ثروتمند ترین سیاستمدار ایران

ثروتمند ترین سیاستمدار ایران

با توجه به بالا پایین شدن سیاست و همچنین درآمدهای نفتی و بروکراسی دولت همواره ثروت و ارزش دارایی های سیاستمداران در ایران از حواشی خاصی برخوردار است و هر روزه شایعه های متفاوتی از ثروت آنها پخش میشود هرگاه که خبری از ثروت خود یا خانواده یکی از سیاستمداران به دست خبرنگاران می رسد گاه این اخبار تکذیب یا در سکوت خبری به پایان می رسد اما هنوز هم بحث اینکه پولدار ترین سیاستمدار ایران چه کسی است در بین خبر ها داغ است اما نام برخی از سیاستمداران به علت حضور در جبهه خاصی از سیاست یا انتساب های دولتی بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.
اکبر هاشمی بهرمانی یا همان آیت الله هاشمی رفسنجانی(زاده ۳ شهریور ۱۳۱۳ در رفسنجان – درگذشته ۱۹ دی ۱۳۹۵ در تهران) ، اصالتاً اهل بهرمان رفسنجان است. نام خانوادگی هاشمی از نام یکی از اجدادشان که از ملک دارهای اهل نوق بود گرفته شد. او در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد پدرش باغدار و تاجر پسته بود ثروت خانوادگی خود را با ازدواج بادختری از خانواده روحانی که از نوادگان سید محمد کاظم طباطبایی یزدی بود دو چندان کرد همسر او عفت مرعشی نیز از خانواده‌ای ثروتمند بود همین امر ثروت خاندان آن‌ها را دوچندان کرد. علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی روحانی، مفسر قرآن، و سیاستمدار ایرانی بود که به عنوان یکی از پرنفوذترین شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی شناخته می‌شد.
منتقدان و صاحب نظران او را یک میلیونر معرفی می کند نام او در مجله فوربز نیز به عنوان یک میلیونر چاپ شده است برخی از منتقدان او دلایل دیگری را نیز در ثروتمند شدن او مطرح می‌کنند به طور مثال حجت الاسلام جعفر شجونی در گفتگویی ادعا کرد که او وقتی سید ابوالفضل تولیت زمین های قم را برای تامین خرج انقلاب در اختیار او قرار داده بود او با فروش این زمین‌ها به ثروت شخصی خود انداخته بود.
هاشمی در گفتگوی ماجرا را این گونه تعریف می کند که آقای تولیت که طرفدار مبارزه و انقلاب بود فرزندی نداشت و از ثروت و مکنت زیادی برخوردار بود به این فکر افتاد که اموالش را صرف حکومت اسلامی کند آن موقع نمی دانستیم که چه زمانی به پیروزی خواهیم رسید بعد از قضیه کاپیتولاسیون وقتی امام مرا برای جمع‌آوری مدارک به تهران فرستادند ایشان به ما کمک کردند و اسنادی به من دادند وقتی که ماجرا لو نرفته به ایشان کم کم اعتماد پیدا کردیم همچنین برادرم در قم برای ایشان پسته کاری می‌کردند ایشان که قصد وقف اموال خود را داشتند با من مشورت کردند و ایشان می خواستند که مقداری از اموال برای همسرش باقی بگذارد و همچنین مقداری از اموال را هم تا وقتی زنده هستند بتوانند خود استفاده کنند. هیئت مدیره با حضور شهید باهنر مهندس بازرگان خودشان دکتر سحابی و همچنین آقای سید جوادی تشکیل شد و نتیجه گیری به آن صورت شد که آقای تولیت زمین های خارج از شهر که بایر و دورافتاده بود را در اختیار دوستانی که کار ساخت و ساز می‌کردند قرار دادند به این صورت این زمین ها دارای ارزش شد ایشان مرتب آنها را می فروخت و پولش را در حسابی خارج از ایران در لندن به شکلی که دور از دسترس شاه قرار بگیرد جمع آوری می کرد با توجه به اینکه افراد نامبرده هیئت مدیره ایشان بودند می توانستند برای مبارزه در داخل و خارج از ایران از کمک ایشان استفاده کنند.
در انتخابات دولت نهم که معروف شد به دولت ساده زیست، ثروت و دارایی‌های خانواده هاشمی بسیار مطرح شد در فیلم تبلیغاتی ایشان نشان داده شد که ایشان زندگی بسیار ساده و معمولی دارند و درآمد خاصی ندارند این در صورتی است که آنها جزو خانواده های ثروتمند در قدیم بودند. بعد از پخش شدن این فیلم تبلیغاتی شایعه و حواشی بسیاری برای ایشان ایجاد شد تا جایی که محمد هاشمی برادر ایشان گفتند آقای اکبر هاشمی رفسنجانی به جز کشاورزی در رفسنجان کار اقتصادی دیگری انجام نمی دهند ایشان پنج فرزند دارند که در بین دختران فاطمه هاشمی از ابتدای تاسیس بنیاد امور بیماری های خاص رئیس این بنیاد بوده و همچنین پسرش محسن هاشمی رئیس سابق مترو تهران بوده است و بعد از آن معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی شده است و همچنین پسر دیگرش مهدی هاشمی مسئولیت هایی مثل ریاست سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و ریاست مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی را به عهده داشته است.
با همه این حواشی همواره از بالاترین مسئولان نظام تا همه آنها که مخالف سیاست های او بودند و او را از قبل از انقلاب می شناختند بر این موضوع تاکید داشتند که او ثروت و دارایی های خود را برای پیروزی انقلاب صرف کرده است. چیزی که مخالفان او را بر علیه او نگاه می دارد موقعیت و ثروت فرزندانش است این مورد را دوستانش و موافقانش به علت توانایی‌های فرزندان او می دانند اما مخالفان آن را رانت فرزندان هاشمی می دانند.
محسن هاشمی پسر ارشد در واکنش به حواشی و شایعه هایی که در قبال پدر خود می شنید میگوید یکی از دارایی های معروف هاشمی رفسنجانی که قبل از انقلاب از آن آنها بود بیش از ۲۰۰ قطعه زمین در سالاریه قم بوده است این در صورتی است که در حال حاضر فقط کمتر از ۱۰ قطعه زمین از آنها در اختیار خانواده است ۷۵ درصد از دارایی‌های او کم شده است او می گوید پدرم در تهران و کرج در خیابان گرگان سابق صاحب ۵۰ درصد از یک پاساژ و همچنین آپارتمان هایی بودند که دیگر از آنها خبری نیست او مدعی است که از دارایی های پدرم چیز زیادی باقی نمانده است بلکه هر چه داشت در قبال انقلاب هزینه کرده است تنها درآمد ایشان قبل زمین‌های کشاورزی پسته در  بهرمان است که ارث پدری و مهریه مادرم است و هم اکنون زندگی آن ها از طریق این زمین ها می گذرد.
 

ارسال دیدگاه