عباس موسوی رهپیما
 • عباس موسوی رهپیما

 • نام به انگلیسی: Abbas Rahpeyma
 • تاریخ تولد: 1317
 • محل تولد: فومن
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: فومن شیمی,
عباس موسوی رهپیما
 • عباس موسوی رهپیما

 • نام به انگلیسی: Abbas Rahpeyma
 • تاریخ تولد: 1317
 • محل تولد: فومن
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: فومن شیمی,

عباس موسوی رهپیما

عباس موسوی رهپیما (زادهٔ ۱۳۱۷ در فومن) کارآفرین ایرانی و بنیان‌گذار شرکت فومن شیمی است.

زندگی شخصی

عباس موسوی رهپیما متولد سال ۱۳۱۷ در شهر فومن است. پدرش از تجار پارچه و عضو شورای شهر بود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهر گذراند و بعد برای ادامهٔ تحصیل به تهران و مدرسهٔ مروی آمد و دیپلم خود را در رشتهٔ فنی گرفت. در دوران کودکی، زمان زیادی را در مغازه و دفتر کار پدر می‌گذراند و کارهای مختلفی انجام می‌داد و شاگردی می‌کرد و از سن ۱۵ سالگی وارد تجارت شده‌بود. سال ۱۳۳۶ در کنکور ورود به دانشگاه شرکت کرد و به دلیل علاقهٔ دوران جوانی به دکتر مصدق، جبههٔ ملی و ملی‌شدن نفت، رشتهٔ شیمی نفت را انتخاب کرد و در سال ۱۳۴۱ در رشتهٔ نفت فارغ‌التحصیل شد. 

زندگی حرفه‌ای

موسوی پس از فارغ‌التحصیلی به‌مدت دو سال به‌عنوان دستیار دانشکدهٔ فنی مشغول تدریس شد. وی همزمان پیشنهاد کارهایی از شرکت نفت پارس و بیسکویت گرجی داشت و در نهایت نفت پارس را انتخاب کرد. یک سال پس از فارغ‌التحصیلی، به مدت شش ماه در این شرکت مشغول به کار شد.

در آن سال‌ها ورود گریس به ایران ممنوع بود. موسوی هم‌زمان با تدریس، یک واحد تولید گریس تأسیس می‌کند. مدتی بعد کارشناسان روسی مشغول نصب کارخانهٔ ذوب آهن در اصفهان شدند، و از آنجایی که گریس‌های روسیه به‌علت عدم انطباق شرایط آب و هوایی ایران و روسیه برای استفاده در اصفهان مناسب نبود. موسوی برای آن‌ها ۱۷ نوع گریس مناسب تولید کرد. در سال ۱۳۴۲ به همراه دو شریک، شرکت ایران‌گریس را راه‌اندازی کردند و در آن‌جا علاوه بر تولید گریس، به تولید روغن موتور نیز پرداختند. رونق کار آن‌ها به‌گونه‌ای بود که نمایندهٔ شرکت کاسترول انگلیس به آن‌ها پیشنهاد همکاری داد تا برای آن‌ها محصول تولید کنند.

تأسیس فومن‌شیمی

سرعت پیشرفت در شرکت ایران‌گریس آن‌ها را به فکر تولید محصولات جدیدی مانند ضد یخ انداخت که اصلاً در کشور تولید نمی‌شد و همیشه وارداتی بود. برای توسعهٔ کار نیاز به فضای جدیدی بود ولی مسئله آن بود که طبق قوانین، کارخانه باید خارج از شهر می‌بود و حداقل ۱۲۰ کیلومتر با شهر فاصله می‌داشت، برای همین تصمیم گرفتند به رشت بروند و آن‌جا واحد تولید جدیدی را راه‌اندازی کنند. در نهایت کارخانهٔ فومن شیمی در شهرک صنعتی رشت در سال ۱۳۵۵ راه‌اندازی شد.

جوایز و افتخارات، خلاقیت‌ها

عباس موسوی رهپیما به‌عنوان مدیر عامل فومن‌شیمی، در سال ۱۳۸۳ موفق شد صادرکنندهٔ نمونهٔ استان گیلان شود و در سال بعد، به‌عنوان برترین و کوشاترین شرکت در راستای انجام امور سازندگی جهت توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران برگزیده‌شد.
 

اخبار عباس موسوی رهپیما
حضور مهندس ابراهیم جمیلی در مراسم نکوداشت مهندس سید عباس موسوی ره‌پیما

حضور مهندس ابراهیم جمیلی در مراسم نکوداشت مهندس سید عباس موسوی ره‌پیما

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با اظهار خشنودی از برگزاری این مراسم گفت: «اینکه دانشگاه مراسم نکوداشتی برای یکی از فارغ‌التحصیلان خود برگزار می‌کند، پیامی دارد و آن این است.

نامگذاری جایزه پژوهشگران فومن به نام عباس موسوی رهپیما

نامگذاری جایزه پژوهشگران فومن به نام عباس موسوی رهپیما

به ابتکار کانون فرهت فومن و با حضور مسئولین، پژوهشگران و مردم چهارمین همایش تجلیل از پژوهشگران بر تر شهرستان فومن عصر پنج شنبه در این شهر برگزار شد.(گزارش تصویری را اینجا مشاهده کنید) فقدان اصالت و کاربرد در پژوهش های پر تعداد

نکوداشت مهندس سیدعباس موسوی رهپیما

نکوداشت مهندس سیدعباس موسوی رهپیما

نکوداشت آقای مهندس سیدعباس موسوی رهپیما رییس هیات مدیره شرکت فومن شیمی، عضو پیشکسوت و یار دیرین انجمن مدیران صنایع و کارآفرین خیر برجسته دانشگاهی روز دوشنبه دهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با همکاری.