دارا خسروشاهی مدیر اوبر

دارا خسروشاهی مدیر اوبر

دارا خسروشاهی مالک کسب و کار ایرانی و آمریکایی و مدیرعامل اجرایی اوبر است. وی در سال 1348 چشم به دنیا گشود. او پیش تر مدیرعامل اجرایی اکسپیدیا بود. دارا خسروشاهی در ایران به دنیا آمده است. وی کوچکترین فرزند از 3 فرزند می باشد. خانواده خسروشاهی از کارآفرینان و بنیان گذاران شرکت سرمایه گذاری البرز و مالک چندین کارخانه تولید دارو، موادشیمیایی، خوراک، بسته بندی، بازرگانی و خدماتی در ایران بودند.
پس از انقلاب 1357 ایران خانواده دارا هنگامی که او 9 ساله بود ابتدا به جنوب فرانسه رفتند. آن ها می خواستند در صورت شکست خوردن انقلاب با ایران بازگردند. اما شاهد سرنگونی دودمان پهلوی و ملی شدن کسب و کارهایشان بودند. سپس برای پیوستن به دیگر اعضای خانواده شان به تاریتون در ایالت نیویورک ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند.
پس از مهاجرت پدرش که مجبور شده بود در سال 1361 برای مراقبت پدربزرگ بیمارش به ایران سفرکند 6 سال را در ایران در زندان گذراند و مادرش مجبور شد سه فرزند را در خارج از کشور به تنهایی بزرگ کند. دارا خسروشاهی در سال 1991 کارشناسی مهندسی بیوالکتریک خود را از دانشگاه براون گرفت و مانند برخی از اعضای خانواده خود در امور مالی و فناوری مشغول کار شد.
دارا خسروشاهی از سال 1991 هفت سال برای بانک سرمایه گذاری الن و همکاران کار کرد. در 1998 به دعوت بری دیلر به عنوان رئیس مشاور ارشد برنامه ریزی راهبردی رئیس شرکت به شرکت یواس ای نتورک پیوست. پس از آن در شرکت دیگر بری دیلر به جایگاه مدیر ارشد مالی آی ای سی رسید.
آی ای سی شرکت اکسپیدیا را در سال 2001 خرید. دارا خسروشاهی از سال 2005 به مدیر عامل اجرایی آن شرکت برگزیده شد و آن را بدل به پردرآمدترین آژانس مسافرتی آنلاین آمریکا کرد. دامنه کار این شرکت را به شصت کشور جهان توسعه داد و درآمد آن را چهار برابر کرد. وی همین طور در کنار مسئولیت های زیاد خود از سال 2015 در هیئت مدیره نیویورک تایمز کمپانی نیز عضویت دارد. نیویورک تایمز در سال 2016 درآمد دارا خسروشاهی را در میان بالاترین درآمد مدیران عامل در آمریکا (بیشتر از 96 میلیون دلار آمریکا) معرفی کرد.
در 27 اوت 2017 هیئت مدیره اوبر به او عنوان مدیرعامل اجرایی تازه رای دادند و او را به عنوان مدیر عامل جدید ارزشمندترین شرکت نوپای فناوری در جهان برگزیدند. اوبر در شرایطی به دارا خسروشاهی سپرده شد که بحران سختی را تجربه می کرد.
در ماه ژوئن 2013 شرکت حسابداری بریتانیایی ارنست اند یانگ دارا خسروشاهی را به عنوان برنده جایزه کارآفرین سال در شمال غربی اقیانوس آرام اعلام کرد. دارا خسروشاهی در فهرست ایرانیان برجسته آمریکا در فهرست وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا قرار داد.
دارا خسروشاهی به دلیل انتقادهای صریحش از دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا شناخته می شود و از حامیان مالی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا بود. وی که خود را تجسم رویای آمریکایی می داند از منتقدان فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای ممنوعیت سفر شهروندان 6 کشور به آمریکا بود. به عقیده او آمریکا ملت مهاجران است.
دارا خسروشاهی در نوامبر 2019 در یک مصاحبه تلویزیونی در برنامه آکسیوس کانال تلویزیونی اچ بی او قتل جمال خاشقجی را با رخداد کشته شدن یک رهگذر با خودروی اوبر مقایسه کرد و گفت که قتل جمال خاشقجی کاری قابل بخشش است. او بی درنگ پس از مصاحبه حرف خود را پس گرفت و تاکید کرد که این مقایسه اشتباه بوده است. عربستان سعودی پنجمین سهامدار عمده شرکت اوبر است و رئیس صندوق ذخیره ارزی عربستان سعودی از اعضای هیئت مدیره این شرکت است.
دارا خسروشاهی سال 2012 با همسر دوم خود سیدنی شاپیرو ازدواج کرد. او چهار فرزند دارد و وقت زیادی را با خانواده بزرگ خود می گذراند. شمار زیادی از اعضای خانواده او در زمره مدیران و موسسین کسب و کار ها هستند. عموی او حسن خسروشاهی فروشگاه های زنجیره ای الکترونیک فیوچرشاپ را در کانادا تأسیس کرد که از سوی بست بای خریداری شد. هادی و علی پرتوی پسرعمه های او هستند.
احتمالا می دانید که ایده تاکسیرانی اینترنتی اولین بار توسط شرکت آمریکایی به نام اوبر انجام شد. اوبر اولین استارت آپ در دنیا بود که بیشترین و گران ترین سهام را داشت و از سال 2017 مدیریت این شرکت به دارا خسروشاهی که یک یکی از مدیران موفق ایرانی در جهان است واگذار شد. اما مدیر عاملی اوبر اولین افتخار دارا خسروشاهی نیست و پیش از آن توانسته به موفقیت های بزرگی دست پیدا کند. دارا خسروشاهی نفر 39 فهرست 100 نفری مدیران ارشد آمریکا در سال 2017 است.
 

ارسال دیدگاه