سید صادق سبزواری
 • سید صادق سبزواری

 • نام به انگلیسی: Seyed Sadegh Sabzevari
 • تاریخ تولد: 1305/1
 • محل تولد: اهواز
 • تاریخ وفات: 1397/3/9
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: کاچیران,
سید صادق سبزواری
 • سید صادق سبزواری

 • نام به انگلیسی: Seyed Sadegh Sabzevari
 • تاریخ تولد: 1305/1
 • محل تولد: اهواز
 • تاریخ وفات: 1397/3/9
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: کاچیران,

سید صادق سبزواری

سیدصادق سبزواری (زادهٔ ۱۳۰۵ در اهواز – درگذشتهٔ ۱۳۹۷ در تهران) کارآفرین ایرانی و بنیان‌گذار گروه صنعتی کاچیران است.

زندگی شخصی

سید صادق سبزواری در اول فروردین ۱۳۰۵ در خانواده‌ای روحانی در اهواز متولد شد. پدرش نخست در بازار معین اهواز مغازهٔ لوازم خرازی و وسایل خانگی داشت و نمایندهٔ فروش چرخ خیاطی «هسکوارنا» در ایران بود. سیدصادق تحصیلات ابتدایی را در دبستان سعدی اهواز گذراند و ضمن تحصیل، در مغازهٔ پدرش مشغول به کار بود. اقدام رضاشاه در برداشتن اجباری حجاب از سر زنان، باعث شد هنگامی که پدرش قصد زیارت عتبات را داشت؛ همسر و فرزندانش را نیز با خود ببرد. بدین سبب، سیدصادق در ده سالگی زندگی جدیدی را در عراق شروع کرد و ضمن ادامهٔ تحصیل دینی نزد شیخ حامد واعظی، نزد پدرش کار می‌کرد. بعد از مدتی، پدرش نمایندگی فروش محصولات شرکت «گریتزنر» آلمان را گرفت.

زندگی حرفه‌ای

در سال ۱۳۳۴ سیدصادق برای گرفتن مجدد نمایندگی هسکوارنا به سوئد رفت. با وجود اینکه سیدصادق یکی از فروشندگان موفق چرخ خیاطی در ایران بود، اما فکر تولید چرخ خیاطی داخلی را نمی‌توانست رها کند. او همواره این مسئله را مطرح می‌کرد که چرا چرخ خیاطی که تکنولوژی خاصی هم ندارد را در ایران تولید نمی‌کنیم. در سال ۱۳۴۳، به فکر تولید چرخ خیاطی هسکوارنا در ایران افتاد. اما به دلیل کارشکنی‌های صورت گرفته در آن زمان، از ادامهٔ کار انصراف داد. اما دست از تلاش برنداشت و بار دیگر با شرکت فاف برای خرید ماشین‌آلات مذاکره کرد و این بار هم به نتیجه نرسید. زندگی خانواده سبزواری در عراق ادامه پیدا نکرد، زیرا با روی کار آمدن حزب بعث شرایط زندگی و کار برای آنها سخت شد و به همین دلیل تصمیم گرفتند به ایران بازگردند و همه‌چیز را از اول شروع کنند.

تولید چرخ خیاطی

در سال ۱۳۵۵ هنگام سفر ولیعهد سوئد به ایران، سبزواری مورد تشویق هیئت‌مدیرهٔ هسکوارنا قرار گرفت. به غیر از محصولات هسکوارنا، او نمایندگی محصولات الکتروموتور انگلستان، چرخ‌های صنعتی از فرانسه و محصولاتی مانند ماشین چمن‌زنی و اره موتوری در ایران را برعهده داشت. فکر تأسیس کارخانهٔ تولید چرخ خیاطی، به آرزویی بدل شده‌بود که باعث شد در سال ۱۳۵۷، برای مذاکره‌ای ناموفق با کارخانهٔ «ژانومه» به ژاپن برود و پس از آن بالأخره توانست در سال ۱۳۶۲ با کارخانهٔ فاف، قرارداد تولید در ایران را امضا کند. 

احداث ساختمان‌ها و سالن‌ها به تدریج آغاز شد و با همکاری برخی دوستان سیدصادق، مانند محمد هاشمی و ورشوچی تا قبل از سال ۱۳۷۰ ماشین‌آلات و تجهیزات آمادهٔ نصب گردید. همزمان، ماشین‌آلات تولیدی نیز به سازندگان آلمانی سفارش داده شد. سرانجام در سال ۱۳۷۰ این کارخانه با حضور وزیر صنایع سنگین وقت و با بهره‌برداری از خط مونتاژ و ساخت دو مدل چرخ خیاطی افتتاح گردید. نصب ماشین‌آلات تولیدی نیز تا سال ۱۳۷۴ به اتمام رسید و تولید داخلی این محصول نیز از همین زمان آغاز شد. پروژهٔ خودکفایی در کمتر از ۲ سال به ثمر نشست و محصول داخلی ساخت متخصصین کشور به بازار عرضه گردید. به‌منظور تنوع بخشیدن به محصولات، تکنولوژی ژانومهٔ ژاپن نیز در سال ۱۳۷۷ دریافت و تولید این محصول نیز در دو مدل با نام یاسمین آغاز شد.

بعدها شرکت کاچیران با اشراف و تسلط به تکنولوژی تخصصی خود و اجرای طرح خودکفایی با حدود ۸۵ درصد ساخت داخل به تولید این محصول پرداخته و تاکنون ادامه داده‌است.

اخبار سید صادق سبزواری
آخوند کارآفرین/ سازندگی روایت می‏ کند: زندگی و کار سیدصادق سبزواری، روحانیِ کارآفرین

آخوند کارآفرین/ سازندگی روایت می‏ کند: زندگی و کار سیدصادق سبزواری، روحانیِ کارآفرین

کمتر خانه‌‌‌‌‌‌‌ ای است که یک بار صدای چرخ خیاطی را نشنیده باشد. چرخ‌‌‌‌‌‌‌های دستی و یا پدالی و انواع دیگر آن در خانه‌‌‌‌‌‌‌ها یا کمکی برای معاش و گذران زندگی‌اند یا دکوری برای زینت جهیزیه عروس‌ها.

به بهانه درگذشت حاج سید صادق سبزواری، روحانی کارآفرین

به بهانه درگذشت حاج سید صادق سبزواری، روحانی کارآفرین

دور از ذهن است که بر کرسی هیأت مدیره چند شرکت، روحانی پرتلاشی ببینیم که دغدغه‌اش صادرات است. مگر می‌شود یک روحانی تولیدکننده و صنعتگر باشد؟ «حاج سید صادق سبزواری» اما یک روحانی تاجر، صنعتگر ،کارآفرین و صادرکننده بود.

درگذشت روحانی کارآفرینی که «کاچیران» را بنا کرد

درگذشت روحانی کارآفرینی که «کاچیران» را بنا کرد

سید صادق سبزواری در عراق، هم طلبگی کرد و هم کسب وکار آموخت و زمانی که همراه با خانواده به ایران بازگشت، «بازرگانی سیدصادق سبزواری» را تأسیس کرد. این شرکت به عنوان نمایندگی انحصاری شرکت سوئدی «هسکوارنا»سال‌ها در ایران فعال بود تا این‌که انقلاب شد.