ثروتمندترین محله تهران

ثروتمندترین محله تهران

محمودیه تهران ثروتمندترین و مرفه ترین محله در شمال تهران است این منطقه از شمال به محله زعفرانیه و از منطقه جنوبی بزرگراه چمران و پارک وی است و از شرق و غرب به خیابان ولیعصر و سعادت آباد محدود می شود. این محله یکی از ثروتمندترین محلات تهران است است بسیاری از سیاستمداران و ثروتمندان و تاجران در این محل سکونت دارند ارتفاع این محل از سطح دریا ۱۶۰۰ متر است و می توان گفت در محدوده تجریش قرار دارد.
محله که از قدیم الایام منطقه سکونت افراد با نفوذ و ثروتمند بودبیشتر محل سکونت افرادی بود که می‌خواستند از زرق و برق به دور باشند این محله از اولین مناطق شمیران بود که در دهه پنجاه میلادی محل سکونت افراد ثروتمند و با نفوذ انتخاب شد. بیشتر خانه های این محله به شکل عمارت های باغ مانند و سرسبز است و برخلاف سایر محله هایی مانند الهی و نیاوران خانه های پر زرق و برق و نما های مرمر و برنز کمتر دیده می شود این محله در مقایسه با سایر محله های مرفه نشین دارای زمین های بزرگ باغ های زیبا و معماری غنی است.
این محله از گذشته تا به حال به عنوان یک مکان شیک در بین سایر محله های شمال تهران شهرت دارد و توانسته از ساخت و سازهای بی رویه در ۱۰ سال اخیر در امان باشد.
درباره تاریخچه محله محمودیه دو داستان متفاوت وجود دارد تعدادی معتقد هستند که این محل در زمان رضا شاه پهلوی به وجود آمده و شخصی که از ساکنان قدیمی این محله بوده با نام محمودیه زحمات زیادی برای شکل گیری این محل انجام داده است نظریه دیگر آن است که این محله در زمان محمد شاه قاجار شکل گرفته و در آن زمان قصری برای شاه با نام محمدی در آن ساخته شد اما به محض ورود شاه به این قصر دار فانی را وداع گفته و این قصر متروکه باقی مانده است و می گویند نام قدیمی این محله عباسیه نام داشت و نام آن را از وزیر محمد شاه با نام عباس حاج میرزا آقاسی گرفته شده است.
اما در واقع اصالت و نام محله محمودیه از حاج آقا محمود کشتکار گرفته شده است اینکه باغ ها و اراضی زیادی در این محله داشت و از ساکنان قدیمی این محله بود. محمودیه در قدیم یک میدان با نام توتستان کشتکار و همچنین یک یخچال طبیعی به اسم یخچال کشتکار که همگی متعلق به حاج محمود کشتکار بودند داشت اما از این آثار در حال حاضر چیزی باقی نمانده است و این منطقه و محله به این دلایل به محمودیه شهرت یافت.
از اماکن مهمی که در این محل واقع شده است می‌توان به سفارت کشور مالزی اشاره کرد. سفارت کشور زیمباوه ژاپن اسلواکی نیز در خیابان مقدس اردبیلی این محله واقع شده است. گرانترین و لوکس ترین پاساژ ها و مراکز خرید تهران در این محل واقع شده است از  مشهورترین آنها می‌توان به پاساژ محمودیه که مرکز خرید ساعت های لوکس و گران قیمت در تهران است اشاره کرد از دیگر مراکز خرید می‌توان از پالادیوم نام برد.
نام محمودیه ، الهیه و فرمانیه به عنوان یکی از گران‌قیمت‌ترین مناطق تهران یاد شده‌ است، این مناطق شیکترین و ثروتمندترین مناطق تهران هستند که در چند سال گذشته پیشرفت و توسعهٔ زیادی داشته‌اند.
 

ارسال دیدگاه