بانک قوامین
  • بانک قوامین

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۹۱
  • نام به انگلیسی: Ghavamin Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک قوامین
  • بانک قوامین

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۹۱
  • نام به انگلیسی: Ghavamin Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک قوامین

بانک قَوامین یکی از بانک های خصوصی ایران و وابسته به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که با هدف افزایش توان معیشتی و مالی کارکنان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۱ تأسیس شده است. در حال حاضر ۶/۹۴ درصد سهام بانک قوامین به شرکت خدمات آینده اندیش نگر که ۱۰۰ درصد مالکیت آن متعلق به بانک سپه است، منتقل شده است.

بانک قوامین، به موجب اطلاعیهٔ بانک مرکزی ایران در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ در بانک سپه ادغام گردید. در حال حاضر این بانک وابسته به بانک سپه است و در تابلوی شعب مختلف بانک این نام مکتوب شده است.

پیشینه

ابتدای دههٔ ۱۳۷۰، صندوق قرض الحسنهٔ نیروی انتظامی با هدف افزایش توان معیشتی و مالی کارکنان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدای کار، این صندوق مجموعاً از ۳۶ شعبه تشکیل شده بود و در هر استان یک شعبه و در تهران چندین شعبه داشت. این صندوق در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۷۹ به مؤسسهٔ پس انداز و قرض الحسنهٔ قوامین تغییر نام یافت. صندوق قوامین در کمتر از ۵ سال توانست در سال ۱۳۸۳ شرایط ورود به شبکهٔ بانکی کشور را با عنوان مؤسسهٔ مالی و اعتباری به دست آورد و پس از آن در ۲۰ شهریور ۱۳۹۱ براساس مجوز بانک مرکزی به طور رسمی به بانک قوامین تغییر نام داد.

بانک قوامین در ۵ مرداد ماه ۱۳۹۰ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران ثبت و از تیرماه ۱۳۹۱ به عنوان هشتمین بانک در فهرست بازار فرابورس ایران پذیرفته شد و با درآمدی بالغ بر ۴۸ هزار میلیارد ریال در رتبهٔ بیست وچهار در بین بزرگترین شرکت های ایرانی و هفتمین بانک ایران قرار گرفت.

در مسیر تبدیل مؤسسه به بانک، اموری که انجام شد، بی تأثیر نبود. بطوریکه بانک قوامین تاکنون تعهدات چهار مؤسسه مالی و اعتباری ورشکسته، آل طاها اصفهان، محمد رسول الله اصفهان، گنبد سبز نجف آباد و مؤسسه مالی و اعتباری اعتماد ایرانیان را پذیرفته و اقدام به بازپرداخت سرمایه گذاری های مشتریان این مؤسسات مالی و اعتباری نموده است. بحران قرض الحسنه های اصفهان در سال ۱۳۸۴ در اثر هجوم یکبارهٔ مردم برای باز پس گیری سپرده های خود از صندوق ها که دارای تخصص، منابع لازم و مجوزهای قانونی نبودند ایجاد شد. با رایزنی استاندار وقت سید محمود حسینی و محمدباقر قالیباف فرمانده وقت نیروی انتظامی ایران مؤسسه قوامین تعهدات مؤسسه مالی و اعتباری ورشکسته: آل طاها اصفهان، محمد رسول الله اصفهان، را پذیرفت و پس از موفقیت در این امر مؤسسه قوامین به بانک ارتقاء یافت.

سهام داران

سهامداران عمده این بانک، شرکت تأمین سرمایه آرمان، ۵ درصد، شرکت تأمین سرمایه امین، ۵ درصد، مؤسسه ناجی سازان امین، ۹۴/۴ درصد، شرکت انبوه سازان سبزاندیشان، ۸۹/۴ درصد، شرکت مهندسی عمران و تولیدی نیرو، ۳۸/۴ درصد، بنیاد تعاون ناجا، ۱۱/۴ درصد، شرکت چاپ و انتشارات راه فردا، ۴ درصد هستند.

خدمات و امکانات

بانک قوامین دارای حساب های کوتاه مدت مختلفی مانند حساب زرین، حساب قوامین کارت (کارت الکترونیکی)، حساب قرض الحسنه جاری (دسته چک بانکی)، حساب قرض الحسنه پس انداز و همچنین حساب های بلند مدت یک ساله تا پنج ساله است که از عمده ترین خدماتی است که در خصوص افتتاح حساب به مشتریان عرضه می شود. جالب است بدانید که این بانک تا اواخر خرداد ۹۲ عضو شبکه شتاب نبود، و مشتریانی که اقدام به افتتاح حساب در این بانک می کردند تنها در همان بانک و خودپردازهای آن می توانستند حساب خود را چک یا پول برداشت کنند. بانک قوامین، اواخر خردادماه سال ۱۳۹۲، عضو شبکه شتاب شد؛ و امکان استفاده از کارت های الکترونیکی این بانک در تمامی دستگاه های خودپرداز بانک ها و دستگاه های POS عضو شبکه شتاب و امکان خرید اینترنتی، برای دارندگان آن مهیا شد. پس از آن بانک در حوزه خدمات الکترونیک تکانی دیگری به خود داد و خدمات بانکی الکترونیکی نظیر ساتنا و پایا و همچنین اتصال انواع حساب های کوتاه مدت و قرض الحسنه به کارت های الکترونیکی در این بانک ارائه می شود. همچنین سرویس همراه بانک قوامین، در تیرماه سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسید.

افراد کلیدی

پیرو برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک قوامین؛ طی مراسمی در تاریخ ۷ خرداد ۹۸ دکتر علی ابدالی به عنوان مدیرعامل جدید بانک قوامین معرفی و منصوب شد. در این مراسم با حضور اعضای جدید هیئت مدیره و اعضای هیئت عامل بانک قوامین مصطفی پرتوافکنان، رئیس هیئت مدیره این بانک؛ ضمن قدردانی از زحمات و عملکرد غلامحسن تقی نتاج مدیرعامل سابق، علی ابدالی را به عنوان مدیر عامل جدید معرفی کرد. علی ابدالی اکنون مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک قوامین است. او دکترای مدیریت دولتی از دانشگاه تهران دارد و از جمله سوابق او می توان به عضو هیئت علمی دانشگاه، مدیر پژوهشی برتر نظام بانکی در سال ۱۳۹۳ در حوزه پول و بانک، معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک قوامین، معاونت طرح و برنامه بانک قوامین، عضو هیئت مدیره بانک قوامین اشاره کرد. مصطفی پرتوافکنان، دکترجمال بحری ثالث، دکترحمیدرضا نجف پور کردی، دکتر علی ابدالی و جعفر اسدی به عنوان اعضای جدید هیئت مدیره بانک قوامین انتخاب شدند.

افتخارات

این بانک در کارنامه خود جوایز و افتخاراتی دارد که از جمله آن در دومین اجلاس بین المللی اکوایت موفق به دریافت نشان و استاندارد بین المللی رضایتمندی مشتریان (ISO 10004:2012) و نیز نشان بین المللی نوآوری در مدیریت بانکداری از سوی اتحادیه اروپا شده است.