جک ما مدیر علی بابا

جک ما مدیر علی بابا

ما یون متولد ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۶۴ در شهر هانگژو چین است.او که یک برادر بزرگتر و یک خواهر کوچکتر از خود داشت در یک خانواده بسیار معمولی در دوره‌ای از حکومت کمونیستی چین به دنیا آمد که زیاد از حمایت خانواده و حکومت برخوردار نبود. یکی از شهر های جنوب کشور چین است ست که ما یون دوران کودکی و نوجوانی خود را در این شهر سپری کرد. با نام جک ما معروف شده است این نام را از یکی از دوستانش انگلیسی زبان بود به یادگار دارد. ما ما در سنین نوجوانی اش برای اینکه به زبان انگلیسی مسلط شود در ازای یادگیری زبان مسافران و مهمانان یکی از هتل های نزدیک خانه شان را به رایگان در شهر به گردش می‌برد و با آنها انگلیسی تمرین می کرد. در میان این مسافران با فردی بسیار صمیمی می و دوست شد برای اینکه نام  تلفظ ما برای دوستش سخت بود او با نام مستعار جک صدایش می کرد از آنجا این نام برای او به یادگار ماند.
او هم مانند همه کودکان دنیا تفریحات و لذت های خاص خود را داشت به طور مثال علاقه زیادی به جرگه ها داشت و می توانست نوع و ابعاد آن ها را از روی صدایشان تشخیص دهد او در دوران کودکی با کودکان بزرگتر از خود نیز دعوا می کرد و ترسی از افراد قوی تر از خود نداشت. 

برای ادامه تحصیل در دانشگاه چهار سال متوالی در امتحانات ورودی دانشگاه شرکت کرد و در نهایت توانست در دانشگاه تربیت معلم هانگژو پذیرفته شود و توانست مدرک کارشناسی زبان انگلیسی را در سال ۱۹۸۸ از این دانشگاه دریافت کند بعد ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه کسب و کار چان کونگ رفته و در سال ۲۰۰۶ مدرک تجارت را نیز از این دانشکده دریافت کرد. او در دوران تحصیل با همسرش یعنی ژانگ یینگ آشنا شد و بعد از فارغ التحصیلی با هم ازدواج کردند. او و همسرش هر دو به عنوان معلم شروع به کار کردند و حاصل ازدواج آنها یک پسر و یک دختر است. 

بعد از اتمام تحصیل او به عنوان استاد زبان انگلیسی و تجارت جهانی در دانشگاه دیانزی هانگژو مشغول به تدریس شد. حقوقی که او برای اولین ماه‌های کارش دریافت می کرد چیزی در حدود ۱۲ دلار در ماه بود اما جک ما که فردی بسیار اجتماعی بود در بین دانشجویان و شاگردانش محبوب شد.

می‌توان اسطوره پشتکار و ناامید نشدن از شکست ناامید او که بارها و بارها در حرفه‌های مختلفی مشغول به کار شده بود در نهایت با شکست روبرو شده بود از میان ۲۴ نفری که برای کار در نمایندگی کی اف سی اقدام کرده بودند تنها او در پذیرش رد شد. چندین بار برای اینکه بتواند در دانشگاه هاروارد کار کند اقدام کرده بود اما با شکست روبرو شده بود. در یکی از مصاحبه هایش تعداد کارهایی که در طول زندگی امتحان کرده بود را بیش از سی مورد نام برده بود. 

اما تمام این شکست ها بعد از آشنایی او با اینترنت در سال ۱۹۹۴ به طور شگفت آوری تغییر کرد.او در ابتدای سال ۱۹۹۵ به همراه چند دوست به آمریکا سفر کرد و در آنجا بیشتر توانست با اینترنت آشنا شود.
در ابتدای آشنایی اش با اینترنت در مورد چند نوشیدنی جستجو می کند که در کمال تعجب هیچ اثری از وبسایتهای چینی پیدا نمی‌کند در ادامه در مورد خود کشور چین سرچ می کند که باز هم چیزی پیدا نمی کند این موارد او و دوستانش را به این فکر می اندازد که که یک وب سایت به زبان چینی تاسیس کند.

اولین وب سایتش را بسیار ساده طراحی می کند و تنها چند ساعت بعد از راه اندازی این وب سایت ایمیل های فراوانی از سمت افراد مختلفی به دست او  می رسد در همین جا بود که او وی به ظرفیت بالای اینترنت برد.

او در همان اوایل سال ۱۹۹۵ به همراه همسر و یکی از دوستانش یک شرکت هستید کردند نام شرکت آنها China Yellow Pages بود جالب ترین نکته شخصیت جک ما آن است که تا به حال یک خط کد نیز نوشته است و هیچ دانشی در مورد طراحی وب سایت ندارد اما نتوانسته بود از ظرفیت اینترنت به خوبی استفاده کند و تنها در سه سال اول فعالیت های خود درآمدی در حدود ۸۰۰ هزار دلار کسب کند.

او در سال ۱۹۹۹ از یک شغل دولتی استفاده و به هانگژو بازگشت او به همراه ۱۸ نفر از دوستانش در آپارتمان شخصی خودش شرکت علی بابا را تاسیس کرد اولین سرمایه آنها برای تاسیس وب سایت خرید و فروش بی تو بی بود‌‌. نام علی بابا را از داستان علی بابا و چهل دزد الهام‌گرفته بود.  

شرکت علی بابا توانسته بود جذب سرمایه خارجی بسیار قابل توجهی داشته باشد.او توانسته بود با روحیه بالایی که به کارمندانش می‌دهد همیشه شروع اشتیاق را در آنها بالا نگه دارد کار کردن همیشه برای او مثل تفریح کردن بود و توانسته بود با جایزه های جذابی که بین کارمندانش اهدا می کند محیط خوب و موتور محرک خوبی برای شرکتش باشد. بعدها او شرکت ها و تجارت های الکترونیکی دیگری نیز تاسیس کرد از میان آن ها می توان به Taobao ،Alipay ،Ali mama و Lynx اشاره کرد. 

بعد از موفقیت های متعددی که کسب کرد مشغول به سخنرانی و تدریس تجارت الکترونیک در دانشگاه‌های پنسیلوانیا ماساچوست هاروارد و پکن شد. حتی او در سال ۲۰۱۷ ملاقاتی با رئیس‌جمهور ایالات متحده یعنی دونالد ترامپ داشت و آنها در مورد ایجاد پنج میلیون شغل در این کشور مذاکره کردند. با اینکه او  یک میلیارد در چینی است اما همیشه سبک زندگی ساده ای برای خود دارد. او نویسندگی هنرهای رزمی مدیتیشن و تمرین تایچی را برای تفریح انتخاب میکند. در طول فعالیتهای کاری خود توانسته است جوایز بسیار زیادی را نیز کسب کند. هیچ‌گاه تسلیم نشوید؛ چرا که امروز دشوار است، فردا دشوارتر خواهد بود، اما پس‌فردا،‌ روز زیبایی خواهد بود. جک ما
 

ارسال دیدگاه