ثروتمندترین فرد جهان عرب

ثروتمندترین فرد جهان عرب

ولید بن طلال شاهزاده آل سعود، با داشتن ثروتی در حدود 6/19 میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین فرد جهان عرب شهرت دارد. شاهزاده ولید بن طلال، کارآفرین، سرمایه دار و مدیر ارشد اجرایی از عربستان سعودی است. ولید بن طلال در ۷ مارس ۱۹۵۵ در عربستان متولد شد و در حال حاضر در ریاض زندگی می کند. وی دارای لیسانس مدیریت بازرگانی از کالج منلو در کالیفرنیا است. پس از آن بن طلال تحصیلات خود را در رشته دکترای علوم اجتماعی ادامه داد و در سال ۱۹۸۵ دکترای خود را از دانشگاه سیراکیوز دریافت نمود.
بن طلال نوه ملک عبدالعزیز بن عبدالرحمان آل سعود بنیانگذار عربستان سعودی و برادرزاده پادشاه بعدی کشور عربستان سعودی است.
ثروتمندترین عرب جهان تابعیت دوگانه سعودی -لبنانی دارد و آن هم از جهت آن است که پدربزرگ مادری وی ریاض الصلح اولین نخست وزیر لبنان بوده است. 
او که نامش در اسامی ثروتمندان عرب شهره همگان است در سال ۲۰۱۷ با دستور کمیته مبارزه با فساد در عربستان بازداشت شده اما پس از ۸۴ روز در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۸ از زندان آزاد شد.
شاید برای همه سوال باشد که ثروتمندترین عرب جهان سرمایه خود را چه میکند؟بن طلال یکی از سرمایه گذاران اصلی در کشور آمریکا و فرانسه و بریتانیا است. جایگاه برتری او در لیست ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۳ با دارایی خالص ۲۰ میلیارد دلار در رتبه ۲۶ قرار گرفت. او ثروت خود را در شرکت های مثل توییتر و اپل و همچنین هتل های زنجیره ای فور سیزنز و همچنین موسسه نیوز گروپ سرمایه گذاری کرده است.
بن طلال رئیس هیئت مدیره  و مالک کینگدام هولدینگ کمپانی است. این شرکت در سال 1980 تاسیس شده و دارای سهام شرکت های  آمازون.کام، تایم وارنر، ای‌اوال، اپل، سیتی‌گروپ، کوکاکولا، هتل‌های چهار فصل، هتل‌های فئرمونت، فورد، اچ‌پی، نیوز کورپوریشن، گروه روتانا، بوئینگ، ایستمن کداک، باشگاه فوتبال الهلال عربستان ،توییتر و ای‌بی می‌باشد و  سهامش در بازار بورس عربستان عرضه می‌شود این کمپانی در صنعت هتلداری بازار املاک و همچنین رسانه‌های خبری از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در کشور آمریکا به حساب می آید. کینگدام هولدینگ از سهامداران به نام دیزنی فاکس قرن ۲۱ نیوز کورپ جنرال موتورز و توییتر است. 
شاهزاده بن طلال که روابط خوبی با دولت یهود دارد از تمامی اعراب خواسته دیدگاه خصمانه شارژ را نسبت به این دولت تغییر داده و روابط خوبی با آنها برقرار کنند. 
این شاهزاده سعودی که از قبل با دونالد ترامپ دوستی نزدیکی داشت و حتی به او یک قایق تفریحی گران قیمت هدیه داده بود به او توصیه کرده بود که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت نکنند زیرا شکست خواهد خورد این ماجرا که باعث شده بود روابط دوستانه آنها دچار مشکل شود و همچنین درگیری لفظی بین این دو رخ دهد اما پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا بن طلال این پیروزی را به او تبریک گفت. 
ثروتمندترین عرب جهان که دارای تفکرات روشنفکری است پیش از آنکه در عربستان به زنان اجازه رانندگی داده شود او از حامیان زنان بوده و همواره خواهان برداشته شدن سختگیری ها و محدودیت ها برای زنان در فضاهای عمومی بوده است.
موضع گیری بن طلال پولدارترین عرب جهان همواره بر ضد کشور جمهوری اسلامی ایران بوده و همواره از تحریم های بین المللی علیه ایران حمایت کرده است.
وی که پیشتر گفته بود اگر اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کند رهبران عرب گرچه در ظاهر آن را محکوم می کنند اما قطعاً از این بابت خوشحال خواهند شد.
وی از لحاظ تاریخی ایران را تهدیدی بزرگ برای امپراطوری اعراب و مسلمان ها می داند در مصاحبه خود با جفری گلدبرگ از پایگاه خبری بلومبرگ می‌گوید وقتی تحریم‌ها باعث آغاز مذاکرات شده است پس چرا نباید این فشارها را حفظ کرد؟اصلاً چرا پیشنهاد لغو تحریم مطرح شده است؟همچنین او نرمش اوباما در مقابل جمهوری اسلامی را محکوم کرده است. 
 

ارسال دیدگاه