غلامعلی سلیمانی
  • غلامعلی سلیمانی

  • نام به انگلیسی: gholam ali soleimani
  • تاریخ تولد: 1325/3/25
  • محل تولد: آمل
  • ملیت: ایرانی
غلامعلی سلیمانی
  • غلامعلی سلیمانی

  • نام به انگلیسی: gholam ali soleimani
  • تاریخ تولد: 1325/3/25
  • محل تولد: آمل
  • ملیت: ایرانی

غلامعلی سلیمانی

غلامعلی سلیمانی، کارآفرین ایرانی، بنیانگذار هلدینگ سولیکو-شرکت فراورده‌های گوشتی کاله و فراورده‌های لبنی کاله بزرگترین و مطرح‌ترین آن محسوب می‌شود- متولد ۲۵ خرداد ماه ۱۳۲۵ در آمل است. 
او در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. پدر سلیمانی وکیل دادگستری و مادر او خانه‌دار بود. دوران دبستان و دبیرستان را در آمل گذراند و بعد به تهران آمد. بعد از دو سال پشت کنکور ماندن، در رشته ریاضی وارد دانشگاه ملی ایران شد. از همان سال هم شهریه دانشگاه را خودش پرداخت می‌کرد. مدرک لیسانس رشته ریاضی را از دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۵۰ دریافت کرد و بعد به سربازی رفت او در دوران سربازی هم کار می‌کرد، یک روز به دانش سرا می‌رفت و درس می‌داد و بقیه روزها هم تدریس خصوصی می‌کرد اما در ادامه راه و در سال ۱۳۵۲ کار رسمی خود را از بازارچه سعدی و با فروش لوازم‌یدکی خودرو ادامه داد. سلیمانی در سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ که به صورت جدی کار را شروع کرد، دو شرکت تأسیس کرد، یک شرکت پروفورم و شرکت دیگری هم به نام مارکتینگ سرویس. اند. ریسرچ به معنی ایران که با یک آمریکایی و یک هندی تأسیس کرده بود. با شروع انقلاب، آن دو از ایران رفتند چون شرکت‌ها سودآوری نداشتند. با تدریس خصوصی هم امور خود را می‌گذراند و هم حقوق کارکنانش را می‌داد.

  سلیمانی بعدها در سال ۱۳۵۶، در مکان فعلی شرکت کاله کار خود را با توزیع شیر آغاز نمود، او این مکان را از خواهر بزرگترش اجاره کرده بود. به نقل از خود سلیمانی، که می‌گوید «اینجا را می‌خواستند ماهی هفده تومان اجاره بدهند. من به خواهرم گفتم: من ماهی بیست توامان اجاره می‌کنم. گفتند: مگر تو پول داری؟ چه طور می‌توانی این کرایه را بپردازی ؟ گفتم: نه، کار می‌کنم پول در می‌آورم و کرایه شما را می‌پردازم و نتیجه همین شد که امروز می‌بینید». پخش سوسیس و کالباس را با شرکت کالباس سازی گیلان آغاز کرد. ماجرا از این قرار بود که آنها به دنبال پودر سیر می گشتند ولی به دلیل گرانی، تمایلی به خرید از بازارهای داخلی نداشتند و سلیمانی هم سابقه واردات پروفورم از چین را داشت. آن زمان پودر سیر کیلویی ۲۸ تومان بود و پروفوروم وارداتی از چین، کیلویی هفت تومان بود. سلیمانی می‌گوید:« حتی هفت هزار تومان هم نداشتم که یک تن پودر سیر بیاورم و کار را راه بیندازم .شرکت گیلان قبول کرد پنج تن درخواست بدهد و ما پنج تن برایش آوردیم و به آن‌ها تحویل دادیم ».

سلیمانی بعدها با میکائیلیان همکاری نمود و بعد در مغازه‌ای در خیابان آذربایجان پلاک ۹۹، به تولید همبرگر مشغول شد و بعد شرکتی در شیراز به نام دمس بنیان نهاد. در همان اوایل انقلاب، وزیر وقت آن زمان وزارت صنایع، معادن از سلیمانی درخواست نمود تا برای حل اختلاف وزارتخانه و شیلات ایران به جنوب کشور برود و محصولات دریایی را تولید کند. او به دَیِر، بوشهر و چند شهر دیگر رفت تا مشکلات پیش‌آمده را از میان بردارد. سلیمانی در این سفر متوجه حجم بالای ماهی دور ریخته شده در این کارخانه‌ها شد و برای این موضوع هم راه‌حلی پیدا کرد. در تهران، یکی از کارخانه‌ها مجهز به دستگاه جداسازی گوشت از استخوان شد تا با استفاده از آن استخوان‌های ماهی را از گوشت جدا نماید. سلیمانی پس از مدتی در سال ۱۳۷۰ شرکت لبنی کاله را به عنوان یکی از شرکت‌های گروه سولیکو تأسیس کرد.
 

اخبار غلامعلی سلیمانی
مدیرعامل لبنیات کاله: معادله ۵ مجهولی دولت بر سر راه تولید

مدیرعامل لبنیات کاله: معادله ۵ مجهولی دولت بر سر راه تولید

یک تولید کننده بزرگ صنعت لبنیات کشور، گفت: تولیدکنندگان برای تولید باید معادله ۵ مجهولی بانک مرکزی، تعزیرات، مالیات، وزارت صمت و سختی های تولید را حل کنند.

جرقه‌ای که یک دبه شیر زد

جرقه‌ای که یک دبه شیر زد

غلامعلی سلیمانی : مشکل عملی نشدن اقتصاد مقاومتی بدنه دولت است. رئیس دولت و وزرا بر آن تاکید می‏ کنند اما متاسفانه بدنه دولت و زیرشاخه‏ هایش نمی‏ دانند چه وظایفی برای محقق کردنِ آن بر عهده دارند.

تاسیس تنها پالایشگاه غلات کشور حاصل اندیشه ای بلند و مبتکرانه است

تاسیس تنها پالایشگاه غلات کشور حاصل اندیشه ای بلند و مبتکرانه است

پیام تبریک غلامعلی سلیمانی به مرتضی سلطانیتاسیس تنها پالایشگاه غلات کشور حاصل اندیشه ای بلند و مبتکرانه است