قانونی که باعث توقف خدمات جست‌وجوی گوگل می‌شود!

قانونی که باعث توقف خدمات جست‌وجوی گوگل می‌شود!

گوگل در حال نبرد با دولت استرالیا است و تهدید کرده است که موتور جست‌وجوی خود را از این کشور حذف خواهد کرد اگر قانونی که شرکت‌ها را برای مذاکره بر سر پرداخت‌ها با شرکت‌های رسانه‌ای خبری بابت لیست کردن محتوایشان در نتایج جستجو مجبور می‌کند تصویب شود. فیس‌بوک نیز تهدید کرده است که اخبار را از فیدهای داخلی استرالیا حذف می‌کند. اگر گوگل به تهدید خود جامه عمل بپوشاند، 19 میلیون استرالیایی ممکن است دیگر قادر به استفاده از جستجوی گوگل نباشند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، کاربران فیس‌بوک دیگر قادر به خواندن مطالب خبری در صفحات رسانه اجتماعیشان نخواهند بود. قانون مذکور که این دو غول دنیای رسانه‌های اجتماعی به نبرد با آن برخاسته‌اند د حال حاضر در پارلمان استرالیا در دست بررسی است. در صورت تصویب آن، شرکت‌ها ممکن است ناچار به ورود به مذاکرات با شرکت‌های رسانه‌های خبری برای پرداخت پول بابت محتوایشان شوند. در صورتی که توافقی بین رسانه اجتماعی و شرکت رسانه‌ای حاصل نشود، یک داور درباره مبلغ این پرداخت تصمیم خواهد گرفت.
 
مل سیلوا، مدیر عمومی گوگل استرالیا، به یک کمیته سنا گفت که لایحه قانونی خبری پیشنهادی «غیرقابل دفاع» است و می‌تواند یک سابقه خطرناک را برای پرداخت بابت لینک‌ها ایجاد کند. سیلوا گفت که اصل لینکدهی نامحدود بین وبسایت‌ها نقشی بنیادین در جست‌وجو دارد.

سیلوا همچنین گفت که اگر این قانون تصویب شود، از نظر مالی غیر قابل مدیریت شدن خواهد بود و یک ریسک عملیاتی است که باعث می‌شود گوگل چاره‌ای جز توقف دسترسی به خدمات جست‌وجویش در استرالیا نداشته باشد. وی گفت که خروج از استرالیا خرین چیزیست که گوگل مایل به انجام آن باشد. اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا می‌گوید که دولت به این تهدیدات پاسخی نخواهد داد و هر شرکتی بخواهد در استرالیا کار کند باید از قوانین مصوب پارلمان پیروی کند.
 
فیس‌بوک اعلام کرده است که اگر این قانون تصویب شود، ممکن است این شرکت نه تنها مانع از پست لینک‌ها در مطالب خبریش توسط شرکتهای خبری شود بلکه چنین محدودیتی را برای تمام کاربران در استرالیا نیز اعمال خواهد نمود.

منبع:ایتنا

ارسال دیدگاه