محمدجواد شکوری مقدم
 • محمدجواد شکوری مقدم

 • نام به انگلیسی: Mohammad Javad Shakori Moghadam
 • تاریخ تولد: 1361
 • محل تولد: تهران
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: آپارات,
 • جایزه(ها) و تقدیر(ها): لوح و نشان امین‌الضرب
محمدجواد شکوری مقدم
 • محمدجواد شکوری مقدم

 • نام به انگلیسی: Mohammad Javad Shakori Moghadam
 • تاریخ تولد: 1361
 • محل تولد: تهران
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: آپارات,
 • جایزه(ها) و تقدیر(ها): لوح و نشان امین‌الضرب

محمدجواد شکوری مقدم

محمدجواد شکوری مقدم (زادهٔ ۱۳۶۱ در تهران) بنیان‌گذار و مدیر عامل وب‌گاه آپارات است.

زندگی شخصی

محمد جواد شکوری متولد ۱۳۶۱ است و از ۱۶ سالگی با دنیای برنامه‌نویسی آشنا شده و به‌صورت پاره‌وقت با شرکت ایران سیستم همکاری می‌کرد. شکوری پس از اتمام دبیرستان در سال ۱۳۷۹ در رشتهٔ مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر پذیرفته شد اما تحصیلش را وقتی که در ترم پنجم بود رها کرد. وی به این نتیجه رسیده بود که الکترونیک آنطور که با دیدن نتایج نهایی برنامه‌نویسی‌هایش به وجد می‌آمد، انگیزهٔ ادامه کار را برای او به‌همراه ندارد. به همین دلیل تصمیم به ترک تحصیل می‌گیرد و برنامه‌نویسی را به‌طور جدی دنبال می‌کند.

زندگی حرفه‌ای

او به همراه برادرش و با سرمایهٔ اندک حاصل از فروش پرایدش در یکی از اتاق‌های شرکت ایران سیستم کار خود را آغاز کرد. دی ماه ۸۳ که همزمان با شروع روی کار آمدن اورکات در ایران بود، با الگو برداری از آن، «کلوب» را به عنوان نمونهٔ فارسی این شبکهٔ اجتماعی راه‌اندازی کرد. کلوب فضایی را در اختیار کاربران قرار می‌داد تا با ایجاد پروفایل شخصی خود، افکار، عقاید و محتوای مورد نظرشان را منتشر و با دوستان خود به اشتراک بگذارند. کلوب در زمان خود یکی از موفق‌ترین و پرکاربرترین سرویس‌های اینترنتی در ایران به‌شمار می‌رفت. رفته‌رفته تیم بزرگ‌تر شده‌بود و برای ادامهٔ مسیر به یک منبع درآمد جدی نیاز داشت. تلاش‌ها مضاعف شد و همان روزها در سال ۱۳۸۵ صباویژن، با هدف ایجاد ارزش‌افزودهٔ حداکثری برای کاربران کلید خورد؛ سرویسی که امروز، با بیش از ۱۰ سال تلاش و تجربه، به عنوان یکی از اصلی‌ترین برندهای تبلیغات اینترنتی کشور شناخته می‌شود.
سه چهار سال بعد شرکت آن‌ها کمی بزرگ‌تر شده‌بود و از این‌رو، شرکتی به نام «صبا ایده» تأسیس نمودند. پس از مدتی برای توسعه سرویس‌ها، «میهن بلاگ» را در سال ۱۳۸۶ خریدند. آن زمان میهن‌بلاگ جزو سه بلاگ برتر ایران بود. حدود ۴۵ روز به شکل شبانه‌روزی روی میهن‌بلاگ کار کردند و آنرا توسعه دادند. بعد از چند تجربه موفقیت‌آمیز، کاپرمارکت متولد شد. کاپرمارکت در واقع یک سوپرمارکت آنلاین بود که سفارش مشتری را در منزل تحویل می‌داد. رایج نبودن فرهنگ خرید اینترنتی و حاشیهٔ سود بسیار پایینِ اقلامِ قابل فروش اما، این اجازه را نداد تا سرویس انتظارات موردنظر را برآورده کند و به حداقل‌های تعیین‌شده دست یابد. بدین ترتیب اعضای تیم تصمیم به تعطیلی کاپرمارکت گرفتند.

راه‌اندازی آپارات

موضوع فیلترشدن شبکهٔ اجتماعی یوتیوپ یکی از عوامل موفقیت وی بوده‌است. به درخواست کاربران تصمیم به اضافه کردن سرویس ویدئو در کلوپ می‌گیرند. اما بعدتر به این نتیجه می‌رسند که خود سرویس ویدئو می‌تواند مستقل عمل کند و آپارات را به عنوان سرویس به اشتراک‌گذاری ویدئو در بهمن سال ۸۹ راه‌اندازی می‌کنند. ابتدای کار با مشکلات زیادی همراه بوده‌است. تمامی برنامه‌ها توسط تیم شان نوشته شده‌است و تاکنون مجبور به خرید لایسنس یا نرم‌افزار از خارج از کشور نشده‌اند. با گذشت زمان، کاربران بیشتری به سمت استفاده از سرویس ایرانی آپارات روی آوردند، به‌گونه‌ای که در دی‌ماه ۱۳۹۱ بازدید روزانه ویدئوهای آپارات از مرز یک‌میلیون گذر کرد و در شهریور ۱۳۹۳ نیز رکورد تعداد بازدیدهای روزانه بیش از چهار میلیون را ثبت کرد. پهنای باند سرویس آپارات از ۱۰ مگابیت بر ثانیه در زمان راه‌اندازی به ۴۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرده‌است و روزانه بیش از چهارصد هزار ویدئو در آن بارگذاری می‌گردد. حجم ویدئوهای موجود در آپارات نیز بیش از شانزده میلیون دقیقه اعلام شده‌است. ترافیک ماهانه این سرویس پانزده میلیون ساعت در ماه است. به‌صورت روزانه کاربران بیش از چهار میلیون ویدئو را تماشا می‌کنند. میزان بازدید از صفحات مختلف آپارات نیز بیش از دویست و پنجاه میلیون بازدید اعلام‌شده‌است. بر این اساس بیش از چهارده میلیون آی‌پی واحد در ماه از آپارات دیدن می‌کنند.
هر چند که شکوری با نام آپارات شناخته شده اما پس از آن در بهمن ماه سال ۱۳۹۳، «فیلیمو» را به به عنوان بستری برای انتشار فیلم، سریال و فیلم و تئاتر، با غنی‌ترین محتوای ویدیویی در دسته‌بندی‌های مشخص و متنوع راه انداختند. در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب روی سایت سینماتیکت و سرویس پلاک سرمایه‌گذاری کردند و پروژه سال ۱۳۹۸ آنها نیز سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری رو ی فلایتیو بود که همگی در شرکت صباایده و با همکاری تیمی انجام شده‌است.

جوایز و افتخارات

شکوری در سال ۱۳۹۷، لوح و نشان امین‌الضرب را از اتاق بازرگانی تهران دریافت نمود.