تولی پرس
  • تولی پرس

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۴۳
  • نام به انگلیسی: Toly Peres
  • محل شرکت: قزوین
  • محصول(ها): مواد شوینده ( شامپوها، صابون، خمیر دندان، شوینده‌ها)
تولی پرس
  • تولی پرس

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۴۳
  • نام به انگلیسی: Toly Peres
  • محل شرکت: قزوین
  • محصول(ها): مواد شوینده ( شامپوها، صابون، خمیر دندان، شوینده‌ها)

تولی پرس

تولی‌پرس یکی از شرکت‌های تولیدکنندهٔ مواد شوینده و پاک‌کننده در ایران است که در سال ۱۳۴۳ توسط علی خسروشاهی بنیان نهاده شد.


پیشینه

در اوایل دههٔ ۳۰ شمسی با ورود پودرهای شویندهٔ خارجی به ایران و استقبال و جایگزینی تدریجی این فرآوردهٔ شیمیایی صنعتی توسط خانواده‌ها به‌جای مواد شویندهٔ سنتی از قبیل چوبک، صابون، خاکستر اجاق و… برخی شرکت‌های فعال و مرتبط در زمینهٔ تولید مواد شیمیایی را مجاب و علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری، تحقیق و استفاده از دانش فنی و تکنولوژی تولید آن در داخل کشور کرد.
در این راستا شرکت تولیددارو از فعالان پیشتاز دارای بزرگ‌ترین ظرفیت تولید مواد دارویی و آرایشی در خاورمیانه با تأسیس واحدی تحت نام واحد دترجنت، پودر لباسشویی دریا را در سال ۱۳۴۳ تولید و اولین محموله از آن را طی مراسمی با عنوان کاروان دریا روانهٔ بازار کرد. با گسترش تقاضای بازار و لزوم افزایش ظرفیت تولید و تنوع محصولات شوینده، واحد دترجنت تولیددارو با عنوان شرکت تولی پرس (سهامی خاص) با ظرفیت سالانه ۷۵ هزار تن انواع پودر لباسشویی به ثبت رسید و در سال ۱۳۵۲ به شهر صنعتی البرز قزوین انتقال یافت و با تولید محصولاتی از جمله پودر لباسشویی دریا و تک، پودر ماشین لباسشویی شوما، مایع ظرفشویی جام و آبشار، مایع نرم‌کنندهٔ لباس هاله و سفیدکنندهٔ زدا شروع به فعالیت کرد.


پس از انقلاب

پس از انقلاب اسلامی، در جریان مصادرهٔ اموال و دارایی‌ها، این شرکت به همراه تمامی شرکت‌ها و کارخانه‌های خانوادهٔ خسروشاهی مصادره شد. اگر چه پس از فرونشستن فضای انقلابی برخی این مصادره را اشتباه دانستند، اما اموال مصادره‌شده هرگز به خانوادهٔ خسروشاهی بازگردانده نشد. در ابتدای دههٔ ۶۰ و متعاقب با رشد چهار درصدی جمعیت و ظرفیت نصب‌شدهٔ پایین پودر در کشور، شرکت تولی‌پرس اقدام به افزایش ظرفیت تا ۱۵۰ هزار تن پودر در سال کرد و در سال ۱۳۷۹ با پذیرش و عرضهٔ سهام آن در سازمان بورس اوراق بهادار تهران از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد.
کارخانهٔ تولی‌پرس از ۲۷ مرداد ۹۷ به دلیل «مشکل در تهیهٔ مواد اولیه» تعطیل شد. پس از آن کارخانه در ۱۴ مهر ۱۳۹۷ بازگشایی شده بود که دوباره در ۲۸ مهر، تعطیلی دوبارهٔ آن اعلام شد.


محصولات  

مایع نرم‌کنندهٔ حوله و لباس هاله، مایع ظرفشویی جام، پودر کفشوی دریا، موج، پودر ماشین لباسشویی دریا، پودر لباسشویی دستی دریا، پودر ماشین لباسشویی شوما، مایع شیشه پاک‌کن تک، مایع دستشویی دریا در سبد محصولات شرکت تولی‌پرس که از زیرمجموعه‌های شرکت داروگر است، قرار دارد.

افتخارات

برند تولی‌پرس در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنوارهٔ ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.