محمود خلیلی عراقی
  • محمود خلیلی عراقی

  • نام به انگلیسی: Mahmoud Khalili Araghi
  • تاریخ تولد: 1303
  • محل تولد: یزد
  • ملیت: ایرانی
محمود خلیلی عراقی
  • محمود خلیلی عراقی

  • نام به انگلیسی: Mahmoud Khalili Araghi
  • تاریخ تولد: 1303
  • محل تولد: یزد
  • ملیت: ایرانی

محمود خلیلی عراقی

محمود خلیلی عراقی بنیان گذار صنعت گاز مایع در ایران و بنیان گذار شرکت بوتان و پدر صنعت گازرسانی ایران در سال ۱۲۸۴ شمسی در  در محله دربند تهران متولد شد. خلیلی پس از فراغت از تحصیل از مدرسه دارالمعلمین به مدت دو سال در همان مدرسه به تدریس فیزیک و ریاضیات پرداخت. مهندس خلیلی با ایجاد کارگاه تعمیر ماشین آلات در خیابان چراغ گاز تهران وارد عرصه صنعت شد و در سال ۱۳۱۷ به ریاست اداره برق تهران منصوب شد و در همین دوران اولین کارخانه برق دولتی را ایجاد و راه اندازی کرد. مهندس خلیلی در سال ۱۳۲۹ در سفری به استان خوزستان متوجه شد که یکی از فرآورده های پرارزش نفت، یعنی گاز مایع، بدون استفاده سوزانده می شود.

محمود خلیلی یکی از کارآفرینانی بود که پس از تجربه کار در دولت به بخش خصوصی آمد و شرکت حفاری را برای رساندن آب به مزارع و روستاها تاسیس و در آن سرمایه گذاری کرد.

برای اینکه مصرف گاز آشپزخانه ها به صورت صنعت ملی درآید، به موازات ساختن انبار و تهیه وسایل و کامیون های توزیع گاز، اقدام به ایجاد کارخانه کپسول سازی و تولید اجاق فر و غیره کرد؛ اجاق و فرهایی که آشپزخانه های تهران و شهرستان ها را تسخیر کرد و عامل ایجاد ۶-۵ شرکت تولید و توزیع گاز شد. خلیلی در سال ۱۳۲۴ اطلاع پیدا می کند که شرکت نفت ایران و انگلیس در نظر دارد برای مصارف سیمان خودش در یکی از نقاط تحت الحمایه خلیج فارس با سرمایه ساکنان آن کارخانه سیمان تاسیس کند.

وی نامه ای به قوام السلطنه، نخست وزیر وقت می نویسد و یادآور می شود: « تاسیس کارخانه سیمان در خوزستان از هر جهت به نفع صاحبان سرمایه و کارگران ایرانی است و لازمه انصاف و عدالت نیز این است که اگر قرار است شرکت نفت لوازمی از انگلستان یا هندوستان تهیه کند و تهیه آن در داخل مقدور باشد، به موسسه های ایرانی مراجعه کند».

این اتفاق نیفتاد و خلیلی همچنان دنبال یک کار نو بود. انتشار خبر مهم ملی شدن صنعت نفت در سال ۱۳۳۰ ایرانیان را در غرق جشن و شادی کرد و خلیلی نیز به این فکر افتاد که گاز را به خانه ها بیاورد. او در همین سال به اتفاق فرزندش «محسن خلیلی» که به تازگی از دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته مهندسی الکترومکانیک فارغ التحصیل شده بود، به انگلستان رفتند تا درباره صنعت گاز مطالعه کرده و تجربه بیندوزند. مهندس مهدی بازرگان در کتاب «شصت سال خدمت و مقاومت» در این باره می نویسد: «یادم می آید خلیلی چقدر با مسوولان شرکت ملی نفت در زمان کنسرسیوم کلنجار رفت تا گردنشان بگذارد گازهایی را که هدر داده و می سوزانند، تصفیه کرده و بوتان و پروپان آن را در تانکرهای تحت فشار به ایشان بفروشند و گاز نفت در ایران توزیع شود.

سپس برای اینکه مصرف گاز آشپزخانه ها به صورت صنعت ملی درآید، به موازات ساختن انبار و تهیه وسایل و کامیون های توزیع گاز، اقدام به ایجاد کارخانه کپسول سازی و تولید اجاق فر و غیره کرد … اجاق و فرهایی که آشپزخانه های تهران و شهرستان ها را تسخیر کرد و عامل ایجاد ۶-۵ شرکت تولید و توزیع گاز شد…»

محمود و محسن خلیلی پس از بازگشت از سفر در در مرداد ماه 1332 شرکت بوتان با مسئولیت محدود را در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رساندند.

مهندس محمود خلیلی در روز دوازدهم تیرماه ۱۳۵۳ در سن ۶۸ سالگی به سرای جاودانی شتافت.

اخبار محمود خلیلی عراقی
بنیانگذار برند بوتان چه کسی است؟

بنیانگذار برند بوتان چه کسی است؟

شاید واژه کارآفرینی در نظر ما به فرآیند پیچیده ای مرتبط باشد، اما در عمل کارآفرینی یعنی چشمانی باز برای دیدن فرصت هایی که دیگران نمی بینند. در زیر به یکی از افراد نوآور و کارآفرین اشاره می کنیم که نتیجه تلاش وی برای همه ما واضح و مشخص است....

آشنایی با محمود خلیلی، بنیان گذار برند بوتان

آشنایی با محمود خلیلی، بنیان گذار برند بوتان

محمود خلیلی در سال‌های دهه چهل که به نحوی روند توسعه صنعتی نیز در ایران به تدریج شکل می‌گرفت هنگامی که کسی گاز را نمی‌شناخت ، موفق شد گاز را به منازل مردم برساند. او با دریافت امتیاز توزیع و عرضه گاز مایع از شرکت نفت ایران و انگلیس ، شرکت بوتان را تأسیس نمود.