گوگل قصد دارد به‌مدت یک هفته مدل «نیروی‌کار هیبرید» را مورد آزمایش قرار دهد

گوگل قصد دارد به‌مدت یک هفته مدل «نیروی‌کار هیبرید» را مورد آزمایش قرار دهد

ساندار پیچای مدیرعامل شرکت مادر گوگل، آلفابت، اعلام کرد که گوگل بازگشت کارکنان به دفترکار را تا سپتامبر سال آینده به تعویق انداخته و قصد دارد از مدل نیروی کار هیبرید (Hybrid workforce) استفاده کند؛ این مدل یک طراحی آگاهانه است که به کارمندان اجازه می‌دهد تا در هر مکانی، از دورترین نقطه و به صورت انفرادی تا مکان‌هایی با جمعیت متمرکز (نظیر دفاتر، کارخانه‌ها و…)، قادر به کارباشند.

بدین ترتیب به برخی کارمندان اجازه داده می‌شود تا چند روز از هفته را دورکاری کنند. بر اساس گزارش نیویرک تایمز، پیچای روز یکشنبه طی ایمیلی برنامه‌های موردنظر را به کارکنانش ارسال کرد تا به مدت یک هفته ساعات کاری شناور را مورد آزمایش قرار دهد.

طبق برنامهٔ جدید، کارمندان گوگل سه روز هفته را در دفترکار و باقی روزها را در خانه کار می‌کنند. به گفتهٔ مدیرعامل شرکت آلفابت، گوگل قصد دارد این مدل را مورد آزمایش قرار دهد تا مشخص شود که آیا بوسیلهٔ آن می‌توان به بهره‌وری بیشتر و در عین حال رفاه حال کارمندان رسید یا خیر. وی افزود: «ما در حال آزمایش یک فرضیه هستیم تا بدانیم که آیا مدل کار شناور منجر به بهره‌وری، همکاری و رفاه بیشتر خواهد شد؟»

پیچای در ادامه گفت: «هیچ شرکت بزرگی نظیر ما تا به حال یک مدل کاملاً هیبرید از نیروی کار ایجاد نکرده‌است – هرچند تعداد کمی شروع به آزمایش آن کرده‌اند - بنابراین امتحان آن جالب خواهد بود.» شرکت‌های فیسبوک، توییتر و اسکوئر پیشتراعلام کرده بودند که کار خود را به‌طور دائمی بر اساس سیاست‌های دورکاری پیش خواهند برد.

آلفابت یکی از اولین شرکت‌های فناوری بود که بخاطر شیوع ویروس کرونا کاملاً به سمت دورکاری رفت و در ماه مارس به کارمندان خود اعلام کرد که برای حمایت از طرح «فاصله گذاری اجتماعی» از خانه کار کنند. این شرکت قبلاً گفته بود که ۲۰۰ هزار کارمند تمام وقت خود را نگاه خواهد داشت و قرارداد آن‌ها را تا ژوئیه ۲۰۲۱ براساس دورکاری منعقد می‌کند.

البته شرکت آلفابت با توجه به افزایش تعداد مرگ حاصل از کووید -۱۹ در ایالات متحده به بیشتر از ۳۰۰ هزار مورد (تا روز دوشنبه) و همچنین بالا رفتن موارد ابتلا به این بیماری، مجبور به تمدید این تاریخ شده‌است. این آمار نگران کننده در حالیست که روز دوشنبه کارکنان بخش‌های درمانی بیمارستان‌های این کشور اولین دوز واکسن تولید شده توسط شرکت‌های Pfizer و BioNTech را دریافت کرده‌اند.

منبع: theceomagazine

ارسال دیدگاه