شاهرخ ظهیری
  • شاهرخ ظهیری

  • نام به انگلیسی: Shahrokh Zahiri
  • تاریخ تولد: 1309/02/01
  • محل تولد: ملایر
  • ملیت: ایرانی
شاهرخ ظهیری
  • شاهرخ ظهیری

  • نام به انگلیسی: Shahrokh Zahiri
  • تاریخ تولد: 1309/02/01
  • محل تولد: ملایر
  • ملیت: ایرانی

شاهرخ ظهیری

شاهرخ ظهیری (۱۳۹۸-۱۳۰۹) کارآفرین ایرانی و بنیان‌گذار گروه صنایع غذایی مهرام بود که به «پدر صنعت غذایی ایران» شهرت داشت.

زندگی شخصی

ظهیری در سال ۱۳۰۹ در خانواده‌ای متوسط در ملایر به دنیا آمد، پدر وی زمین‌دار و کشاورز بود که پس از انجام اصلاحات ارضی بخش اعظم دارایی خود را از دست داد و همراه با خانواده به تهران و سپس قم مهاجرت کردند. ظهیری از سن ۴ سالگی به مدت ۱۲ سال در شهر قم ساکن بود و دورهٔ دبستان و دبیرستان را در همان شهر سپری کرد. پدر وی در ۱۸ سالگی بر اثر بیماری سل فوت کرد و شاهرخ به عنوان پسر ارشد، مسئول ادارهٔ خانواده شد.

زندگی حرفه‌ای

ظهیری در جوانی


ظهیری به‌دلیل سرپرستی خانواده، از خدمت نظام وظیفه معاف شد و در سال ۱۳۲۸ به استخدام ادارهٔ فرهنگ قم درآمد و به‌عنوان معلم با حقوق ۶۴ تومان مشغول به کار شد. اما این میزان درآمد برای ادارهٔ خانواده کافی نبود، برای نمونه ماهانه ۱۰ تا ۱۲ تومان آن خرج اجارهٔ خانه می‌شد. در نتیجه، با گماشتن راننده‌ای بر یک دستگاه کامیون که از پدر او به ارث رسیده‌بود، بخشی از هزینه‌های خانواده را تأمین می‌کرد.

ظهیری همزمان با تدریس، در سال ۱۳۲۹ با قبولی در کنکور در رشتهٔ حقوق دانشگاه تهران تحصیلات دانشگاهی را آغاز کرد. او سال دوم تحصیل در دانشکده حقوق را می‌گذراند که از ادارهٔ فرهنگ قم درخواست انتقال به تهران را داد. اما به جای انتقال به تهران به شهرستان کرج منتقل و در یکی از دبیرستان‌های کرج به تدریس تاریخ و ادبیات مشغول شد. حال حقوق ماهانهٔ او ۱۵۰ تومان بیشتر شده‌بود. حقوق بازنشستگی پدر و درآمدی که از محل کامیون حمل بار به دست می‌آمد مجموع درآمد خانواده را در آن زمان به ماهی ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان رسانده‌بود.

در مسیر کارآفرینی

درآمد ۷۰۰ تومانی زندگی خوب و مرفه‌ای برای خانواده ظهیری در دههٔ ۳۰ به ارمغان آورده‌بود، اما تمام دغدغهٔ شاهرخ در معلمی خلاصه نمی‌شد، زیرا او فکرهای بزرگی در سر داشت، و کارآفرینی را در اندیشهٔ خود می‌پروراند، در حالی که تحقق چنین آرزویی را از مسیر کارمندی دولت و حرفهٔ معلمی دست‌نیافتنی می‌دید. بنابراین در سال ۱۳۳۷ ضمن تدریس در دبیرستان، صبح‌ها در فروشگاه مرکزی کارخانهٔ پارچه‌بافی درخشان یزد با حقوق ماهانه ۳۵۰ تومان مشغول به کار شد. او در آن زمان موفق شده‌بود برای تدریس به دبیرستان‌های تهران منتقل شود و از معلمی به دبیری ارتقا رتبه پیدا کرده‌بود. کم‌کم به لحاظ صداقتی که داشت و در کار بازاریابی و فروش خبره بود، مورد توجه صاحبان کارخانه قرار گرفت.

عزم و ارادهٔ شاهرخ، راه را برای موفقیت او هموارتر کرد. کارفرمای او وضع مالی مساعدی پیدا کرد و تصمیم گرفت فعالیت خود را به حوزه‌های دیگری هم گسترش دهد، بنابراین شرکتی به نام شرکت ماشین‌های فلاحتی تأسیس و نمایندگی ماشین‌های کشاورزی نظیر تراکتور و کُمباین را از شرکت آستین انگلیس گرفت و همزمان موفق به اخذ نمایندگی اتومبیل‌های بی‌ام‌و از آلمان غربی شد. مقارن با این تغییر، ظهیری به شرکت ماشین‌های فلاحتی منتقل و مسئولیت گشایش اعتبارات اسنادی امور گمرکی و ترخیص خودروها و ماشین‌آلات وارداتی از گمرک خرمشهر را به دست گرفت.

ورود به حوزهٔ ماشین‌آلات

در دههٔ ۳۰ خورشیدی، هنوز خط مونتاژ خودروی پیکان توسط برادران خیامی در ایران به راه نیفتاده‌بود، بنابراین خودروهای مورد نیاز کشور از آمریکا، انگلیس، آلمان، و فرانسه و برخی کشورهای اروپایی وارد ایران می‌شد. ترخیص خودروهای سواری که توسط شرکت ماشین‌آلات فلاحتی وارد گمرک خرمشهر می‌شد برعهدهٔ شاهرخ ظهیری بود.

مراحل ارسال این خودروها به تهران نیز روش خاصی داشت که ظهیری خود مسوول آن بود. خودروهای سواری به صورت کاروانی توسط راننده‌هایی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شد، راهی تهران می‌شدند. پیشرفت کاری شاهرخ رفته‌رفته او را به وزنه‌ای کارآمد در فضای کسب‌وکار آن زمان تبدیل کرده‌بود. شاهرخ ظهیری برای ادامهٔ فعالیت راهی شرکت ایران و غرب شد. پس از مدتی کوتاه که شاهرخ ظهیری در شرکت ایران و غرب به فعالیت مشغول شد، به مدیرعاملی یکی از شرکت‌های تابعهٔ آن به نام شرکت مَهکِشت رسید که در کار واردات ماشین‌آلات کشاورزی بود.

یکی دیگر از کارهای ظهیری در شرکت مهکشت علاوه بر ادارهٔ شرکت، این بود که به عنوان منشی مخصوص مهدی بوشهری تعیین شد. بوشهری از کودکی در فرانسه تحصیل کرده‌بود و در آن کشور اقامت داشت، هرچند به زبان فارسی صحبت می‌کرد، اما سواد نوشتن و خواندن به زبان فارسی را نداشت، بنابراین ظهیری برای انجام امور اداری و مکاتبات بوشهری درکنار او قرار گرفت. ظهیری پس از مدتی از طرف مهدی بوشهری مأمور ایجاد کارخانه‌ای برای تولیدات مواد غذایی می‌شود که مهرام نام می‌گیرد.

مهرام

گروه صنایع غذایی مهرام در سال ۱۳۴۹ تأسیس شد

ظهیری در سال ۱۳۴۹ مهرام را با یک میلیون تومان سرمایه در شهرک صنعتی البرز قزوین بنیان نهاد. در آن زمان، تولید مواد غذایی کنسروشده در ایران محدود به تولید کمپوت و رب گوجه فرنگی بود و اکثر محصولات مصرفی غذایی نیز تولید کارخانه‌های اروپایی و آمریکایی بود. ظهیری به‌دلیل توجه روزافزون مصرف‌کنندگان به محصولات کنسروشده، با هدف تولید کنسروهای غیرگوشتی و سس، مهرام را راه‌اندازی کرد.
تنوع تولیدات مهرام در ابتدا به شش نوع محصول خلاصه می‌شد که در میان آن‌ها سس مایونز محبوب‌تر شد. مهرام به‌مرور زمان و طی سالیان طولانی فعالیت، سبد کالایی خود را گسترده‌تر کرده و تعداد محصولات تولیدشده در مهرام هم‌اکنون بالغ بر ۷۲ نوع است که در گروه سس‌های سرد شامل انواع مایونز و سس‌های سالاد، گروه سس‌های گرم شامل انواع کچاپ ساده و تند، ترشی‌جات، چاشنی‌جات، مرباجات و کنسروهای غیرگوشتی قرار می‌گیرند.

خلاقیت‌ها

ظهیری در ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ در تهران درگذشت

ظهیری در طول دوران فعالیتش همیشه از ابتکارات و خلاقیت‌های جالبی استفاده می‌کرد که خاص خودش بود. یکی از مهم‌ترین ابتکارهای او به شیوهٔ عرضه و چگونگی آشنا کردن مصرف‌کنندگان با سس مایونز مربوط بود. ظهیری برای آنکه سس مایونز را در میان مردم جا بیندازد از شیوه‌ای ویژه استفاده کرد، شیوه‌ای که در سال‌های بعد به‌عنوان یک الگو مورد استفادهٔ دیگران نیز قرار گرفت.

او برای این کار، عده‌ای را جمع کرد و به هر کدام ۲۰ تا ۳۰ تومان پول داد و از آن‌ها خواست تا به مغازه‌هایی که سس در آن‌ها پخش شده‌است بروند و هرکدام از آن‌ها به فاصلهٔ هر ۱۵ دقیقه وارد مغازه شده و سس مهرام را خریداری کنند. فروشندگان پس از اینکه درمی‌یافتند این محصول چقدر مورد استقبال قرار گرفته، در فروش و تبلیغ آن برای دیگر خریداران نیز کوشش می‌کردند. همچنین، از ویزیتورها خواسته‌بود که پس از توزیع محصول میان فروشنده‌ها، تاریخ تولد صاحب مغازه را نیز بپرسند و یادداشت کنند، سپس در روز تولد آن‌ها، کارت‌های تبریک تولد به‌همراه یک شاخه گل رز برای آن‌ها ارسال می‌شد و با این روش، ارتباطی شخصی میان فروشنده و شرکت برقرار می‌کرد که در میزان فروش تأثیر داشت.

اخبار شاهرخ ظهیری
«مهرام» دیگری خواهم ساخت

«مهرام» دیگری خواهم ساخت

خرید «مهرام» شایعه‌ای بیش نبود، اما در حال برنامه‌ریزی برای ساخت «مهرام» دیگری هستم.

شاهرخ ظهیری که بود؟

شاهرخ ظهیری که بود؟

زندگی‌اش در کار و تلاش مستمر خلاصه شده بود. همواره بی‌ادعا و فروتنانه رفتار‌ کرد و تجارب ارزنده‌اش را بی‌منت در اختیار نسل‌‌های پس از خود قرار داد.

شاهرخ ظهیری؛ کارآفرینی که سس مایونز را به ایران آورد، درگذشت

شاهرخ ظهیری؛ کارآفرینی که سس مایونز را به ایران آورد، درگذشت

زمانی که او سس را به ایران آورد کسی نمی‌دانست که با این محصول غذایی چه باید بکند. ظهیری در چند مصاحبه خود گفته بود که بخشی از درآمد شرکت را صرف آگهی تلویزیونی و روزنامه‌ها کرد تا به مردم آموزش بدهد که سس مایونز را چطور باید مصرف کنند.