شکوه‌‏السادات هاشمی
 • شکوه‌‏السادات هاشمی

 • نام به انگلیسی: Shoukoh Sadat Hashemi
 • تاریخ تولد: 1334/4
 • محل تولد: شهریار
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: امحا,
شکوه‌‏السادات هاشمی
 • شکوه‌‏السادات هاشمی

 • نام به انگلیسی: Shoukoh Sadat Hashemi
 • تاریخ تولد: 1334/4
 • محل تولد: شهریار
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: امحا,

شکوه‌‏السادات هاشمی

شکوه‌السادات هاشمی (زادهٔ ۱۳۳۴ در شهریار) کارآفرین ایرانی و موسس شرکت اِمحا است.

زندگی شخصی

شکوه‌السادات هاشمی در تیرماه ۱۳۳۴ در شهریار متولد شد. پدرش نانوایی داشت و مادرش خانه‌دار بود. اول دبستان بود که به تهران آمدند و تحصیلات ابتدایی را در دبستان تربیت گذراند. دوران دبیرستان را در همان منطقه و در دبیرستان وحید دستگردی سپری کرد.

زندگی حرفه‌ای

۱۴ ساله بود که جذب یک آگهی تبلیغاتی شد؛ آموزشگاه اقتصاد ایران در میدان فردوسی، به مناسبت تأسیس‌اش اعلام کرده بود که دفترداری، حسابداری، منشی‌گری و تایپ فارسی و لاتین را رایگان درس می‌دهد. این اطلاعیه بهانه‌ای شد تا شکوه به آنجا برود و این دوره‌ها را آموزش ببیند. البته در یادگیری آن دوره‌ها زیاد موفق نبود ولی با این حال گواهینامه‌اش را گرفت. این دورانی بود که پدر کم‌کم داشت موقعیتش ضعیف می‌شد و شرایط سختی برای خانواده به وجود می‌آمد.

نزدیک خانهٔ آنها یک نمایندگی ایران ناسیونال وجود داشت که در سال ۱۳۴۶ تأسیس شده بود و قطعات پیکان تولید می‌کرد. خانم هاشمی با درخواست از مدیر آنجا آقای کلانتری و کمک وی، در جایی مشغول به کار شد. نخستین تجربهٔ کاری او در سال ۱۳۴۹ بود و نزدیک به ۲ ماه در تعمیرگاه شمارهٔ ۱۸ ایران ناسیونال، در خیابان هفده شهریور شمالی فعلی مشغول به کار شد. پس از آن، با توجه به تجربهٔ شغل قبلی‌اش به عنوان «کاردکس من» - کسی که موجودی‌های لوازم یدکی را در برگه‌هایی وارد و خروجی‌ها را خارج می‌کرد- مجدداً مشغول به کار شد و به مدت سه یا چهار سال هم در جای جدید کار کرد و همزمان با آن درس هم می‌خواند.

ساختمان محل سکونت او و همسرش، ساختمانی قدیمی در حوالی نارمک بود که سوسک زیادی داشت، چون این ساختمان همجوار با یک حمام عمومی و رودخانه بود. آن‌ها از هر روشی برای نابودی سوسک‌ها استفاده کردند اما بی‌فایده بود. شکوه‌السادات با پرس‌وجو از همسایه و آشنا و حتی مراجعه به کتابخانه‌های دانشگاه دامپزشکی و صحبت با دامپزشک و حشره‌شناس در پی ساخت خمیری بود که سوسک‌ها را ریشه‌کن کند.

سوسک‌کش اِمحا

پس از امتحان کردن ترکیبات مختلف، بالاخره توانست به فرمولاسیون خمیری غیر سمی برسد که از ترکیبات غیر شیمیایی ساخته شده و روی گوارش هفده نوع سوسک تأثیر می‌گذارد، به‌طوری‌که باعث تشنگی آن‌ها می‌شود در حدی که به فاضلاب‌ها می‌روند و آنقدر آب می‌خورند تا از بین بروند. از خواص این حشره‌کش غیر سمی این است که پروتین مضری که از سوسک به جا می‌ماند با این روش از بین می‌رود. نام این خمیر را «اِمحا » گذاشت و پس از تلاش‌های بسیار موفق شد تا در سال ۱۳۷۸ مجوز تأسیس شرکت را بگیرد.
در سال ۱۳۷۹، سوله و کارخانه را خریداری کرد و بعد از روبه‌راه کردن اوضاع در مرداد همان سال، کارخانه، کار خود را شروع کرد. هر چند که به دلیل وجود مشکلات و اختلافات زیاد با شریک خود (همسرش) تولید انجام نشد. اما او تسلیم نگردید و دوباره در سال ۱۳۸۱، شرکت «توره شیمی پارس» را راه‌اندازی کرد و در حال حاضر به عنوان مدیرعامل این مجموعه در حال فعالیت است.

البته تولید شرکت وی فقط به اِمحا محدود نشده‌است. در این مدت محصولات دیگری همچون خمیر ریشه‌کن‌کننده سوسک با فرمولاسیون برتر (افنا) و ژل مورچه‌کش (مات مور) به امحا اضافه شده‌اند. اما با این حال «امحا» در میان مردم شناخته شده‌تر است و فروش بهتری دارد.
شکوه‌السادات هاشمی در سال ۱۳۸۸ توانست شرکت صنایع غذایی ریحان و لیمو را نیز تأسیس کند که در زمینهٔ تولید انواع سالاد الویه و سالاد ماکارونی با علامت تجاری چتنی و ژاره فعالیت دارد.

اخبار شکوه‌‏السادات هاشمی
برداشتی کوتاه از زندگی یک زن کارآفرین

برداشتی کوتاه از زندگی یک زن کارآفرین

حالا جمعی از زنان کارآفرین عضو شورای بانوان بازرگان اتاق بازرگانی تهران شال وکلاه کرده اند تا در سفری نیم روزه به محل کسب وکار این بانوی تولید گر بروند و ازنزدیک با کارآفرینی او آشنا شوند.

پای صحبت یک زن ایرانی که با سوسک ثروتمند شد!

پای صحبت یک زن ایرانی که با سوسک ثروتمند شد!

بیشتر زنان از سوسک می‌ترسند در حد مرگ! «شکوه السادات هاشمی» از همین نقطه ضعف استفاده کرد و به ثروتی سرشار رسید. گفت‌و‌گو با او را بخوانید تا بدانید که چطور می‌توان با دقت بر اطراف و البته اطرافیان، حتی در دشوار‌ترین شرایط اقتصادی، نیاز مالی را کنار زد