مجلس سرانجام اینترنت را گران کرد

مجلس سرانجام اینترنت را گران کرد

پس از مدت‌ها بحث و جنجال پیرامون افزایش قیمت اینترنت، سرانجام مجلس ایران بر این طرح مهر تایید زد.

به گزارش ایتنا، از اوایل اسفند ماه 99 یکی از کمیسیون‌های مجلس طرحی را به تصویب رسانده بود که مطابق آن، افزایش ۱۰درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها انجام می‌شد، اقدامی که بنا به گفته وزیر ارتباطات به گرانی اینترنت منجر خواهد شد.

گفتنی است این طرح از زمان مطرح شدن در رسانه‌ها، مورد مناقشه و مخالفت کارشناسان و رسانه‌ها قرار گرفت، و حتی در مقطعی، نمایندگان مجلس اعلام کردند که این طرح را اصلاح خواهند کرد، اما نهایتا طرح مزبور مطابق تعریف اولیه از تصویب اعضای مجلس گذشت.

مطابق نظر کارشناسان، تصویب این قانون قطعا موجب گرانی اینترنت بوده و به ضرر کاربران خواهد بود، و حتی مصوبه شورای عالی فضای مجازی در خصوص سهم ۲ درصدی اینترنت در سبد خانوار را زیر سوال می‌برد، اما پارلمان ایران سرانجام در روز شنبه 16 اسفند ماه طرح خود را در صحن علنی به تصویب رساند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایران، بر این اساس، حق‌السهم پرداختی شرکت‌های اینترنتی از سال ۱۴۰۰، به میزان ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.
از مبلغ حاصل از این درآمد، سه هزار میلیارد تومان به سازمان صدا و سیما برای «نظارت» بر محتوای فضای مجازی و به شرکت مخابرات ایران برای توسعه اینترنت خانگی برای «مقابله» و رقابت با اینترنت ماهواره‌ای SpaceX و همینطور تولید محتوا در فضای مجازی اختصاص خواهد یافت.

     در این باره بخوانید:
     - مواجهه ایران با اینترنت ماهواره‌ای

نکته جالب اینکه بندی از این طرح که قبلا در مجلس تصویب شده بود و بر اساس آن هرگونه افزایش قیمت اینترنت را ممنوع اعلام کرده بود، از مصوبه حذف شد.
به نظر می‌رسد فشار تامین این ۳هزار میلیارد تومان از جیب مردم خواهد بود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات پیش از این هشدار داده بود که تصویب این پیشنهاد نمایندگان، باعث افزایش چشمگیر قیمت اینترنت خواهد شد.

منبع:ایتنا

ارسال دیدگاه