بانک کارآفرین
  • بانک کارآفرین

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۰
  • نام به انگلیسی: Karafarin Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک کارآفرین
  • بانک کارآفرین

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۰
  • نام به انگلیسی: Karafarin Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک کارآفرین

بانک کارآفرین یکی از بانک های خصوصی ایران است که در سال ۱۳۸۰ تأسیس شد.

پیشینه

بانک کارآفرین فعالیت خود را با مشارکت اعضاء انجمن های مدیران صنایع، شرکت های ساختمانی، تأسیساتی و تجهیزاتی، جامعهٔ مهندسان مشاور ایران، جامعهٔ مهندسان مشاور معمار و شهرساز و گروهی از کارشناسان بانکی و مالی، با اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با سرمایهٔ ۳۰ میلیارد ریال تحت عنوان شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان آغاز نمود و در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۸ تحت شمارهٔ ۱۵۷۹۱۵ در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسید.

پس از تصویب قانون تأسیس بانک های غیردولتی و اعلام ضوابط تأسیس از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، هیئت مدیره مؤسسه با اشراف به مزیت های ویژه بانک از جمله امکان ارائه خدمات متنوع بانکی، افتتاح حساب جاری، جلب مشتریان بیشتر و در مجموع استفاده بهینه از امتیازهای قانونی، مراتب اخذ مجوز جهت تأسیس بانک خصوصی را با جدیت پیگیری نمود. با تحقق افزایش سرمایه طی دو مرحله از سی میلیارد ریال به دویست میلیارد ریال، درخواست تبدیل مؤسسه اعتباری کارآفرینان به بانک کارآفرین بر اساس قانون تأسیس بانک غیردولتی مصوب فروردین ماه سال ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی و ضوابط مصوب نهصد و چهل و هشتمین جلسه مورخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ شورای پول و اعتبار ارائه گردید.

نهایتاً مجوز لازم توسط ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر و پس از طی تشریفات قانونی در پنجم دی ماه ۱۳۸۰ اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران، فعالیت رسمی بانک کارآفرین عملاً آغاز گردید.

سرمایه

بر اساس گزارش سالانهٔ سال ۱۳۹۸ بانک، سرمایهٔ اولیه شرکت در بدو تأسیس طی چند مرحله به مبلغ ۷۲۵۰ میلیارد ریال در سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۱ افزایش یافته است. همچنین افزایش سرمایه به میزان ۱۲۵۰ میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی، در تاریخ هفتم خرداد ماه سال ۱۳۹۳ در اداره ثبت شرکت ها ثبت شد و سرمایه بانک به مبلغ ۸۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است. بررسی های کارشناسی از عملکرد مطلوب بانک کارآفرین از ابتدای تأسیس موجب گردید تا درخواست پذیرش سهام بانک در جلسه مورخ ۷ بهمن ۱۳۸۱ هیئت پذیرش سازمان بورس اوراق بهادار تهران مطرح شده و پذیرش سهام بانک در سازمان مذکور مورد تصویب قرار گیرد. نام بانک کارآفرین هم اکنون به عنوان اولین بانک در فهرست تابلوی بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفته است.

شعب و شرکت های زیرمجموعه

از کل شعب بانک (۱۰۸ شعبه) در پایان سال ۱۳۹۸، تعداد ۵۹ شعبه در استان تهران و مابقی در سایر استان ها در حال فعالیت هستند. هم اکنون شرکت های بیمه کارآفرین، کارگزاری کارآفرین، سرمایه گذاری کارآفرین و شرکت صرافی کارآفرین، شرکت لیزینگ کارآفرین، شرکت ابنیه گستر کارآفرین و شرکت خدمات بیمه ای عصر امین کارآفرین شرکت های تابعه بانک را تشکیل می دهند.

مسئولیت های اجتماعی

بانک کارآفرین در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی، فعالیت های گوناگونی را سرلوحه کار خود قرار داده است که از جمله آنها می توان به حمایت از آسیب دیدگان بلایای طبیعی (حمایت از آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه در سال ۱۳۹۶)، حمایت از دانش آموزان مناطق محروم (ختصاص ۳ میلیارد و پانصد میلیون ریال به تجهیز کارگاه برق هنرستان آیت الله خامنه ای در شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان)، حمایت از مؤسسه خیریه سپهر (طی سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۸، مبلغ ۶۵۰ میلیون ریال به این مؤسسه پرداخت کرده است)، حمایت مستمر از مؤسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک) (حمایت از چاپ تقویم های شمسی و میلادی محک از جمله موارد همکاری بانک کارآفرین با این مؤسسه است)، حمایت از بنیاد کودک از سال ۱۳۹۳ (سرآغاز این همکاری شرکت در کنسرت خیال پرواز علیرضا قربانی خواننده به نام و پرآوازه موسیقی سنتی که به مناسبت عید مبعث و با حمایت بیاد کودک به صورت خیریه برگزار شد)، حمایت از خانه زلزاه زدگان آذربایجان (طرح خانه هنر هریس که هزینه ساخت آن پس از وقوع زلزله آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۱ توسط هنرمندان جمع آوری شده بود، روز ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۲ با حضور سینماگران حامی زلزله زدگان آذربایجان ، اعضای شورای شهر هریس و جمعی از هنرمندان مشهور عرصه سینما رونمایی شد و از بانک کارآفرین به عنوان حامی ساخت این خانه با اهدای نشان مخصوص خانه سینما تشکر و قدردانی شد)، حمایت از انتشار کتاب اشاره کرد.

افراد کلیدی

پرویز عقیلی بنیانگذار و نخستین مدیر عامل این بانک به مدت هشت سال بود و از مؤسسان این بانک به شمار می رود. سوابق اجرایی و مدیریتی زیادی در نقاط مختلف دنیا داشته است. اما ماجرای تأسیس بانک کارآفرین اینگونه بود که پرویز عقیلی که در خارج از کشور فعالیت می کرد، در بانکی در لاگوس نیجریه مشغول به کار می شود. عقیلی ماجرا را اینطور تعریف می کند که دو ماه در آنجا بودم و در این مدت شاید روزی ۱۸ تا ۲۰ ساعت کار می کردم. بعد از اتمام بررسی ها توصیه افزایش سرمایه دادم و گفتم باید ۱۰ میلیون دلار به بانک سرمایه جدید تزریق شود. به صاحبان بانک گفتم هر زمان آماده اند من از تورنتو برمی گردم. وقتی به تورنتو رسیدم شنیدم که از ایرانی ها، به خصوص متخصصان دعوت کرده اند به ایران برگردند و حتی گفتند قرار است مجوز بانک های خصوصی داده شود. خیلی دلم می خواست همان کاری را که رئیسم دکتر مقدم بعد از اولین باری که از آمریکا برگشته بودم برای بانک توسعه و سرمایه گذاری انجام داده بود، انجام دهم. در نهایت چون سهامداران بانک در نیجریه با افزایش سرمایه موافقت نکردند، به رغم شرایط خوبی که پیشنهاد شده بود استعفا دادم و تصمیم گرفتم به ایران برگردم.

در ایران قرار بود ظرف دو ماه به ما مجوز بانک خصوصی بدهند. تا زمان دریافت مجوز، به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع ایران در سال ۱۳۷۰ انتخاب شدم؛ شرکتی که اعضای انجمن مدیران صنایع تأسیس کرده بودند. اما گرفتن مجوز بانک ۶ سال طول کشید و من در این ۶ سال (تا سال ۱۳۷۶) مدیر این شرکت ماندم. البته در این فاصله بورسیران، شرکت لنت ایران و یک کارگزاری بیمه را تأسیس کردیم. مهم ترین کار ما تجدید ساختار شرکت مهرام بود. برای این کار نزدیک به ۸۰ ۷۰ سهامدار را دور هم جمع کردیم، یک میلیارد تومان سرمایه فراهم کردیم و ۵۰ درصد سهام شرکت مهرام را خریدیم. همچنین تغییراتی در مدیریت شرکت دادیم و یک شرکت درجه یک ساختیم.

پس از ۶ سال در نهایت مجوز مؤسسه اعتباری کارآفرین به ما داده شد. در آن زمان دو تا مؤسسه اعتباری در کشور بود که یکی از آنها ما بودیم. قرار این بود که هر کس می خواهد بانک خصوصی تأسیس کند، اول باید مؤسسه اعتباری ایجاد کند و پس از دو سال درخواست بانک بدهند. در همان موقع برخی بانک های فعلی بدون اینکه به عنوان مؤسسه فعالیت کنند، به یکباره مجوز بانک گرفتند ولی چون نیروی انسانی و شعب لازم را نداشتند، در واقع بانک کارآفرین اولین بانک خصوصی شد (ما فقط باید تابلوهای شعب را عوض می کردیم و به جای مؤسسه اعتباری می زدیم بانک). در نتیجه درست است که کارآفرین سومین مجوز بانک خصوصی را گرفت، اما اولین بانک خصوصی بعد از انقلاب بود. من ۱۱ سال مدیرعامل بانک کارآفرین بودم .

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره کنونی این بانک محمدرضا فرزین است و محمدرضا خورسندی ریاست هیئت مدیره، مهدی سیف علیشاهی، ناصر صنعتی نژاد فرد، و احمد بهاروندی از اعضای هیئت مدیره بانک کارآفرین هستند.