مینو
 • مینو

 • تاریخ تاسیس: 1338
 • نام به انگلیسی: Pars Minoo
 • محل شرکت: خرمدره زنجان
 • بنیان‌گذار(ان): علی خسروشاهی,
 • سرمایه‌گذار(ان): علی خسروشاهی,
 • تأثیرگذار(ان): علی خسروشاهی,
 • گروه صنعتی: صنایع غذایی
 • محصول(ها): آبنبات، آدامس، بیسکوئیت، پفک و پلت، پودری و ژله، تافی، شربت، شکلات، کراکر و چوب شور، کیک و شیرینی، فراورده‌های خرما، ویفر
 • تعداد کارکنان: 4707
مینو
 • مینو

 • تاریخ تاسیس: 1338
 • نام به انگلیسی: Pars Minoo
 • محل شرکت: خرمدره زنجان
 • بنیان‌گذار(ان): علی خسروشاهی,
 • سرمایه‌گذار(ان): علی خسروشاهی,
 • تأثیرگذار(ان): علی خسروشاهی,
 • گروه صنعتی: صنایع غذایی
 • محصول(ها): آبنبات، آدامس، بیسکوئیت، پفک و پلت، پودری و ژله، تافی، شربت، شکلات، کراکر و چوب شور، کیک و شیرینی، فراورده‌های خرما، ویفر
 • تعداد کارکنان: 4707

مینو

مینو یکی از شرکت‌های تولیدکنندهٔ مواد خوراکی در ایران است که در سال ۱۳۳۸ توسط علی خسروشاهی تأسیس شد.

پیشینه

علی خسروشاهی، موسس مینو، نخست تجارت خود را بر واردات منسوجات، بلور و بخاری علاءالدآین و سپس واردات دارو و مواد خوراکی و صادرات کشمش و فرش متمرکز کرد. با رواج اخذ نمایندگی محصولات خارجی در اوایل دههٔ ۳۰، علی برای نخستین بار به اروپا رفت و توانست طی هشت ماه روابط تجاری جدیدی با شرکت‌ها برقرار کند. گرفتن نمایندگی محصولات دارویی بوتس انگلستان در ۱۳۲۷ اولین پایه‌های بنای سازمانی را نهاده شد که بعدها به سازمان توزیع و فروش شرکت خوراک و گروه صنعتی مینو بدل شد.

شرکت صنعتی پارس مینو

بدین ترتیب، علی خسروشاهی به واردکننده و توزیع‌کنندهٔ درجهٔ اول مواد غذایی و بهداشتی بدل شد که محصولات شرکت‌های بزرگی از سراسر جهان را به ایران وارد و توزیع می‌کرد. در عین حال، واردات بعضی اقلام سنتی نظیر بخاری علاءالدین و بلور ادامه داشت. با اضافه‌شدن تعداد نمایندگی‌ها کم‌کم فروش شهرستان‌ها با اعزام ویزیتور یا فروشندگان سیاری اداره می‌شد که با وانت به‌همراه خود جنس می‌بردند. علی خسروشاهی در ۱۶ آبان سال ۱۳۳۸ فعالیت تولیدی خود را با تأسیس شرکت صنعتی پارس مینو آغاز نمود. سپس شرکت سهامی خاص خوراک را با هدف فعالیت در امور بازرگانی، واردات و توزیع شیر و غذای کودک، دارو و انواع شکلات تأسیس کرد. علی خسروشاهی در پاییز همین سال توانست پس از جلب رضایت شرکت هنکل آلمان، نمایندگی توزیع «تاید» را بگیرد و انحصار بازار پودر رخت‌شویی ایران را از آن خود کند. پس از این، خسروشاهی توانست توجه و موافقت شرکت بوتس برای گرفتن لیسانس این شرکت را به گروه صنعتی مینو جلب کند.

توسعهٔ مینو

در بازه زمانی ۱۳۴۰–۱۳۳۸، تولید آب‌نبات و تافی در کارخانه شروع شده بود کارخانه‌ای که در آن زمان بیشتر از ۱۵ نفر نیرو نداشت. «تافی» اولین محصول مینو بود که با نام «تافی کره‌ای سه ستاره» تولید شد. در اواخر ۱۳۴۱، ویفر برای اولین بار در بازار ایران عرضه شد. دههٔ ۱۳۴۰ دههٔ طلایی شرکت صنعتی مینو بود، به‌طوری که این شرکت با توسعهٔ کارگاه‌ها، زمین‌های جدیدی خریداری کرد و محصولات خود را توسعه داد؛ از آدامس بادکنکی گرفته تا بعد از آن تولید آدامس شیک و تأسیس واحدهای تولید بیسکوییت و شکلات با برند مینو، تولید دو محصول به نام‌های کیت‌کت و اسمارتیز تحت لیسانس شرکت راونتری مکینتاش انگلستان و بدین ترتیب، شرکت مینو توانست مقام اول را از نظر تولید و فروش شکلات در ایران کسب کند.

انتقال کارخانه به خرمدره

علی مدام به خارج از کشور سفر می‌کرد و در نمایشگاه‌های مختلف شرکت می‌کرد تا با محصولات خوراکی جدید آشنا شود. در اواخر دهه ۴۰ بود که با محصولی که بعداً در ایران با نام پفک نمکی عرضه شد، آشنا شد و به سرعت تولید آن در داخل آغاز شد. شرکت مینو در سال ۱۳۴۷ به سهامی خاص تبدیل شد و در سال ۱۳۵۲ مجدداً به شرکت سهامی عام تغییر یافت.

در سال ۱۳۴۸ شرکت صادراتی پرسوئیس به عنوان متولی صادرات محصولات مینو تأسیس شد. در سال ۱۳۵۲، توسعهٔ شرکت مینو در دستور کار قرار گرفت و به این منظور زمین فعلی شرکت صنعتی مینو در خرمدره با هدف احداث کارخانه و ایجاد ساختمان مسکونی برای مهندسان و کارکنان خریداری شد. این ده کوچک، به مرور زمان به خاطر وجود شرکت مینو به یک شهرستان تبدیل شد.

اولین دستگاه‌هایی که از تهران به خرمدره انتقال داده شد دستگاه‌های پفک نمکی بود و بدین ترتیب تولید در مینو خرمدره با محصول محبوب پفک نمکی آغاز شد؛ و پس از آن تولید آب‌نبات و تافی شروع شد. پس از آن طی سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ خطوط تولید بیسکوئیت خرمدره راه‌اندازی شد که از بزرگترین خطوط تولید بیسکویت در دنیا بود؛ و بعد از آن کیک اسفنجی پم‌پم تولید شد. در سال ۱۳۵۵ کارخانه ۲۰۰۰ نفر پرسنل داشت. در سال ۱۳۵۹، مطابق با بند ب قانون حفاظت و توسعهٔ صنایع کشور، گروه صنعتی مینو به دولت واگذار شد و از آن پس ادارهٔ شرکت به سازمان دولتی صنایع ملی ایران واگذار گردید. علی خسروشاهی پس از این حکم به خارج از کشور مهاجرت کرد.

احیای مجدد مینو

حدود ۲۲ سال مدیریت گروه مینو در اختیار دولت بود. در سال ۱۳۶۲، نام شرکت از صنعتی پارس (سهامی عام) به شرکت صنعتی پارس مینو (سهامی عام) تغییریافت. در سال ۱۳۷۳ بود که مجموعهٔ مینو به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان واگذار گردید که منجر به احیای مجدد گروه صنعتی مینو و رشد آن در صنعت غذایی کشور شد. حدود ۶۸ درصد متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان است. در سال ۱۳۸۰، سهام شرکت شوکوپارس توسط گروه صنعتی مینو خریداری شد و در راستای سیاست‌های اقتصادی و خودکفایی آزادگان از اسفند ۱۳۸۷ به محل مینو خرمدره منتقل و فعالیت خود را آنجا ادامه داد. در سال ۱۳۸۸، شرکت بازرگانی پارس گستر به جهت تأمین مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولیدی شرکت‌های گروه مینو تأسیس شد.

در سال ۱۳۸۶ شرکت صنایع غذایی مینو فارس در زمینه تولید و فروش قند مایع خرما، کنسانتره خرما، شیره خرما و پودر خوراک دام؛ و تولید محصولات ارگانیک و طبیعی مشتق شده از خرما مانند شهد خرما، شیره خرما و ارده شیره خرما فعالیت خود را آغاز کرد.

درسال ۱۳۸۸ کارگاه و خط جدید آدامس بدون قند که با نام تجاری وایت تأسیس شد که این خط یکی از بزرگترین و مجهزترین خطوط تولید آدامس در خاورمیانه است. شرکت بازرگانی پارس گستر در این سال تأسیس شد. این شرکت در زمینه خرید، فروش، صادرات و واردات مواد اولیه و کالاهای مجاز، اخذ نمایندگی از شرکت‌های داخلی و خارجی، اعطای نمایندگی به شرکت‌های داخلی و خارجی، اخذ وام و تسهیلات از بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری داخلی و خارجی و ارائه انواع خدمات بازرگانی، فعالیت می‌کند. همچنین مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولیدی شرکت‌های گروه مینو توسط شرکت بازرگانی پارس گستر تهیه می‌شود.

در سال ۱۳۹۰، تمامی سهام شرکت صنایع غذایی نان رضوی زاهدان خریداری شد و نام این شرکت به شرکت صنایع غذایی مینو شرق تغییر یافت. در سال ۱۳۹۲ نیز خط جدید و مجهز شکلات با برند رسیتال تأسیس و شروع به تولید نمود.

محصولات

انواع آبنبات، آدامس، بیسکوئیت، پفک و پلت، پودری و ژله، تافی، شربت، شکلات، کراکر و چوب شور، کیک و شیرینی، فراورده‌های خرما، ویفر از جمله محصولات مینو هستند.

گروه صنعتی مینو در حال حاضر به صورت هلدینگ و زیر نظر شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان اداره می‌شود که متشکل از ۱۲ شرکت حقوقی مستقل است و این شرکت‌ها در محورهای زیر فعالیت دارند:

تولید انواع مواد غذایی شامل انواع شکلات و ویفر، اسنک، چوب شور، آدامس، تافی، آبنبات، کیک، نوشابه، آب معدنی و آب میوه

تولید محصولات دارویی شامل انواع شربت، قرص و پماد، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی شامل انواع شامپو، کرم، عطر، ادوکلن و غیره

توزیع مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی تولید شده توسط شرکتهای گروه صنعتی مینو و حدود ۶۰ شرکت تولیدی دیگر در سطح ایران توسط ۲۰ مرکز پخش

صادرات مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی تولید شده توسط شرکتهای گروه صنعتی مینو

افتخارات

برند مینو در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنوارهٔ ملی قهرمانان صنعت ایران به‌عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد. در سال ۱۳۹۶، جایزهٔ نشان شایستهٔ ملی و مدال ویژهٔ اعتماد مشتری به شرکت مینو اعطا شد و در سال ۱۳۹۷، توانست تندیس ملی نشان برتر تجاری ایران را دریافت کند. شرکت پارس مینو در سال ۱۳۹۸، برنده تندیس سیمین ششمین جشنواره نظر سنجی برند محبوب ایرانی شد.

اخبار مینو
تقدیر معاونت دانشگاه علوم پزشکی ایران از اقدامات مینو در مقابله با کرونا

تقدیر معاونت دانشگاه علوم پزشکی ایران از اقدامات مینو در مقابله با کرونا

در پی ارزیابی های صورت گرفته در فروردین ماه سال جاری از اقدامات شرکت صنعتی پارس مینو در مقابله با ویروس کرونا، دکتر عشرتی معاونت دانشگاه علوم پزشکی ایران به همراه اساتید و روسای دانشگاهی حوزه بهداشت

دکتر عباسیانفر : خودکفایی در تولید 400 محصول غذایی

دکتر عباسیانفر : خودکفایی در تولید 400 محصول غذایی

دکتر عباسیانفر در گفتگوی اختصاصی با دنیای اقتصاد تشریح کرد: خودکفایی در تولید 400 محصول غذایی

بیانیه ی گروه صنعتی مینو خطاب به هواداران دو باشگاه پرسپولیس و استقلال

بیانیه ی گروه صنعتی مینو خطاب به هواداران دو باشگاه پرسپولیس و استقلال

هوارداران بزرگ دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اعلام کرد این گروه صنعتی به صورت مجزا و در لاین های جداگانه، اقدام به تولید محصول مزین شده به لوگوی این دو باشگاه به صورت جداگانه خواهد کرد و عواید حاصل از فروش هر محصول به آن باشگاه تعلق خواهد گرفت.