بوتان
بوتان

بوتان

بوتان یک شرکت تولید گاز مایع و لوازم خانگی است که در سال ۱۳۳۲ توسط محسن خلیلی عراقی تأسیس شد.

پیشینه

مهندس محمود خلیلی عراقی از فرصت ملی شدن صنعت نفت در سال ۱۳۳۰ استفاده کرد و در همان سال محمود همراه با فرزندش محسن که فارغ‌التحصیل دانشکدهٔ فنی دانشگاه تهران بود به آمریکا و اروپا سفر کرد و صنعت گاز مایع را بسیار جدی در اروپا و بعد در آمریکا با مطالعات دانشگاهی روز بررسی کردند و با سفارش‌های مقدماتی به سازندگان آمریکایی و اطلاعات لازم به ایران بازگشت و مقدمات تأسیس شرکت بوتان را فراهم آورد.

محسن خلیلی می‌گوید: «در آن زمان مردم اروپا از انرژی بسیار پاکی به‌نام گاز برای آشپزی، تهیهٔ آبگرم و انرژی خانه‌های خود استفاده می‌کردند و آشپزخانه‌های بسیار تمیزی که اثری از هیزم و دود در آن نبود. آن زمان در ایران این انرژی ارزنده را سر چاه‌های نفت می‌سوزاندند و بدون اینکه برای مردم بهره‌ای داشته باشد این انرژی گرانبها دود می‌شد و به هوا می‌رفت».

در سال ۱۳۳۲، محمود خلیلی با دریافت امتیاز توزیع و عرضهٔ گاز مایع از شرکت نفت ایران و انگلیس شرکت بوتان را تأسیس کرد. در مهر ماه ۱۳۳۲ خلیلی نامه‌ای به شرکت ملی نفت ایران نوشت و تقاضای دریافت اطلاعات از طرز تحویل گاز به شرکت بوتان و بهای هر تُن گاز شد. اولین محمولهٔ گاز مایع به‌صورت آزمایشی در همان ماه دریافت و طبق درخواست محمود خلیلی، تحویل محسن خلیلی شد. در سال ۱۳۳۳، با همراهی محسن خلیلی کارگاه کوچکی در سه‌راه آذری تهران برای تولید محصولات گازسوز و سیلندر گاز و اجاق گازسوز به راه انداختند.

توسعهٔ بوتان

در سال دوم تأسیس شرکت، مردم به ویژه خانم‌ها با دیدن فرها و اجاق‌های گازسوز در خانه‌های دوستان و خویشان و آگاه شدن از مزیت‌های گاز برای خرید به بوتان مراجعه می‌کردند. یکی از خواسته‌های محسن در سال ۱۳۳۸ از شرکت ملی نفت ایران، انجام تبلیغات برای مصرف این نوع سوخت و آشنایی شهروندان با آن بود.

موج استفاده از وسایل گازسوز از طریق سیلندرهای گاز مایع بوتان آنچنان فراگیر شد که مصرف گاز را به صدها برابر افزایش داد. پس از آنکه تمایل سوخت مصرفی خانوار از نفت به گاز افزایش یافت و کپسول‌های بوتان در گوشهٔ خانه‌ها جای خود را پیدا کرد، محسن خلیلی پیشنهاد ساخت وسایل گازسوز را به پدرش داد. کار بوتان در میدان جدید هم آغاز شد و نخستین محصول این شرکت آبگرمکن ایستادهٔ ۴۰ گالنی با کنترل ترموستاتیک بود. به مررو ساخت اجاق‌های رومیزی و پلوپزهای ۱ تا ۴ شعله شروع شد و چندی بعد با همکاری محسن غفاری و استفاده از تکنیک‌های تازهٔ لعاب‌کاری، تولیدات افزایش یافت.

در سال ۱۳۴۳، شرکت صنعتی بوتان به صورت شرکت مستقل از شرکت بوتان تأسیس شد. این شرکت پس از استقلال در سال ۱۳۴۷ ظرفیت تولید سیلندر را به ۱۰۰ عدد در روز رساند. در سال ۱۳۵۴ تولید مخزن دوکیلویی معروف به پیک نیک با ظرفیت روزانه ۲۰۰ عدد از خط تولید سیلندر جدا شد و تولید هر دو محصول رشد پیدا کرد. با توسعهٔ فعالیت‌ها، کارگاه از سه‌راه آذری به کارخانه‌ای در چهاردانگه منتقل شد.

در سال ۱۳۶۷ شرکت صنعتی بوتان نخستین آبگرمکن دیواری گازی در ایران را تولید کرد و توانست طی مدت هفت سال، میزان تولید آبگرمکن‌های دیواری گازی را به ده برابر افزایش دهد. رسماً شرکت صنعتی بوتان از سال ۱۳۸۷ شروع به صادرات آبگرمکن به اروپا کرد. در ادامه به تولید و عرضهٔ محصولات جدیدی چون شوفاژ دیواری گازی و مایکروفر پرداخت. در سال ۱۳۸۰ نیز کارخانه به شهر صنعتی کاوه منتقل شد.

محصولات

پکیج شوفاژ دیواری، آبگرمکن دیواری، رادیاتور آلومینیومی، رادیاتور حوله خشک‌کن و سایر محصولات جانبی همچون دریچهٔ هوشمند تأمین هوا، دودکش استیل قطر ۶، رابط پکیج شوفاژ دیواری و اسپلیت کانالی، محافظ برق و … از جمله محصولات تولیدی گروه صنعتی بوتان هستند.

افتخارات

برند بوتان در سال ۱۳۹۲ شدر دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد. بوتان اولین و بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ پکیج شوفاژ دیواری و آبگرمکن دیواری در ایران است. بوتان در سال‌های متعددی به‌عنوان واحد نمونهٔ کشوری در استاندارد و کیفیت برتر انتخاب گردید و در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ تندیس زرین برند محبوب ملی در ایران را از آنِ خود کرد.
 

اخبار بوتان
بوتان به کمپین نفس پیوست

بوتان به کمپین نفس پیوست

همانطور که می‌دانید، چند وقتی است که تمام مردم جهان تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند. حفظ سلامتی همکاران، مشتریان، پیمانکاران و جامعه همواره یکی از اولویت‌های گروه شرکت‌های بوتان بوده است.

کتابخانه اتاق ایران؛ به نام محسن خلیلی عراقی

کتابخانه اتاق ایران؛ به نام محسن خلیلی عراقی

مراسم نکوداشت و نامگذاری کتابخانه اتاق ایران به نام مهندس محسن خلیلی عراقی به‌پاس بیش از ۶۵ سال فعالیت صنعتی و کارآفرینی ایشان، بعداز ظهر امروز با حضور اعضای هیات رئیسه و مشاور عالی اتاق ایران و جمعی از اعضای انجمن مدیران صنایع برگزار شد.

گزارش طرح‌های یک هدیه صد لبخند و کمک به هموطنان آسیب‌دیده از سیل سیستان

گزارش طرح‌های یک هدیه صد لبخند و کمک به هموطنان آسیب‌دیده از سیل سیستان

همانطور که می‌دانید، دی و بهمن ماه سال گذشته سیل آسیب فراوانی به هموطنان عزیزمان در استان سیستان و بلوچستان وارد کرد. مانند سایر اتفاقات ناگوار دیگر، از همان ابتدا بسیاری از مردم ایران به فکر کمک رسانی افتادند.