سومبات هاکوپیان
 • سومبات هاکوپیان

 • نام به انگلیسی: Sombat Hacoupian
 • تاریخ تولد: 1323/11/11
 • محل تولد: تبریز
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: هاکوپیان,
سومبات هاکوپیان
 • سومبات هاکوپیان

 • نام به انگلیسی: Sombat Hacoupian
 • تاریخ تولد: 1323/11/11
 • محل تولد: تبریز
 • ملیت: ایرانی
 • کسب‌وکار: هاکوپیان,

سومبات هاکوپیان

سومبات هاکوپیان (زادهٔ ۱۳۲۳ در تبریز) بنیان‌گذار شرکت تولید پوشاک هاکوپیان است.

زندگی شخصی

سومبات هاقوپیانس تازه‌کند معروف به سومبات هاکوپیان، در ۱۱ بهمن ۱۳۲۳ در تبریز به دنیا آمد و در سن ۱۲ سالگی (سال ۱۳۳۵) حرفهٔ خیاطی را به‌مدت ۲ سال از فرد زبردستی معروف به اوستا هنریت آموخت و پس از آن با حمایت هنریت برای آموختن بیش‌تر به تهران مهاجرت کرد. 

تحصیلات

از آن‌جا که هاکوپیان در جستجوی استادی بالاتر از همهٔ استادان می‌گشت، در بازه‌های کوتاه‌مدت نزد افراد مختلفی کار می‌کرد و از هر کدام نکات ارزنده‌ای آموخت. وی در سال ۱۳۵۷ در سفر به آلمان توانست تحصیلات خود را در آکادمی خیاطی در دانشگاه مولر آلمان در رشتهٔ طراحی پوشاک و مدیریت صنعتی بگذراند.

پوشاک هاکوپیان

هاکوپیان از سنین نوجوانی با علاقهٔ زیادی که به این حوزه داشت، وارد حوزهٔ طراحی مد و لباس شد. از سال ۱۳۴۶ با دریافت پروانهٔ دوزندگی مردانه، اولین کارگاه تولیدی خود را راه‌اندازی کرد. در سال ۱۳۴۹ شرکت واحد صنعتی پوشاک هاکوپیان را بنیان نهاد و هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل، عضو و رئیس هیئت مدیره در شرکت واحد صنعتی پوشاک هاکوپیان فعالیت می‌نماید.

وی به عنوان بنیان‌گذار تحول در مد و صنعت پوشاک ایران مشهور است. او در اوایل دههٔ ۵۰ به عنوان طراح و خیاطی جوان، نمایش مد زنده‌ای برگزار کرد و مدسازی را در ایران پایه نهاد. در همین دهه و در سال ۱۳۵۴ اولین ژورنال مد ایران را به نام «هوکرپ» منتشر کرد.
هاکوپیان به جز دوزندگی لباس‌های مردانه و زنانه‌ای مثل کت و شلوار، پیراهن، جلیقه و غیره از سال ۱۳۵۲ طراحی و دوخت یونیفرم برگزارکنندگان بازی‌های آسیایی در تهران، لباس‌های رسمی اعضای ارکستر سمفونیک تهران، یونیفرم کادر پروازی ایران ایر و فرودگاه‌های مختلف کشور و شرکت‌های مختلف نفتی را در کارنامه دارد. وی در دههٔ ۸۰ کارگاه خود را به واحدی صنعتی تبدیل کرد و ضمن تجهیز آن با فناوری روز، موجب اشتغال‌زایی قابل توجهی در این صنعت شد.

جوایز و افتخارات

سومبات هاکوپیان در سال ۱۳۵۴ اولین ژورنال مد ایران را به نام «هوکرپ» منتشر کرد. او در زمینهٔ فعالیت‌های آموزشی، با دانشگاه‌های شریعتی و الزهرا همکاری‌های علمی داشته و به تدوین و تدریس روش‌های نوین مدل‌سازی در پوشاک پرداخته است. هاکوپیان مترجم و مؤلف ۵ کتاب در زمینهٔ پوشاک بانوان است که به‌عنوان مرجعی برای هنرجویان این رشته مورد استفاده قرار می‌گیرند. در گامی دیگر در راستای هویت بخشیدن به هنر طراحی و مدسازی در ایران، با همکاری عده‌ای از استادان دانشگاه الزهرا، انجمن طراحان لباس و پارچه تشکیل شد و وی به عنوان نخستین رئیس هیئت‌مدیرهٔ آن انجمن انتخاب گردید.

در روز بزرگداشت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۴، از سومبات هاکوپیان به عنوان پیشکسوت و کارآفرین برتر صنعت پوشاک کشور توسط معاون اول رئیس جمهور تقدیر و قدردانی گردید. در سال ۱۳۹۴ تولیدکنندگان پوشاک به همت هاکوپیان گرد هم آمدند و ضمن تأسیس انجمن صنایع پوشاک ایران به منظور ساماندهی امور مرتبط با این صنعت و رفع تنگنا‌های موجود، به اتفاق آرا او را به عنوان اولین رئیس هیئت‌مدیره برگزیدند.
 

اخبار سومبات هاکوپیان
موسیقی و لباس ریشه در فرهنگ تاریخی ما دارد

موسیقی و لباس ریشه در فرهنگ تاریخی ما دارد

مدیر برند هاکوپیان با ابراز خرسندی از طراحی لباس برای ارکسترهای ملی و سمفونیک گفت: موسیقی و لباس ریشه در فرهنگ تاریخی ما دارد، در طراحی لباس ارکسترها به اصالت توجه شده است.

نامه هاکوپیان درباره پیامدهای اقتصادی کرونا برای تولیدکنندگان پوشاک

نامه هاکوپیان درباره پیامدهای اقتصادی کرونا برای تولیدکنندگان پوشاک

سومبات هاکوپیان از چهره‌های پیشکسوت عرصه مد و لباس در پی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی شیوع ویروس کرونا در ایران و دیگر نقاط جهان، نامه‌ای را برای تولیدکنندگان صنعت پوشاک منتشر کرد.

شرکت هاکوپیان و اهدا لباس های مخصوص کادر درمانی

شرکت هاکوپیان و اهدا لباس های مخصوص کادر درمانی

ارامنه ایران از دیرباز به عنوان ایرانیان همواره از هیچ تلاشی در تاریخ پر فراز و نشیب كشور در راه خدمت به ايران دریغ نکرده اند. امروزه که جهان در برهه ای جدید از تاریخ خود با پاندمی ویروس کرونا سپری می نماید.