ثروتمندترین زن ایرانی

ثروتمندترین زن ایرانی

سیده فاطمه مقیمی 52 ساله در فهرست هشتمین میلیاردر ایرانی و ثروتمندترین زن ایران معرفی شده بود. وی رئیس یک شرکت حمل و نقل بین المللی و رئیس شورای بانوان بازرگان اتاق بازرگانی تهران است. سمت های دیگری هم دارد و چند سالی هم در انجمن زنان مدیر کارآفرین فعال بوده است. اما بیش از همه این سمت هایش خود را یک کارآفرین می داند.

وی از تبعات اعلام میلیاردر اعلام شدنش سخن می گوید و از تماس هایی که بعد از انتشار این فهرست با او گرفته شده تا برخی از دوستانش که بعد از اعلام این خبر برای همیشه ارتباط شان را با او قطع کرده اند. به گفته او من فکر می کنم میلیون عدد پایینی است و دیگر بیشتر اقشار جامعه یک میلیون تومان را دارند و بنابراین همه میلیونرند. اما درباره میلیاردر بودن با توجه به اینکه هر کدام مان 20 و 30 سال کار می کنیم و حداقل یک آپارتمان صد و پنجاه متری وسط شهر داریم که ارزش آن بر اساس محاسبات بازار حدود یک میلیاردر هستیم.

اما آن فهرستی که منتشر شده بحث دیگری بود که به میان آورده شد. فکر می کنم هدف از انتشار این فهرست آن بود که می خواسنتد قبح اینکه افراد میلیاردر بودن شان را پنهان می کنند بشکنند. همه ی کسانی که در این فهرست قرار گرفته اند فارغ از هر چیزی اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی هستند. یعنی هر 30 نفر عضو اتاق اند و حتی یک نفر هم خارج از این اعضا در این فهرست معرفی نشدند.
این موضوع و ارائه فهرست کلا دو جنبه داشت اینکه از یک طرف خواسته بودند با انتشار آن افراد را خراب کنند. در قسمت ابتدای این فهرست از ثروتمندان بدگویی کرده بودند و بعد اضافه کرده بودند چون این افراد مالیات پرداخت می کنند و بر اساس میزان مالیات پرداختی شان طبقه بندی شده اند.
صرف ثروتمند یا فقیر بودن افراد هیچ چیزی را درباره شان نشان نمی دهد. هیچ وقت نمی توان گفت که حتما فقرا آدم های مهربان و پولدارها انسان های خبیثی هستند این ها کلیشه و کاملا اشتباهند. ثروت هم فقط یک فاکتور است چه بسا که آن آدم ثروتمند آنقدر خوب بوده که خدا به کار و زندگی اش برکت داده است. من اصلا فکر نمی کنم که انسان ها باید ثروتشان را پنهان کنند. نمی دانم چرا در جامعه ما این پدیده آنقدر رواج یافته که به هرکس که می رسی از نداری می نالد.
 مثلا وقتی از کسی پانصد تومان قرض می خواهی محال است نگوید کاش زودتر گفته بودی تا چند ساعت قبل داشتم اما حالا ندارم. یعنی همه انگار از واقعیت فرار می کنیم. کسی که کار می کند و مالیاتش را می پردازدو درآمد خوبی دارد چرا باید درآمد و ثروتش را انکار کنند.
فاطمه مقیمی در سال 1358 در یک شرکت حمل و نقل بین المللی ابتدا در بخش ترجمه بعد در بخش کامیون داری شروع به کار کرد و مدت 3 سال در آن شرکت بود. در سال 1361 تصمیم به کار مستقل گرفت و این تصمیم تا مرحله اجرایی شدن دو سال طول کشید و در سال 1363 اولین شرکت خود را به ثبت رساند از همان زمان تاکنون بدون وقفه در رشته های مختلف به تحصیل و تدریس کارآفرینی و امور عام المنفعه مبتنی بر کارآفرینی پرداخته است.

وی دارای مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی و راه و ساختمان، فوق لیسانس مدیریت بارزگانی گرایش تحول دکترای DBA مارکتینگ و دکترای تخصصی کارآفرینی بین الملل می باشد. دکتر مقیمی مدیرعامل شرکت حمل و نقل بین الملل سدیدبار است و در کار گروه های مرتبط با موضوع حمل و نقل همکاری های زیادی دارد. ایشان در سال 2012 از سوی بانک توسعه اسلامی IDB به عنوان کارآفرین برتر جهان اسلام برگزیده شد به علاوه او در سال 2016 اولین کارآفرین برتر زن را در کنفدراسیون اتاق های بازرگانی و صنعت آسیا و اقیانوسیه از آن خود کرد.
با اینکه فاطمه مقیمی یکی از بانفوذترین فعالان اقتصادی زن در ایران است و 35 سال سابقه فعالیت اتصادی دارد. اما در همایشی که به تازگی برای پیشکسوتان اتاق بازرگانی برگزار شد نام او از قلم افتاد. در اتاقی که مردان تمام صندلی هایش را اشغال کرده بودند اعتراض مقیمی با یک شوخی قدیمی پاسخ داده شد: خانم که سنشان به پیش کسوتی نمی رسد. این ماجرا را قبلا همکاران مقیمی تعریف کرده بودند.
 

ارسال دیدگاه