شانسی که در خانه سیگنال را زده!

شانسی که در خانه سیگنال را زده!

نگرانی نسبت به سیاست‌های حریم خصوصی واتس‌اپ باعث شده است علاوه بر میلیون‌ها کاربر در غرب، کاربران چینی هم به دانلود اپلیکیشن‌های پیام‌رسان سیگنال و تلگرام اقدام کنند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، پس از اطلاعیه واتس‌اپ که به کاربران درباره اشتراک‌گذاری اطلاعاتشان با فیس‌بوک یادآوری می کرد، کاربران کوچ به پلتفرم‌های رمزگذاری شده دیگر را آغاز کردند و طبق آمار کانال رسمی تلگرام، این اپلیکیشن پیام رسان در فاصله ۱۰ تا ۱۳ ژانویه ۲۵ میلیون کاربر جدید اضافه کرد. دانلود سیگنال از طریق فروشگاه‌های اپ استور اپل و گوگل پلی در ده‌ها کشور افزایش میابد.

کوچ کاربران در هفتم ژانویه که الون ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا در پیامی به ۴۰ میلیون هوادارش در توییتر توصیه کرد برنامه سیگنال را نصب کنند، شدت گرفت.

رشد تلگرام و سیگنال در چین به اندازه مناطق دیگری که واتس‌اپ در آنجا اپلیکیشن اصلی مورد استفاده کاربران بوده، قابل ملاحظه نبوده است اما رشد اخیر کاربران این اپلیکیشن‌ها در چین که وی‌چت اپلیکیشن شماره یک به شمار می رود، نشان می دهد اپلیکیشن‌های پیام‌رسان دیگر با ظرفیت‌های متفاوت در چین همچنان وجود دارند.

طبق آمار شرکت تحقیقاتی سنسور تاور، سیگنال در فاصله هشتم تا ۱۲ ژانویه ۹ هزار دانلود جدید از فروشگاه اپ استور چین داشت که رشد ۵۰۰ درصدی در مقایسه با فاصله سوم تا هفتم ژانویه را نشان می دهد. تلگرام در فاصله هشتم تا ۱۲ ژانویه ۱۷ هزار دانلود جدید داشت که رشد شش درصدی در مقایسه با سوم تا هفتم ژانویه را نشان داد. رشد واتس‌اپ در مدت مذکور متوقف شد و ۱۰ هزار دانلود داشت.

این حقیقت که تلگرام، سیگنال و واتس‌اپ در چین قابل دسترس هستند، ممکن است برای برخی مایه تعجب باشد اما سایت رصد سانسور اپل نشان می دهد که همه اپلیکیشنهای پیام رسان غربی همچنان در فروشگاه برنامه اپل موجود هستند. وضعیت برای اندروید متفاوت است زیرا خدمات گوگل عمدتا در چین مسدود شده اند و کاربران اندروید از فروشگاه‌های برنامه اندروید که توسط شرکت‌هایی نظیر تنسنت و بایدو اداره می شوند، استفاده می کنند. تلگرام و سیگنال در این فروشگاههای اندروید برای دانلود موجود نیستند و تنها کاربرانی که از ابزارهای فیلترشکن استفاده می کنند، قادر به دسترسی به گوگل پلی و نصب این اپلیکیشن‌ها هستند.

چالش بعدی استفاده از این اپلیکیشن‌هاست. برخی مانند سیگنال بدون نیاز به ابزار فیلترشکن به راحتی کار می کنند اما مشکل اصلی ثبت نام در سیگنال است. کاربر باید با استفاده از یک شماره تلفن حسابش را فعال کنند و شماره‌های تلفن چینی با هویت واقعی کاربران ثبت شده اند. کاربران می‌گویند واتس‌اپ گاهی بدون نیاز به فیتلرشکن در چین کار می کند اما بسیار کند است و فیس‌بوک بدون فیلترشکن قابل دسترس نیست.

طبق قانون امنیت سایبر که از سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشته شد، شرکت‌ها برای فعالیت قانونی در چین باید اطلاعات کاربران را در سرورهای داخل این کشور ذخیره کنند و اطلاعات لازم را در اختیار مقامات قرار دهند. به عنوان مثال اپل با یک فراهم کننده خدمات ابری چینی برای ذخیره اطلاعات کاربران چینی خود همکاری می‌کند.

بر اساس گزارش تک کرانچ، این الزام پرسشهایی را درباره نوع تعامل سیگنال و سایر اپلیکیشن‌های خارجی با مقامات چینی برانگیخته است. سیگنال اعلام کرده که هیچ اطلاعاتی را به پلیس هنگ کنگ نداده است و هیچ اطلاعاتی برای ارایه به پکن ندارد.

منبع:ایتنا

ارسال دیدگاه