تعمیم‌های بی‌سرانجام در کسب‌ و کارهای اینترنتی

تعمیم‌های بی‌سرانجام در کسب‌ و کارهای اینترنتی

اشتباهات و تعمیم‌های خطرناک در راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی

در دوران مدرسه، دانشگاه و سربازی – و شاید در آینده خانه‌سالمندان – یک تجربه مشترک تکراری  نه‌چندان جالب وجود داشت که به احتمال زیاد شما هم می‌توانید نمونه‌ی مشابهی از آن را به‌یاد بیاورید. یک یا چند نفر از کل کلاس یا گروه کاری، خلاف توقع مدیر کاری انجام می‌داد و مدیر در استنباطی که معلوم نبود از کجا ریشه گرفته می‌گفت: چرا کلاس یا گروه شما اینقدر فلان است؟ در بیشتر مواقع عملکرد خلاف انتظار مدیر که توسط یک یا دو سه نفر انجام شده بود به یک گروهِ ۲۰ یا ۳۰‌ نفری تعمیم داده می‌شد، و اعتراض به این جمع‌بستن ناعادلانه هم بی‌فایده، اما نتیجه آن نهادینه شدن این رفتار در ناخودآگاه بسیار از ماست که گاهی عملکرد یک یا چند نفر را به مردم یک شهر، منطقه یا کشور تعمیم می‌‌دهیم!

تعمیم واژه عربی به معنی عمومیت بخشیدن، همگانی کردن و نقطه مقابل کلمه تخصیص است. معتقدم ما برای ساختن آینده تنها از علم امروز استفاده نمی‌کنیم، بلکه تجربیات گذشته خود و فرهنگمان  – که شامل درست و غلط‌های خانواده و جامعه است – به اندازه دانش امروز، در آینده‌ای که خواهیم ساخت تأثیرگذار  است، با این تفاوت که پیدا کردن ردپای گذشته در ماحصل امروز به سادگی نقش دانش نیست و بر اساس همین استدلال یافتن دلایل شکست و موفقیت به سادگی چیزی که در روزنامه‌ها می‌خوانیم نخواهد بود. یکی از نقش‌های پررنگی که در گذشته بسیاری از ما وجود داشته و دارد تعمیم دادن  است.

در این مقاله به مهم‌ترین تعمیم‌هایی که می‌تواند باعث نتایج غیر قابل انتظار در کسب‌ و کارهای اینترنتی منجر شود اشاره می‌کنم. عمومیت دادن یا جمع بستن یک عامل که بر اساس همان قانون حک شده در ناخودگاه، قرار است وظیفه سایر بخش‌ها را به دوش بکشد، اما همیشه کارها آن‌طور که ما پیش‌بینی می‌کنیم پیش نمی‌رود.

آخرین باری که دوش گرفتید و ایده های جدید کسب و کار

نولان باشنل مخترع آتاری می‌گوید: “هرکسی یک‌بار در عمرش دوش گرفته باشد حتما ایده‌ یا راه‌حل جدیدی دارد! برنده کسی است که بعد از بیرون آمدن از حمام و خشک کردن خودش بتواند آن را اجرا کند. این تعمیم به کسانی اشاره ‌می‌کند که ایده‌ای دارند و قاطعانه معقتدند که این ایده نه تنها به ذهن هیچ کس دیگری در جهان خطور نکرده بلکه موفقیت آن چنان تضمین شده است که باید در مقابل دزدیده شدن از آن محافظت کرد! ایده‌ها مهم هستند اما مهم‌تر از آن اجرای آن است. نوآورانه یا خلاقانه بودن یک ایده جایگزین و پوشش دهنده سایر نیازهای یک کسب‌وکار نیست. این یک تعمیم اشتباه است.

روی سبیل پادشاه نقاره بزن، تعمیم منابع مالی

یک ضرب‌المثل قدیمی هست که می‌گوید : “پول داشته باش و روی سبیل پادشاه نقاره بزن”! اشاره به قدرت پول و منابع مالی در حل کردن مشکلات دارد. اکثر کسانی که فقط با منابع مالی و بدون دانش کافی وارد کسب‌وکارهای اینترنتی می‌شوند دچار این تعمیم هستند. منابع مالی بسیار مهم  و تاثیرگذارند اما به تنهایی نمی‌تواند جایگزینی برای سایر بخش‌ها باشد که اگر غیر از این بود تا الان صدها دیجیکالا و کافه‌بازار داشتیم. پول مانند خونِ در رگهای یک موجود زنده است، مهم است اما نه به تنهایی.

منبع: netstart

ارسال دیدگاه