واتس اپ محبوب ترین، تلگرام ششم شد!

واتس اپ محبوب ترین، تلگرام ششم شد!

ما حالا پس از گذشت 14 سال از زمان آغاز به کار توانسته است خودش را در صدر پیام رسان های دنیا قرار دهد. با ترنجی همراه باشید تا درباره این پیام رسان محبوب بیشتر بدانیم و با سرگذشت آن بیشتر آشنا شویم.


مروری بر تاریخچه واتس اپ:

بنیان گذاران واتس اپ :
یان کوم و بریان اکتون افرادی بودند که در 24 فوریه 2009 میلادی پایه و اساس واتس اپ را شکل دادند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید اسم واتس اپ به این دلیل انتخاب شد که آن زمان در موتورهای جست و جو کلمه whats app به معنی کدام اپ بسیار سرچ می شد و موسسان واتس اپ از این فرصت استفاده کردند و اسم پیام رسان شان را واتس اپ انتخاب کردند.

شمار کاربران :

واتس اپ در سال ۲۰۱۳ در سراسر جهان ۳۰۰ میلیون کاربر داشته است که دست کم ماهی یک بار آنلاین بوده ‌اند. در ۱ بهمن ۱۳۹۲ اعلام شد این برنامه ماهانه ۴۳۰ میلیون کاربر دارد که دست کم یک بار در ماه از آن استفاده می ‌کنند و روزانه بیش از ۵۴ میلیارد پیامک جا به ‌جا می‌ کند که با توجه به این آمار رکورد فرستادن پیامک در روز در جهان شکسته شد.

در اوایل فوریه ۲۰۱۶ واتس ‌اَپ اعلام کرد که شمار مشترک‌ های شبکه از مرز یک میلیارد نفر گذشت.

شرکت فیس‌بوک در جدیدترین گزارش خود شمار کاربران واتس‌اپ را دو میلیارد نفر اعلام نمود.

خرید توسط فیس‌بوک :

در ۱۹ فوریه ۲۰۱۴ شرکت فیس‌ بوک اعلام کرد که واتس اپ را به قیمت ۱۹ میلیارد دلار خریداری کرده ‌است که از این مبلغ ۴ میلیارد دلار به صورت نقدی و ۱۵ میلیارد دلار به شکل سهام فیس ‌بوک به مالکان آن پرداخت شده ‌است. در همان سال مؤسس واتس ‌اَپ نیز به لطف تصاحب این شرکت توسط فیس ‌بوک، به جمع میلیاردرها پیوست.

 

امنیت :

واتس اپ برای ایجاد ایمنی داد و ستدهای بین کاربران از روش رمزنگاری سرتاسر استفاده می ‌کند. به گفته کارشناسان با این روش و در حالت عادی ( یعنی بدون دخالت بد افزارها ) فقط دو طرف گفتگو می‌ توانند آنچه ارسال می‌شود را بخوانند. در این میان، حتی خود شرکت واتس‌ا َپ قادر به خواندن آن ها نیست. این به علت آن است که پیام ‌ها با یک قفل نرم ‌افزاری محافظت شده‌ اند و فقط  فرستنده و گیرنده پیام کلید مخصوص بازکردن این قفل و خواندن آنها را دارند. برای حفاظت بیشتر، هر پیامی که فرستاده می‌ شود قفل و کلید خودش را دارد. همه این ها به ‌طور خودکار اتفاق می‌ افتند و نیازی به انجام تنظیمات خاص یا چت مخفی برای امن بودن پیام ‌ها نیست. امکان تأیید هویت دومرحله ‌ای نیز از میانه آذر ۱۳۹۵ به واتس ‌اَپ اضافه شد.

۱- واتس اپ : دو میلیارد کاربر ماهانه

۲- مسنجر فیس بوک : یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاربر ماهانه

۳- وی چت : یک میلیارد و ۲۰۶ میلیون کاربر ماهانه

۴- کیو کیو (QQ): ۶۴۸ میلیون کاربر ماهانه

۵- اسنپ چت : ۴۳۳ میلیون کاربر ماهانه

۶- تلگرام : ۴۰۰ میلیون کاربر ماهانه

منبع:toranji

ارسال دیدگاه