بزرگ‌ترین اشتباه بانکی تاریخ: واریز نیم میلیارد دلار به حساب مشتریان!

بزرگ‌ترین اشتباه بانکی تاریخ: واریز نیم میلیارد دلار به حساب مشتریان!

بانک آمریکایی سیتی بنک پس از انجام بزرگ‌ترین اشتباه در تاریخ بانکداری، اجازه نخواهد داشت که 500 هزار دلاری که به اشتباه به حساب وام دهندگان کمپانی ررولون وازیر کرده است را برگرداند.
 
به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی CNN، جریان از این قرار است که سیتی بنک که به عنوان بانک عامل پرداخت وام کمپانی رولون فعالیت می‌کرد، قرار بود که 8 میلیون دلار از سود این وام را به حساب وام دهندگان به کمپانی لوازم آرایشی رولون واریز کند.
 
اما این بانک به اشتباه به جای 8 میلیون دلار، تقریبا 10 برابر این رقم را به این حساب‌ها واریز کرد. البته این اشتباه به اینجا ختم نشد و رقم 175 میلیون دلار نیز به صندوق‌های تامینی این شرکت پرداخت شد که مجموع این ارقام حدود 900 میلیون دلار می‌شد.
 
در پی این اتفاق، سیتی بنک با تنظیم دادخواستی در ماه اوت از دادگاه ایالات متحده درخواست کرد که حکم بازگردادن این پول از دست رفته را صادر کند. با این حال 10 شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری ذینفع از بازگردن رقم یاد شده خودداری کردند و هم اکنون دادگاه به نفع آنها رای داده است.

 
گفتنی است انتقال اشتباهی پول در دنیای دیجیتال امروزی بسیار شایع است و می‌توان با ردیابی این پول‌ها، آنها را به حساب پرداخت کننده بازگرداند. معمولا قانون آمریکا هم رای را به نفع بانک و بر ضد افرادی که پول اشتباه به حسابشان ریخته شده است صادر می‌کند و حتی در صورتی که آنها این پول را خرج کرده باشند، با جریمه سنگینی مواجه خواهند شد.
 
با این حال به نظر می‌رسد که ایالت نیویورک استثنایی برای این قانون در نظر دارد و آن را با نام «عزل برای دفاع از ارزش»می‌خواند.
بر اساس این قانون، اگر ذینفع این پول را در اختیار داشته داشته باشد و همچنین از تصادفی بودن انتقال آن نیز ناآگاه باشد، می‌تواند رقم یاد شده را بازنگرداند و نزد خود نگهدارد.
 
 وام دهندگان رولون نیز بر همین اساس اعلام کرده‌اند که تصور می‌کردند که وجه پرداخت شده از جانب سیتی بنک حق آنها بوده است. از این گذشته، پولی که به طور تصادفی به حساب آنها ریخته شده بود، دقیقاً همان مبلغی بود که سیتی بانک به آنها بدهکار بود، هرچند که مدت زمان طولانی بازپرداخت وام هنوز به پایان نرسیده بود.
در نهایت، دادگاه به محق بودن وام دهندگان درباره این تصور که پول مزبور به راستی به آنها تعلق دارد رای داد.

جالب اینکه حتی خود سیتی بنک نیز تا یک روز پس از حادثه متوجه اشتباه بزرگ خود نشده بود.
بنجامین فاینستون به عنوان وکیل دو کمپانی وام دهنده Brigade و HPS Investment Partners در این رابطه اعلام کرد که: «ما از تصمیم متفکرانه، دقیق و با جزئیات قاضی فرمن بسیار راضی هستیم.»
 
در مستندات دادگاه آمده است که: «باور به اینکه سیتی بنک به عنوان یکی از پیچیده‌ترین موسسات مالی جهان، اشتباهی به بزرگی نزدیک 1 میلیارد دلار مرتکب شده است که پیش از این اتفاق نیفتاده بود، غیرمنطقی بنظر می‌رسد.»
با این حال این حکم قطعی نیست و دادگاه تجدید نظر ممکن است سیتی بنک درخواست تشکیل دادگاه تجدید نظر را داشته باشد.

منبع:ایتنا

ارسال دیدگاه