بانک پارسیان
  • بانک پارسیان

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۰
  • نام به انگلیسی: Parsian Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک پارسیان
  • بانک پارسیان

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۰
  • نام به انگلیسی: Parsian Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک پارسیان

بانک پارسیان یکی از بانک‌های خصوصی ایرانی است که در سال ۱۳۸۰ تأسیس شده‌است.

پیشینه

بانک پارسیان، دومین بانک خصوصی ایران است و خودروسازان هستهٔ اولیهٔ آن را شکل دادند.
عبدالله طالبی به‌همراه منوچهر غروی مدیرعامل سابق ایران خودرو، از پایه‌گذاران اصلی بانک پارسیان هستند. بنابراین، بانک پارسیان به‌صورت شرکت سهامی عام و با مالکیت اشخاص غیردولتی تأسیس یافته و در مرداد ۱۳۸۰، نسبت به انجام پذیره نویسی سهام و تشکیل مجمع مؤسس اقدام نمود و پس از انجام تشریفات و ثبت رسمی بانک در شهریور ماه ۱۳۸۰ مجوز آغاز فعالیت را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت نمود. بدین ترتیب ارائه خدمات بانک پارسیان به عنوان دومین بانک خصوصی کشور از اسفند ماه ۱۳۸۰ آغاز گردید. 

سهام‌داران عمده

منوچهر غروی به همراه عبدالله طالبی مدیرعامل پارسیان، توانست بخش عمده ای از سهام پارسیان را به ایران خودرو اختصاص دهد تا عملاً پارسیان بانک متعلق به ایران خودرو لقب بگیرد. از اینرو، از جمله سهامداران عمدهٔ بانک پارسیان شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، ۹٫۹۵ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر، ۹٫۶۵ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری سمند، ۶٫۸۹ درصد، شرکت مهرآفرینان دوران، ۵ درصد، شرکت توسعه اقتصاد آینده‌سازان، ۴٫۹۹ درصد هستند.

مدیریت

از سال ۱۳۹۳ تاکنون، کوروش پرویزیان مدیر ارشد اجرایی سمت مدیر عامل بانک پارسیان را بر عهده دارد. عارف نوروزی نایب رئیس هیئت مدیره، هوشنگ گودرزی رئیس هیئت مدیره و سیدحسام شمس عالم، جواد شکرخواه و کوروش پرویزیان و احتشام فلاح‌فر نیز اعضاء هیئت مدیره را تشکیل می‌دهند.

میزان درآمد

این بانک توانست در سال مالی ۱۳۹۱ درآمدی معادل ۱۰۱ هزار میلیارد ریال کسب کند و در رتبهٔ هشتم بزرگ‌ترین شرکت‌های ایران قرار بگیرد. بانک پارسیان هم‌اکنون پس از بانک ملی ایران، بانک ملت و بانک مسکن، چهارمین بانک بزرگ ایران بر پایهٔ میزان درآمد سالیانه، به‌شمار می‌آید.
میزان درآمد این بانک در سال ۲۰۱۲ میلادی، ۱۰۱ هزار میلیارد ریال بوده‌است و آخرین سرمایهٔ ثبت‌شده این بانک صد و پنجاه و شش هزار و سیصد و چهل میلیارد ریال است که تماماً پرداخت شده و به صد و پنجاه و شش هزار و سیصد و چهل میلیون سهم عادی یک هزار ریالی تقسیم گردیده‌است. پارسیان تعداد ۳۴۸ شعبه در سراسر ایران دارد.
این بانک در حال حاضر با در اختیار داشتن ۴۵ درصد از کل منابع بانک‌های خصوصی و سهم ۴۲ درصدی از کل تسهیلات اعطایی توسط بانک‌های خصوصی، عنوان بزرگترین بانک خصوصی ایران را از آنِ خود کرده‌است. 

لوگوی بانک

طراحی لوگو و نماد بانک پارسیان توسط آیدین آغداشلو انجام شده، که برگرفته از گل لوتوس یا نیلوفر آبی است. گل نیلوفر در ایران باستان از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌است. این گل با نام‌های نیلوفر آبی یا لوتوس نیز شناخته می‌شود و در اغلب کشورهای آسیایی به عنوان نمادی همگانی مطرح گردیده‌است. گل نیلوفر آبی ریشه در خاک و ساقه در آب دارد و تاج آن به طرف خورشید است. این گل نماد مذهب بوده، همچون نماد پاکی و تهذیب نفس. پیام آن برای جهانیان دعوت برای رسیدن به نور، زندگی، صلح و دوستی و تابش این نور بر جهانیان است.

افتخارات

بانک پارسیان در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان مدیریت صنعتی ایران، به عنوان بانک نمونهٔ کشور، انتخاب شد و در سال ۱۳۸۹ نیز به‌عنوان برترین بانک ایران شناخته شد.