محمد کریم فضلی
  • محمد کریم فضلی

  • نام به انگلیسی: Mohammad Karim Fazli
  • تاریخ تولد: 1311/2
  • محل تولد: تویسرکان
  • ملیت: ایرانی
محمد کریم فضلی
  • محمد کریم فضلی

  • نام به انگلیسی: Mohammad Karim Fazli
  • تاریخ تولد: 1311/2
  • محل تولد: تویسرکان
  • ملیت: ایرانی

محمد کریم فضلی

محمد کریم فضلی، بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ متولد هفتم اردیبهشت 1311 در شهر تویسرکان (استان همدان) است. تا ده سالگی در سرکان زندگی کرد و پس از آن همراه خانواده برای رشد کسب و کار پدرش راهی همدان شد، پنجم ابتدایی را در همدان آموخت و بخاطر رونق نگرفتن کسب و کار پدرش مجددا با خانواده به سرکان بازگشتند، از آنجایی که آن زمان در سرکان کودکان نمیتوانستند بیشتر از کلاس چهارم را تحصیل کنند، برای رشد و ادامه ی تحصیل کلاس ششم ابتدایی را در مدرسه ایی واقع در تویسرکان نام نویسی کرد. به علت نبود ماشین و وسیله ی ارتباطی از سرکان تا تویسرکان محمد کریم این راه را همه روزه با دوستان خود پیاده در رفت و آمد بود. در این مسیر بارها مورد حمله ی گرگ ها قرار گرفتند که همین امر باعث شد تا از آن جمع هفت نفره فقط محمدکریم با دوتن از دوستانش برای ادامه ی تحصیل به این مسیر ادامه دهند. در آن روزها پدر محمدکریم بسیار به درس و پیشرفت علمی آن اهمیت می‌داد و مادرش نیز مشوق اصلی او برای ادامه ی تحصیل بود. مادرش همیشه باعث شد او شاگرد اول کلاس باشد از کلاس اول ابتدایی تا ششم ابتدایی همیشه شاگرد اول بود.

در همین سالها بود که مشوق اصلی خود، مادرش، را از دست داد و این شد که تصمیم گرفت تحصیل را رها کند و کمک پدر به تجارت او بپردازد. پدرش به کار عطاری و عمده فروشی مشغول بود و در صابون سازی هم مهارت داشت. نخستین فعالیت اقتصادیش را  نزد پدرش که از بازرگانان خوشنام و اهل فضل بود، آغاز نمود. پس از ازدواج در سن بیست سالگی برای جستجوی شرایط مطلوب تر و شناخت بیشتر از وضعیت شهرهای مختلف همجوار، به شهرستان‌های دیگر استان همدان سفر کرد و در شرایط کاری مختلف تجربه های موثری بدست آورد. در نهایت به تهران رفت. مشکلات زیادی بر سر راه او بود  اما وی با عزم جدی، مشکلات و موانع اصلی را ظرف سه سال برطرف می‌سازد. او که می‌بیند کشورهای پیشرفته با تکیه بر تولید و صنعت پویا و فعال به توسعه و پیشرفت رسیده‌اند و ما به‌رغم همه توانایی‌ها و ظرفیت‌های کم‌نظیرمان، به مصرف‌کننده محصولات دست‌چندم آنها تبدیل شده‌ایم، به فکر می‌افتد که تمامی سعی و تلاشش را صرف‌ کند تا در کشور خود کار تولیدی و صنعتی بزرگ را پایه‌ریزی کند تا از این راه سهم خود را به میهن و هم‌میهنانش ادا کند.

از آنجا که پدر او در دوره ای به کار صابون سازی اشتغال داشت، او نیز تا حدودی با تولید مواد شوینده آشنا بود، بنابراین برای آغاز فعالیت تولیدی، به همین زمینه یعنی صنعت شوینده تمایل پیدا کرد و پس از جستجوهای بسیار با افراد و شرکت‌ها، کارگاه کوچکی دایرنمود و در مرحله اول به ساخت مایع ظرفشویی پرداخت. پس از مدتی، محصولات دیگر نظیر سفید کننده و  پودر لباسشویی، جرم گیر، شیشه شوی و همچنین نرم کننده البسه تولید کرد و کار خود را توسعه داد. این روند تا اوائل دهه 50 ادامه داشت در سال 1351 بود که فضلی شرکت پاکشو را بنیانگذاری کرد و محصولات اولیه این شرکت با برند گلرنگ و تحت عنوان محصولات شوینده و آرایشی و بهداشتی گلرنگ ثبت شدند.
 

اخبار محمد کریم فضلی
16 نکته از زندگی استاد محمد کریم فضلی موسس گروه گلرنگ که دیروز درگذشت

16 نکته از زندگی استاد محمد کریم فضلی موسس گروه گلرنگ که دیروز درگذشت

محمد کریم فضلی متولد هفتم اردیبهشت ۱۳۱۱ در شهر تویسرکان استان همدان است و حالا ۸۴ سال سن دارد. او در خانواده ای مذهبی بزرگ شد و پدرش از بازرگانان خوشنام منطقه بود؛ محمد کریم کار را از کودکی نزد پدرش شروع کرد

معاون اول رئیس ‌جمهور درگذشت حاج محمدکریم فضلی را تسلیت گفت

معاون اول رئیس ‌جمهور درگذشت حاج محمدکریم فضلی را تسلیت گفت

معاون اول رئیس جمهور گفت: درگذشت کارآفرین نامدار مرحوم حاج محمد کریم فضلی بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ موجب تأسف و تأثر گردید.

محمد کریم فضلی درگذشت

محمد کریم فضلی درگذشت

محمد کریم فضلی، بنیان‌گذار گروه صنعتی گلرنگ درگذشت. این کارآفرین و صنعتگر که متولد سال ۱۳۱۱ بود در سن ۸۸ سالگی دار فانی را وداع گفت.