننده ویروس کرونا هستند. اما آیا ویروس کرونا می تواند بر روی سطوحی مانند گوشی موبایل زنده بماند؟ اگر جواب این سوال بله باشد، چه مدت؟ با ترنجی همراه باشید تا به همه سوالات در این زمینه پاسخ دهیم.

بالای 96 ساعت ویروس کرونا می تواند بر روی گوشی های موبایل زنده بماند!

طبق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی، در صورتی که پس از لمس سطحی که ویروس کرونا بر روی آن قرار گرفته با همان دست دهان، بینی یا حتی چشم خود را لمس کنید، می توانید COVID-19 را دریافت کنید و به این بیماری مبتلا شوید. این سازمان توصیه می کند روزانه چندین مرتبه سطوحی از جمله گوشی های موبایل که به تعداد بالا لمس می شوند را تمیز و ضدعفونی کنید.

بر اساس همین تحقیقات، ویروس اصلی سارس که در سال 2003 میلادی شیوع بالایی پیدا کرد تا 96 ساعت (چهار روز) بر روی سطوح شیشه ای پایدار بود و بر روی سطوح فولادی ضد زنگ و پلاستیک تا 72 ساعت (سه روز) دوام داشت.

مطالعه اخیر موسسه ملی بهداشت نشان داد ویروس کرونا می تواند تا 72 ساعت (سه روز) در سطوحی مانند پلاستیک و فولاد ضد زنگ زندگی کند.

 

با توجه به تحقیقات و آزمایشات صورت گرفته ، بهترین کار این است که تصور کنیم ویروس کرونا می تواند به مدت چهار روز روی سطوح شیشه ای زنده باقی بماند و آن سطح را آلوده کند. این مورد برای هر دستگاهی با صفحه شیشه ای، از آیفون و گوشی های اندرویدی گرفته تا آیپد و تبلت ها و لپ تاپ ها و… صدق می کند.

 

گوشی های خود را پس از هربار بیرون رفتن و در برگشت ضدعفونی کنید.

طبق تحقیقات ویروس کرونا می تواند مدت زیادی روی سطوح شیشه ای دوام بیاورد، بنابراین ضد عفونی منظم گوشی های موبایل بسیار مهم است. امروزه ما گوشی های خود را به طور مداوم لمس می کنیم و این می تواند منجر به انتقال ویروس کرونا از سطح گوشی به سایر سطوح و بالعکس شود.

برای ایمن ماندن، توصیه می کنیم گوشی های خود را بعد از هر بار استفاده در بیرون از خانه ضدعفونی و تمیز نمایید. هنگام بازگشت به خانه، دستان خود را به درستی بشویید و همزمان گوشی تان  را ضدعفونی کنید. اگر دست های خود را بدون تمیز کردن گوشی خود شستید، پس از لمس گوشی موبایل خود، ویروس کرونا می تواند از سطح گوشی تان به دستان شما منتقل شده و به راحتی شما و اعضای خانواده تان را درگیر این ویروس کند.

ماندگاری ویروس کرونا در سایر سطوح چقدر است؟

طبق آخرین مطالعات و تحقیقات انجام شده، ویروس کرونا می تواند بر روی کاغذ و مقوا تا 24 ساعت، سطوح مسی تا چهار ساعت و سطوح براق تا سه ساعت دوام داشته باشد و زنده بماند و با لمس این سطوح به دستان و جاهای دیگزمنتقل شود.

به نظر می رسد بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا و جلوگیری از پخش ویروس کرونا، ضدعفونی و تمیز کردن سطوح مختلف، دست ها، گوشی های موبایل و اجسامی است که به تعداد زیاد در طول روز توسط ما لمس می شوند والبته لمس نکردن صورت، بینی و چشم ها با دستان مان باشد.

منبع:toranji

ارسال دیدگاه