ثروتمندترین خانواده یهودی

ثروتمندترین خانواده یهودی

یهودیان از جمله پولدار ترین مردمان دنیا هستند اما شاید جالب باشد بدانید که ثروتمند ترین خانواده یهودی نامش چیست؟
خانواده روتشیلد که دارای شجره نامه از سال ۱۵۰۰ میلادی هستند ثروتمندترین خانواده از تبار یهودیان اشکنازی هستند.
این تبار خانواده که از پنج نسل تشکیل می شود دارای شاخه اتریشی و همچنین شاخه انگلیسی هستند. عمده فعالیت آنها بانکداری استخراج معدن کشاورزی شراب سازی و کارهای خیریه بوده است. از میان این فعالیت ها بانکداری بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است که از قرن ۱۸ آغاز شده بود. اوج ثروت این خانواده یهودی در حدود سده ۱۸ میلادی بوده اما به تدریج از این ثروت کاسته شده زیرا بعد از تقسیم ارث در هر نسل این ثروت در میان افراد تقسیم شده است. این خانواده توست امپراطور هابزبورگ فرانسیس دوم مقام اشرافیت رسیدند همچنین ملکه ویکتوریا به شاخه انگلیسی این خانواده نشان اشرافیت داده است.
سمبل و نماد خانواده روتشیلد یک مشت به همراه ۵ تیر و کمان است که سمبل پنج شاخه این خانواده است این نشان را به آیه مزبور ۱۲۷ (مانند تیرهای کمان در دست جنگجو (اشاره می کند.
شعار خانوادگی ثروتمندترین خانواده یهودی اتحاد صداقت و صنعت است
آنها اکنون بیشتر در منطقه اروپای غربی بیشتر بریتانیا فرانسه و آلمان زندگی می کنند.

اما بنیانگذار اصلی این خانواده چه کسی است؟

اولین کسی که از این نام خانوادگی استفاده کرد ایزاک الچنان روتشیلد بود. این نام در زمان قدیم در زبان آلمانی به معنی سپر قرمز بوده است.
بعد از به دنیا آمدن پسرش میر امشل روتشیلد شروع به کسب قدرت در سطح جهانی کرد او در ابتدا به شغل صرافی مشغول شد او که در محله ای یهودی نشین در فرانکفورت به دنیا آمده بود به تجارت بانکداری مشغول شد و همچنین پنج پسر خود را در پنج مرکز اصلی تجارت اروپا مستقر کرد.
بیشترین کسب ثروت در شاخه لندن شروع شد که از طریق پسرش ناتان میر روچیلد به دست آمد.
پنج پسر میر روتشیلد عبارت بودند از:
امشل میر روتشیلد (۱۷۷۳–۱۸۵۵)، فرانکفورت، بدون فرزند مرد و ثروتش به پسران سالومون و کالمان رسید.
سالومون میر روتشیلد (۱۷۷۴–۱۸۵۵)، وین.
ناتان میر روتشیلد (۱۷۷–۱۸۳۶)، لندن.
کالمان میر روتشیلد (۱۷۸۸–۱۸۵۵)، ناپل.
جاکوب میر روتشیلد (۱۷۹۲–۱۸۶۸)، پاریس.
آنها که بانکداری را تنها در بین اعضای خانواده کنترل می کردند توانستند فعالیت های خود را کاملا مخفی نگه دارند. روش کاری آنها بعدها در بین سایر بانکداران یهودی تقلید شد و از اعتبار زیادی در بین همگان برخوردار شدند آنها که بانک خود را با صداقت و مهارت اقتصادی زیادی مدیریت می‌کردند توانستند قدرت زیادی در بین همه بانکداران یهودی به دست بیآورند.
آنها برای آنکه بتوانند ثروت خود را در خانواده نگه دارند تنها با ازدواج های از پیش تعیین شده در فامیل خود ازدواج می کردند بعد از قرن نوزدهم شروع به ازدواج با خانواده های غیر روتشیلد کردند که اغلب از خانواده های اشراف یا بانکداران دیگر بود.
در جنگ های ناپلئون این خانواده توانسته بودند ثروت هنگفتی به دست آورند از سال ۱۸۱۳ تا ۱۸۱۵ ناتان میر روتشیلد توانست تمامی هزینه های جنگ ارتش بریتانیا را تامین کند و همچنین در سال ۱۸۱۵ ۹.۸ میلیون پوند به عنوان قرض به متحدان انگلستان داد. برادران روتشیلد توانسته بودند شبکه بزرگی از مامورین باربرها و پست که در اروپا به علت جنگ نابود شده بود ایجاد کند ازیرو تمامی اخبار سیاسی و اقتصادی پیش از همه مخصوصاً رقبای خود به دست می‌آوردند در این زمان بود که ارزشی خانواده برای خانواده سلطنتی انگلستان بسیار زیاد شد. ناتان با وجود خبرهای مهمی که پیش از همه به دست و می رسید به فکر جمع کردن ثروت بیشتری افتاد به طور مثال خبر پیروزی بریتانیا در جنگ واترلو پیش از همه حتی قبل از از پیام آور دولتی به دست او رسید به جای این که این خبر را به اطلاع دولت بدهد فکر کرد که چگونه می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و پول بیشتری به دست بیاورد. که یکی از سهامداران اصلی بورس بود شروع به فروش سهام های خود کرد که یکی از بزرگترین سهامداران بود دیگر سهامداران نیز به تقلید از او شروع به فروش سهام های خود کردند به همین علت ارزش سهم دولتی شروع به کاهش کرد در انتهای روز او تمام سهم های ارزان شده را مجدداً خریداری کرد. فردای آن روز با پخش شدن خبر پیروزی بریتانیا در جنگ ارزش سخت مجدداً به حالت قبلی بازگشت و توانست بسیاری از سهامداران بزرگ انگلیسی را نابود کند.
ناتان یکی از قدرتمندترین افراد انگلستان شد او فعالیت خود را از منچستر شروع کرد اما پس از آن به لندن رفت در سال ۱۸۰۹ او ساختمان خود را در محله شهر لندن خرید و شرکت ن م روتشیلد و پسران را در سال ۱۸۱۱ تاسیس کرد آنچنان برای کشور انگلستان مهم بود که توانست به قدر کافی سکه به بانک انگلستان بدهد تا او را از بحران نقدینگی خارج کند.
نام یک خانواده که با ثروت بیش از حد پیوند خورده است توانسته با دولتهای مختلف جهان ارتباط خوبی برقرار کند آنها توانسته بودند لقبهای بارون و فرای را به دست بیاورند آن ها نقش مهمی در صنعتی شدن اروپا داشتند و همچنین بنیانگذار ایجاد خط راه آهن دنیا بودند. آنها توانسته بودند تا پایان قرن ۱۹۴۱ سر بسازند که معادل آن دیده نشده بود نخست وزیر انگلستان لویی جورج در سال ۱۹۰۹ ادعا کرد که لرد ناتان روتشیلد از قوی‌ترین مردان انگلستان است. 
آنها بانکهایی در فرانسه اتریش ناپل داشتند. بعضی از اعضای خانواده از صهیونیست طرفداری می کردند اما بعضی دیگر حتی با تشکیل یک کشور مستقل یهودی مخالف بودند ویکتور روتشیلد حتی مخالف پناهندگی دادن به یهودیان در زمان هولوکاست بود. در دو قرن اخیر این خانواده ثروتمند یهودی یکی از از مهمترین موضوعات تحت بررسی تئوری های توطئه بوده است این تئوری ها بیشتر مربوط به این است که این خانواده ثروتمند بانکهای جهانی را کنترل میکند و یا اینکه کشور ها و دولت های مختلف جهان را به جنگ با یکدیگر وا می دارد بیشترین نظریه ها از طرف پژوهشگران مبتنی بر شواهد نیست ست و بیشتر از یهودستیزی نشات گرفته است. 
 

ارسال دیدگاه