بانک سینا
  • بانک سینا

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۷
  • نام به انگلیسی: Sina Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک سینا
  • بانک سینا

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۷
  • نام به انگلیسی: Sina Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک سینا

بانک سینا یکی از بانک‌های خصوصی ایران است که در سال ۱۳۸۷ تأسیس شده‌است. توسعهٔ سینا، صرافی سینا و مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن شرکت‌های زیرمجموعهٔ بانک سینا هستند.

پیشینه

مؤسسه مالی و اعتباری بنیاد که از محل دارایی‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۶۴ شروع به فعالیت کرده بود، با افزایش سرمایهٔ خود به ۱۵۰۰میلیارد ریال، در سال ۱۳۸۶ به بانک سینا تغییر نام داد و از سال ۱۳۸۷ با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را رسماً شروع کرد.

 بانک سینا برای گرفتن مجوز فعالیت باید با تغییر ماهیت حقوقی بخشی از سهام خود، ۲۵ درصد سهامش را در بازار بورس تهران به صورت عمومی عرضه می‌کرد. این سهام در سال ۱۳۸۷ در بازار به بخش خصوصی واگذار شد. با این وجود هنوز سهام‌دار عمدهٔ آن بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است. بر اساس قوانین بورس و خصوصی‌سازی ایران بخش دیگری از بقیهٔ سهام این بانک باید به مرور به بخش خصوصی واگذار شود.

میزان سرمایه

افزایش سرمایه بانک سینا بدین صورت بوده‌است که رقم سرمایه‌ای بانک سینا در سال ۶۴ به میزان ۱۰ میلیارد ریال بود. در جهت دستیابی به سطح استانداردهای مورد پذیرش از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با توجه به تصویب افزایش سرمایه تا سطح ۲۰۰۰ میلیارد ریال، ابتدا سرمایه از مبلغ ۷۰ میلیارد ریال به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال و سپس در دو مقطع به مبلغ ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته و در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام مورخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ همزمان با تغییر نام بنیاد به سینا به تصویب رسید و در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۸۶ مجوز ورود به بورس اوراق بهادار تهران نیز با نماد «وسینا» ۶۵ صادر گردید. بانک سینا مجدداً در پی مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده ۲۸ تیرماه ۱۳۸۹ این میزان سرمایه را ۵۰ درصد افزایش داد و به ۳ هزار میلیارد ریال رساند. این مبلغ سرمایه در ۲۲ آذر ۸۹ به ثبت رسید.

این افزایش سرمایه در مقاطعی دیگر نیز ادامه داشت، به‌طوری که در ۳۱ اردیبهشت ۹۰ مبلغ سرمایه به ۴۰۰۰ میلیارد رسال رسید و بانک این سرمایه را در مهر همان سال در ادارهٔ ثبت شرکت‌ها ثبت کرد. تیر ماه ۱۳۹۱ نیز دیگر تاریخی بود که در آن بانک سینا سرمایهٔ خود را به ۱۶۰۰۰ میلیارد ریال رساند. در نهایت این بانک با مجوزهایی که از بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهاردار گرفت، سرمایهٔ خود را همین‌طور طی چند مرحله افزایش داد و در تاریخ ۳ آذر ۹۳ به ۱۰ هزار میلیارد ریال رساند.

سهام‌داران

بنیاد مستضعفان با حدود ۶۳ درصد سهامدار عمدهٔ بانک سینا است و علاوه بر آن، مؤسسه بنیاد علوی با ۷۹/۷ درصد، توسعه خدمات مدیریت اهداف با ۶۹/۶ درصد، مادر تخصصی مالی وسرمایه گذاری سینا با ۰۷/۶ درصد و بیمه سینا با ۹۳/۱ درصد از دیگر سهامداران اصلی بانک به‌شمار می‌روند.

افراد کلیدی

در حال حاضر، سید ضیاءالدین ایمانی در سمت مدیرعاملی بانک سینا مشغول به خدمت است و پیش از وی، محمدرضا پیشرو از سال ۱۳۹۳، در این سمت بوده‌است. قربان دانیالی، نایب رئیس هیئت مدیره، غلام عباس نعمت‌اللهی، رئیس هیئت مدیره و محمدرضا ساروخانی و علیرضا تقدیری نیز عضو هیئت مدیره هستند.