فومن شیمی
 • فومن شیمی

 • تاریخ تاسیس: 1355
 • نام به انگلیسی: foumanchimie
 • محل شرکت: شهرک صنعتی رشت
 • بنیان‌گذار(ان): عباس موسوی رهپیما ,
 • سرمایه‌گذار(ان): عباس موسوی رهپیما ,
 • تأثیرگذار(ان): عباس موسوی رهپیما ,
 • گروه صنعتی: صنعتی
 • محصول(ها): ضدیخ، مایع قرمز، روغن موتور دیزلی، روغن موتور سیکلت، روغن موتور، فیلتر روغن و هوا، گریس
فومن شیمی
 • فومن شیمی

 • تاریخ تاسیس: 1355
 • نام به انگلیسی: foumanchimie
 • محل شرکت: شهرک صنعتی رشت
 • بنیان‌گذار(ان): عباس موسوی رهپیما ,
 • سرمایه‌گذار(ان): عباس موسوی رهپیما ,
 • تأثیرگذار(ان): عباس موسوی رهپیما ,
 • گروه صنعتی: صنعتی
 • محصول(ها): ضدیخ، مایع قرمز، روغن موتور دیزلی، روغن موتور سیکلت، روغن موتور، فیلتر روغن و هوا، گریس

فومن شیمی

فومن‌شیمی یکی از شرکت‌های تولیدی ایران است که در سال ۱۳۵۵ توسط عباس موسوی رهپیما بنیان نهاده‌شد.

پیشینه

عباس موسوی رهپیما پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در رشتهٔ نفت در سال ۱۳۴۱، در شرکت نفت پارس به مدت شش ماه مشغول به کار شد. عباس از دوران دانشجویی به تولید گریس علاقه داشت به همین دلیل به‌دنبال راه‌اندازی کارگاه تولید گریس بود و با پنج هزار تومان پولی که از پدرش گرفته بود، کارگاهی به نام ایران گریس در خیابان دامپزشکی تهران راه‌اندازی کرد. کارگاه را تجهیز و روزانه ۴۰۰ لیتر (دو بشکه در روز) گریس با کیفیت خیلی خوب تولید می‌کرد و از طریق فروشگاهی در خیابان چراغ برق که توسط دو برادر اداره می‌شد، می‌فروخت و با استقبال خیلی خوب مواجه شد و همین امر باعث شد که این دو برادر پیشنهاد توسعهٔ تولید و شراکت دادند و برای توسعهٔ کار از بانک صنعت و معدن که دوستان عباس در آن مشغول کار بودند سال ۱۳۴۳ به‌میزان ۶۰۰ هزار تومان وام گرفتند و کار را توسعه دادند و اینگونه بود که شرکت ایران گریس را تأسیس کردند.

در آن زمان کار به‌سرعت پیشرفت کرد و تا ۲ هزار لیتر تولید داشتند که به فکر تولید محصولات جدید مانند ضد یخ افتادند که اصلاً در کشور تولید نمی‌شد. برای توسعهٔ کار، نیاز به فضای جدیدی بود ولی مشکل آن بود که طبق قوانین، کارخانه باید خارج از شهر می‌بود و حداقل ۱۲۰ کیلومتر با شهر فاصله می‌داشت، برای همین تصمیم گرفتند به رشت بروند و آن‌جا واحد تولید جدیدی را راه‌اندازی کنند. در نهایت کارخانهٔ فومن‌شیمی در شهرک صنعتی رشت در سال ۱۳۵۵ راه‌اندازی شد. چندی بعد نیز ضد یخ و روغن موتور تولید کردند و به سرعت جای خود را در بازار پیدا کرد. فعالیت آن‌ها در کارخانه با ۳۰ تا ۴۰ نفر نیرو آغاز شد و در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ نفر در آن اشتغال دارند.

توسعهٔ شرکت 

بعد از انقلاب و در بحبوحهٔ جنگ، کار را در کارخانهٔ فومن‌شیمی گسترش دادند، و تولید روغن ترمز و ضد یخ و محصولات دیگر افزایش پیدا کرد ولی تحول اصلی در این دوره ورود به تولید محصولات خانگی و آرایش و بهداشتی بود، که حدود پنج سال بعد از انقلاب کار را شروع کردند و نخستین محصول در این حوزه حشره‌کش تار و مار بود.

تا پیش از آن فقط حشره‌کش اِمشی در کشور تولید می‌شد که تلمبه ای بود و برخی از برندها هم وارد می‌شدند. البته برای تولید سختی‌هایی وجود داشت و بزرگترین آن نبود قوطی، چاپ، کارتن و تجهیزات این‌گونه بود که برای تولید آن‌ها نیز خودشان دست به کار شدند و واحدهای مستقلی راه‌اندازی کردند. علاوه بر این، انواع اسپری‌های موی سر و بدن را با برند کاسپین و ژل‌های سر، اصلاح ریش و کالاهای دیگر را در مجموعه تولید می‌کنند.

شرکت‌های زیرمجموعه

عباس موسوی رهپیما پس از تأسیس شرکت فومن‌شیمی نیز به توسعهٔ کار فکر کرد و شرکت‌های متعددی را بنیان نهاد که همگی زیرمجموعهٔ شرکت فومن‌شیمی هستند. یکی از مهم‌ترین کارهای صورت‌گرفته در مجموعه، راه‌اندازی یک پالایشگاه برای تولید قیر در سال ۱۳۹۰ است که در مجاورت پالایشگاه شهید رجایی قرار دارد و تولیدات آن با لوله به بندر منتقل می‌شوند و از آن جا با کشتی‌های مخزن‌دار صادرات صورت می‌گیرد.

محصولات

شرکت فومن‌شیمی با نام‌های تجاری کاسپین، فومن‌شیمی در حوزهٔ محصولات خودرویی موفق به جلب رضایت مشتریان در سال‌های متوالی بوده‌است و محصولات متنوعی مانند ضد یخ، مایع قرمز، روغن موتور دیزلی، روغن موتورسیکلت، روغن موتور، فیلتر روغن و هوا، گریس، مراقبت خودرویی، روغن فرمان وریتادر، روغن فرمان و گیربکس، مایع اگزوز دیزل، روغن دنده، روغن هیدرولیک، مکمل‌ها، انواع حشره‌کش و سوسک‌کش( تارومار)، انواع اسپری‌های خانگی، اسپری‌های بدن و اسپری اکسیژن برای مصارف شخصی تولید می‌کند.

افتخارات

فومن‌شیمی در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان صادرکنندهٔ نمونهٔ استان گیلان برگزیده‌شد و در سال بعد، به‌عنوان برترین و کوشاترین شرکت در راستای انجام امور سازندگی جهت توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران برگزیده‌شد. فومن‌شیمی در سال ۱۳۹۴ برترین تولیدکنندهٔ سال لقب گرفت و در سال ۱۳۹۵ نشان امین‌الضرب را دریافت کرد. در همان سال، فومن‌شیمی برترین تولیدکنندهٔ فرآورده‌های نفتی در سطح کشور در اجلاس یکصد برند برتر ایران لقب گرفت.
 

اخبار فومن شیمی
سرمایه گذاری ۵ میلیارد تومانی در شرکت صنایع شیمی پارس فومن

سرمایه گذاری ۵ میلیارد تومانی در شرکت صنایع شیمی پارس فومن

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور از شرکت صنایع شیمی پارس شهرستان فومن با ۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری بازدید کرد.

افزایش ۳ برابری تولیدات شرکت فومن شیمی

افزایش ۳ برابری تولیدات شرکت فومن شیمی

مدیر شرکت فومن شیمی گفت: تولیدات شرکت فومن شیمی در گیلان تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.

بازدید استاندار گیلان از کارخانه فومن شیمی و داروسازی کاسپین

بازدید استاندار گیلان از کارخانه فومن شیمی و داروسازی کاسپین

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، در جریان این بازدید و بررسی روند تولید واحد‌های صنعتی و تولیدی گیلان، صاحبان صنایع و سرمایه گذاران به بیان مشکلات خود پرداختند