بانک شهر
  • بانک شهر

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۸
  • نام به انگلیسی: Shahr Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک شهر
  • بانک شهر

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۸
  • نام به انگلیسی: Shahr Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک شهر

بانک شهر یکی از بانک های خصوصی ایران است که در سال ۱۳۸۱ تأسیس شده است.

پیشینه

در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ مؤسسهٔ مالی و اعتباری شهر با مجوز بانک مرکزی و با سهام داری شهرداری های تهران و سایر کلانشهرهای کشور، با سرمایه ای معادل یک هزار و پانصد میلیارد ریال تأسیس و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد و بدین ترتیب شهرداری ها، چهرهٔ نوینی را به خود گرفتند. سهام آن بیشتر متعلق به شهرداری های شهرها، کلان شهرها، کارکنان شهرداری و بخشی از مردم است. تأمین نیاز شهرداری ها به اعتبارات کلان، تأمین نقدینگی و سرمایه و پوشش هزینه ها و مخارج شهر در راستای تحقق توسعهٔ شهری و تجربهٔ خودکفایی انگیزه ای اصلی برای برداشتن این گام بود.

با افزایش سرمایه توسط سهام داران تا سقف دو هزار میلیارد ریال، موجب شد بانک شهر در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۸۸ فعالیت خود را به عنوان یک بانک مستقل رسماً آغاز کند.

در ادامه نیز سرمایهٔ این بانک در سال ۱۳۸۹ به رقم چهار هزار میلیارد ریال افزایش یافت که این رقم تا سال ۱۳۹۲ تداوم داشت. سپس در تیرماه سال۱۳۹۳ رقم سرمایهٔ بانک شهر به عدد هفت هزار و نهصد میلیارد ریال افزایش پیدا کرد و در دی ماه سال ۱۳۹۴ به رقم پانزده هزار و پانصدو هفتاد و سه میلیارد ریال رسید.

سهام داران

میزان سهام شناور بانک بالغ بر سی درصد است و شهرداری تهران، شهرداری شیراز، شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی کارکنان شهرداری تهران، شهرداری اصفهان، صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران، شهرداری قزوین، شهرداری مشهد، شهرداری قم، شهرداری کرج، شهرداری اهواز، شهرداری تبریز ترکیب سهام داران بانک شهر را تشکیل می دهند.

هلدینگ های مختلفی مانند هلدینگ های ساختمانی و عمرانی (مانند شرکت سرمایه گذاری شهر آتیه)، هلدینگ مالی و اقتصادی (شرکت توسعه بازرگانی بین الملل شهر، شرکت لیزینگ شهر)، هلدینگ فناوری اطلاعات (شرکت توسعه و نوآوری شهر)، هلدینگ صنایع، معادن و انرژی (گروه توسعه صنایع و معادن شهر) و شرکت های مستقل (مانند شرکت صرافی شهر و شرکت توسعه اعتبار سنجی شهر) جزو شرکت های تابعهٔ بانک شهر محسوب می شوند.

خدمات و امکانات

بانک شهر شعار نوآوری در خدمت، را برای خود انتخاب کرده و این شعار تداعی کنندهٔ صفت نوآوری در بُعد کلان بانک است که ظهور باجه های بانک شهر در نقاط مختلف تهران و کلان شهرها یکی از نوآوری هاست که این استراتژی با کاهش هزینه های مشتری همراه است.

همچنین، سیستم خودْدریافت این بانک اولین خدمتی است که در بین بانک ها ارائه شده است. این سیستم به مشتریان کمک می‌کند تا در ۲۴ ساعت شبانه روز پول نقد خود را بدون ایستادن در صف یا تلف کردن وقت در بانک ها به حساب دلخواه خود واریز کنند و با این استراتژی قشر عظیمی از افراد جذب این بانک شده اند.

شهرنت های بانک شهر کیوسک های خدمات رسانی هستند که جهت ارائهٔ خدمات ۲۴ ساعتهٔ بانکی برای شهروندان در سراسر کشور با مجوز قانونی مستقر شده اند. در حال حاضر این پیشخوان ها در اکثر شهرهای ایران راه اندازی شده و حتی در برخی از مناطق دورافتاده موجب دسترسی سادهٔ شهروندان به خدمات بانکی شده است. این پیشخوان ها علاوه بر ارائهٔ خدمات بانکی موجب اشتغال زایی و جلب رضایت شهروندان نیز شده است.

افراد کلیدی

نحوهٔ انتصاب هیئت مدیره در این بانک توسط سهامداران تعیین می شود و سپس اعضای هیئت مدیره نسبت به انتخاب مدیرعامل اقدام می کنند. غلام حسین مظفری که در هیئت مدیره این بانک بود در سال ۱۳۹۲ به عنوان مدیرعامل این بانک منصوب شد. مدیرعامل قبلی غلامرضا حاجی زاده بود که پیش از تصدی مدیریت عاملی بانک شهر، مدیرعامل بانک سرمایه بود که پس از کناره گیری احمد درخشنده از مدیریت عاملی بانک شهر، بانک سرمایه را ترک کرده و به بانک شهر آمده بود.

در پی استعفاء دکتر حسین محمدپورزرندی، در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ از سمت عضویت در هیئت مدیره و مدیرعاملی این بانک، احمد درخشنده عضو هیئت مدیره و معاون اعتبارات، به عنوان سرپرست بانک شهر معرفی شد و در مرداد ۱۳۹۸ رسماً به سمت مدیرعاملی بانک شهر منصوب شد. احمد درخشنده پیش از این در سمت هایی همچون مدیر عامل بانک سپه، مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری شهر، عضو هیئت مدیره بانک دی و مدیر عاملی بانک سرمایه نیز بوده است. عیسی قهرمانی چابک نیز در سمت رئیس هیئت مدیره، محمد مهدی احمدی، حسن رستم پناه و محمدعلی خادمی نیز اعضاء هیئت مدیره بانک شهر را تشکیل می دهند.