عباس موسوی رهپیما
  • عباس موسوی رهپیما

  • نام به انگلیسی: abbas rahpeyma
  • تاریخ تولد: 1317
  • محل تولد: فومن
  • ملیت: ایرانی
عباس موسوی رهپیما
  • عباس موسوی رهپیما

  • نام به انگلیسی: abbas rahpeyma
  • تاریخ تولد: 1317
  • محل تولد: فومن
  • ملیت: ایرانی

عباس موسوی رهپیما

عباس موسوی رهپیما متولد سال 1317 در شهر فومن است، پدرش فردی مذهبی از تجار پارچه و عضو شورای شهر بود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهر گذراند و بعد برای ادامه تحصیل به تهران و مدرسه مروی آمد و دیپلم خود را در رشته فنی گرفت. در دوران کودکی، زمان زیادی را در مغازه و دفتر کار پدر می گذراند و کارهای مختلفی انجام می‌دادو شاگردی می‌کرد و از سن 15 سالگی وارد تجارت شده بود. سال 1336 در کنکور ورود به دانشگاه شرکت کرد و به دلیل علاقه دوران جوانی به دکتر مصدق، جبهه ملی و ملی شدن نفت رشته شیمی نفت را انتخاب کرد.سال 1341 در رشته نفت فارغ‌التحصیل شد و آرزو داشت تا در شرکت نفت مشغول کار شود. از طریقیکی از آشنایان کاری در شرکت نفت پیدا شده بود ولی علاقه ای به کار دولتی نداشت و آن را قبول نکرد. همزمان پیشنهاد کارهایی هم از شرکت نفت پارس و بیسکویت گرجی داشت و در نهایت نفت پارس را انتخاب کرد. یک سال پس از فارغ‌التحصیلی، به مدت شش ماه در این شرکت مشغول به کار شد. عباس از دوران دانشجویی به تولید گیریس علاقه داشتبه همین دلیل به دنبال راه اندازی کارگاه تولید گریس بود و با پنج هزار تومان پولی که از پدرش گرفته بود، کارگاهی به نام ایران گیریس در خیابان دامپزشکی تهران راه‌اندازی کرد. کارگاه را تجهیز و روزانه 400 لیتر( دو بشکه در روز) گیریس با کیفیت خیلی خوب تولید می کرد و از طریق فروشگاهی در خیابان چراغ برق که توسط دو برادر اداره میشد، می فروخت. با استقبال خیلی خوب مواجه شد و همینامر باعث شد که این دو برادر پیشنهاد توسعه تولید و شراکت دادند و برای توسعه کار از بانک صنعت و معدن که دوستان عباس در آن مشغول کار بودند سال 1343، 600 هزار تومان وام گرفتند و کار را توسعه دادند و اینگونه بود که شرکت ایران گیریس را تاسیس کردند،دوره‌ای که ورود گیریس و روغن به کشور ممنوع شده بودباعث رونق و توسعه بیشتر کار آنها شد، تاجایی که نماینده شرکت کاسترول انگلیس به آنها پیشنهاد همکاری داد تا برای آنها محصول تولید کنند. در ان زمان کار به سرعت پیشرفت کرد و تا 2 هزارلیتر تولیدداشتند که به فکر تولید محصولات جدید مانند ضد یخ افتادند که اصلا در کشور تولید نمی‌شد و همیش وارداتی بود، البته در این بین با مشکلی هم مواجه شدند.

برای توسعه کار نیاز به فضای جدیدی بود ولی مشکل آن بود که طبق قوانین کارخانه باید خارج از شهر می بود و  حداقل 120 کیلومتر با شهر فاصله میداشت، برای همین تصمیم گرفتند به رشت بروند و آن جا واحد تولید جدیدی را راه اندازی کنند. در نهایت کارخانه فومن شیمی در شهرک صنعتی رشت در سال 1355 راه اندازی شد.
 

اخبار عباس موسوی رهپیما
حضور مهندس ابراهیم جمیلی در مراسم نکوداشت مهندس سید عباس موسوی ره‌پیما

حضور مهندس ابراهیم جمیلی در مراسم نکوداشت مهندس سید عباس موسوی ره‌پیما

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با اظهار خشنودی از برگزاری این مراسم گفت: «اینکه دانشگاه مراسم نکوداشتی برای یکی از فارغ‌التحصیلان خود برگزار می‌کند، پیامی دارد و آن این است.

نامگذاری جایزه پژوهشگران فومن به نام عباس موسوی رهپیما

نامگذاری جایزه پژوهشگران فومن به نام عباس موسوی رهپیما

به ابتکار کانون فرهت فومن و با حضور مسئولین، پژوهشگران و مردم چهارمین همایش تجلیل از پژوهشگران بر تر شهرستان فومن عصر پنج شنبه در این شهر برگزار شد.(گزارش تصویری را اینجا مشاهده کنید) فقدان اصالت و کاربرد در پژوهش های پر تعداد

نکوداشت مهندس سیدعباس موسوی رهپیما

نکوداشت مهندس سیدعباس موسوی رهپیما

نکوداشت آقای مهندس سیدعباس موسوی رهپیما رییس هیات مدیره شرکت فومن شیمی، عضو پیشکسوت و یار دیرین انجمن مدیران صنایع و کارآفرین خیر برجسته دانشگاهی روز دوشنبه دهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با همکاری.