محمد صدر هاشمی‌نژاد
  • محمد صدر هاشمی‌نژاد

  • نام به انگلیسی: Mohammad Sadr Hashemi Nezhad
  • تاریخ تولد: 1329
  • محل تولد: هنزا، کرمان
  • ملیت: ایرانی
محمد صدر هاشمی‌نژاد
  • محمد صدر هاشمی‌نژاد

  • نام به انگلیسی: Mohammad Sadr Hashemi Nezhad
  • تاریخ تولد: 1329
  • محل تولد: هنزا، کرمان
  • ملیت: ایرانی

محمد صدر هاشمی‌نژاد

محمد صدر هاشمی‌نژاد (زادهٔ ۱۳۲۹ در هنزا، استان کرمان) هم‌بنیان‌گذار بانک اقتصاد نوین است.

زندگی

محمد صدر هاشمی‌نژاد در سال ۱۳۲۹ در شهر هنزاء از توابع شهرستان رابر در استان کرمان متولد شد و تا دیپلم را در کرمان خواند و بعد در رشتهٔ مهندسی عمران دانشکده‌ٔ فنی تبریز مشغول به تحصیل شد. خودش می‌گوید: «من در اتاق پلی کپی دانشکدهٔ تبریز کار می‌کردم و ماهی ۹۰ تومان حقوق می‌گرفتم. حدوداً ماهی ۵۰ تومان هم از طرف خانواده می‌آمد و خلاصه در مجموع با ماهی ۱۴۰ تا ۱۵۰ تومان در ماه درس می‌خواندم. وقتی از دانشکده بیرون آمدم، همان کت و شلواری را بر تن داشتم که روز اول ورود به دانشگاه پوشیده‌بودم. کفش‌هایم هم کهنه و پاره بودند. تنها دارایی‌ام که در تمام زندگی‌ام کمکم کرد و می‌کند، سه چیز بود: پشتکار، پشتکار، پشتکار».

زندگی شغلی

صدر هاشمی‌نژاد در چند شرکت کارآموزی کرد و سرانجام در سال ۱۳۵۳ با حقوق ماهی سه هزار تومان استخدام شد. هیچ دارایی دیگری نداشت جز یک ژیان که مال شرکت بود و زیر پای او گذاشته بودند؛ اما خیلی زود کارفرمای خود شد. پس از یک سال و اندی که در شرکت‌ها کارکرد، یکی از دوستانش که در زنجان پروژهٔ پل‌سازی درراهی را به‌عنوان پیمانکار برداشته‌بود و در کارش دچار مشکل شده‌بود، به وی زنگ می‌زند و از او می‌خواهد به زنجان برود. هاشمی به زنجان می‌رود و در پروژهٔ پل‌سازی با دوست خود شریک می‌شود. بدین صورت است که هاشمی کار پیمانکاری را شروع می‌کند و در سال ۱۳۵۷ نیز شرکت پیمانکاری استراتوس را تأسیس می‌کند. در سال ۱۳۶۰، دچار ورشکستگی شد و مجدداً در سال ۱۳۶۴ کار را از صفر آغاز کرد. 
در سال ۱۳۶۴ توانست پیمانکار اتوبان‌ساز شود و کمی بعد نیز در خارج از کشور به پاکستان رفت و با شروع یک پروژه و موفقیت در آن توانست شرکتش را گسترش دهد. از پروژه‌های انجام‌شده توسط شرکت استراتوس می‌توان به تأسیس بنیادی برای گسترش آموزش و پرورش در کشور، راه‌آهن اصفهان - شیراز، پل معروف روی دریاچهٔ سد کارون، سد تالوار، ارسباران، سد آزاد در کردستان، اتوبان قم – کاشان، پروژهٔ ۷۰۰۰ واحدی خانه‌سازی در ونزوئلا، و شهر جدید اوهدا در ونزوئلا شامل ۱۲٬۰۰۰ واحد مسکونی است. 

بانک اقتصاد نوین

صدر هاشمی‌نژاد پس از پیشرفت در کار پیمانکاری و کسب ثروت از طریق شرکت استراتوس، تصمیم به تأسیس هلدینگی متشکل از حدود ۶۰ شرکت را آغاز کرد. او طی سال‌های دههٔ ۷۰ به حاشیه رفت و سعی کرد تا گروه را تقویت کند. در همین سال‌ها عباس آخوندی وزیر وقت مسکن و شهرسازی به صدر هاشمی‌نژاد و دیگر دوستان او توصیه می‌کند تا تعاونی جداگانه‌ای برای فعالیت‌های ساختمانی تأسیس کنند. این گروه مسوولیت تأمین نیازهای مالی شرکت را برعهده داشت. استراتوس و تعاونی جدید در سال ۱۳۸۰ به نتیجه‌گیری جدید می‌رسند و ایدهٔ تأسیس نخستین بانک خصوصی در ایران را ارائه کردند و در همین سال، بانک اقتصادنوین تأسیس شد.