بانک سامان
  • بانک سامان

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۱
  • نام به انگلیسی: Saman Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک سامان
  • بانک سامان

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۱
  • نام به انگلیسی: Saman Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک سامان

بانک سامان یکی از بانک های خصوصی ایران است که در سال ۱۳۸۱ تأسیس شده است.

پیشینه

شهریورماه سال ۱۳۷۸ مؤسسهٔ مالی و اعتباری سامان اقتصاد به عنوان اولین مؤسسهٔ مالی و اعتباری کشور دارای مجوز از بانک مرکزی با سرمایهٔ ۱۱ میلیارد ریالی فعالیت خود را آغاز کرد. کمتر از سه سال بعد، در شهریورماه سال ۱۳۸۱، مجوز لازم برای انجام و ارائهٔ خدمات بانکی را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده و به عنوان یک بانک خصوصی، دورهٔ جدیدی از حیات خود را تجربه کرد.

خدمات و دستاوردها

بانک سامان به عنوان سومین بانک خصوصی کشور و اولین عضو گروه مالی سامان از شروع فعالیت با توجه به نیاز مبرم کشور به تحول در زمینهٔ صنعت بانکداری از سیستم بانکداری سنتی به بانکداری مدرن، ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی را سرلوحهٔ فعالیت بانکی خود قرار داده است. این بانک اولین دارندهٔ اینترنت بانک در ایران است. سرمایهٔ بانک سامان در بدو تأسیس ۲۰ میلیارد تومان شامل ۲۰۰ میلیون سهم به ارزش اسمی ۱۰۰ تومان بوده که طی ۱۳ سال، ۱۰ بار افزایش سرمایه داده و سرمایهٔ خود را به ۸۰۰ میلیارد تومان رسانده است. از مهمترین فعالیت های بانک سامان مشارکت در اجرای طرح ارائه کوپن الکترونیک توسط وزارت بازرگانی است. همچنین بانک سامان مجری خدمات پرداخت اینترنتی طرح پیشگام تجارت الکترونیک وزارت بازرگانی، مجری طرح آزمایشی راه اندازی مرکز گواهینامه دیجیتال وزارت بازرگانی (به عنوان تنها بانک PKlenabled در ایران) و مجری پرداخت کلان طرح B2B وزارت بازرگانی با شرکت های شهروند و مینو است.

افراد کلیدی

از بانک سامان، عنوان بانک فامیلی یاد می شود. خانواده متول یزدی، ضرابیه، جزو بنیانگذاران این بانک هستند. این الگو پیش از انقلاب از سوی خاندان لاجوردی و در بانک ایرانیان اجرا شده بود. در آغازین ایام فعالیت بانک سامان خاندان ضرابیه به سراغ یک مدیر با تجربه اقتصادی در کشور رفتند تا امور سامان تحت نظر او سامان بیابد. الله وردی رجایی سلماسی، به عنوان نخستین دبیرکل بورس اوراق بهادار تهران، انتخاب خاندان ضرابیه برای مدیرعاملی بانک سامان بود.

رجایی سلماسی راهکاری را اتخاذ کرد تا سرنوشت بانک سامان به عاقبت بانک پارسیان شبیه نشود. رجایی سلماسی به سرعت قراردادی بلندمدت را با وزارت بازرگانی منعقد کرد تا در بسیاری از طرح های این نهاد دولتی مشارکت کند. مشارکت در اجرای طرح ارائه کوپن الکترونیک توسط وزارت بازرگانی، مجری خدمات پرداخت اینترنتی طرح پیشگام تجارت الکترونیک وزارت بازرگانی و مجری طرح آزمایشی راه اندازی مرکز گواهینامه دیجیتال وزارت بازرگانی، اصلی ترین پروژه های دولتی بانک سامان بودند. همزمان مقدماتی برای همکاری با شرکت راه آهن هم فراهم شد تا بانک سامان، بانک عامل فروش الکترونیکی بلیت قطار شود.

اما حضور رجایی سلماسی برای بانک هزینه هایی را هم به همراه داشت. از همین رو مدیرعامل جدید از سوی هیئت مدیره انتخاب شد و یکی از مدیران بانک ملی را به عنوان رئیس بانک انتخاب کردند. محمدضرابیه بنیانگذار بانک هم ترجیح داد تا سمت ریاست بر هیئت مدیره را رها کند. بدین ترتیب، رجایی سلماسی از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ در سمت مدیرعاملی بانک سامان بود و پس از وی، حسن زعفرانی جایگزین او شد و تا سال ۱۳۸۹ سکاندار این کشتی بود؛ ولی الله ضرابیه فرزند بزرگ خاندان ضرابیه (محمد ضرابیه)، با ۱۱ سال سابقه فعالیت اجرایی در بانک سامان و دارای مدارج علمی در امور مالی و اجرایی عصر روز چهارشنبه ۱۶ تیر ماه ۱۳۸۹ با دریافت تاییدنامه بانک مرکزی رسماً به عنوان سومین مدیر عامل بانک سامان معرفی شد؛ ولی الله ضرابیه که فعالیت و همکاری خود را از ۱۱ سال پیش (از ۱۳۷۸) با بانک سامان شروع کرده بود توانست مراتب ترقی و تجربه را طی کند و با رای اکثریت اعضا و هیئت مدیره بانک سامان به این سمت برگزیده شود.

اما قرعهٔ سکانداری این بانک از اواخر سال ۱۳۹۸ به دست علیرضا معرفت افتاد که از سال ۱۳۸۱ به بانک سامان پیوسته و تاکنون در سمت‌های مختلفی از جمله مدیر بانکداری شرکتی، معاون اعتباری و قائم مقام مدیرعامل فعالیت داشته است و حال جانشین سید احمد طاهری بهبهانی شده و به سمت مدیریت عاملی این بانک منصوب شده و احمد مجتهد در سمت رئیس هیئت مدیره و حسین قضاوری و فرشته گرامی نژاد نیز به عنوان اعضاء هیئت مدیره بانک سامان مشغول به فعالیت هستند.

سهام‌داران

براساس اطلاعاتی که از سهامداران عمده این بانک در اختیار است، گروه صنعتی گلرنگ حدود ۰۶/ ۴ درصد از سهام بانک سامان را در اختیار دارد. لیست سهامداران این بانک در آخرین گزارش ها نشان می دهد که بیش از ۴۳ درصد از سهام این بانک در دست سهامداران عمده است. شرکت توسعه سرمایه گذاری سامان ۴۶/ ۸ درصد، شرکت بیمه سامان ۳۲/ ۵ درصد، صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد ۵ درصد، گروه صنعتی پاکشو ۵/ ۲ درصد، هلدینگ سرآمد ۱۶/ ۲ درصد، شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش ۵۶/ ۱ درصد و صنایع پمپ سازی ایران ۳۲/ ۱ درصد از سهام این بانک را در اختیار دارند. مجموع سهامی که این شرکت ها در بانک سامان دارند ۳۲/ ۲۶ درصد از کل سهام این بانک را شامل می شود. علاوه براین، ۹/ ۱۶ درصد از سهام این بانک نیز در دست اشخاص حقیقی است. براساس گزارش هیئت مدیره این بانک در سال ۹۷، خانواده ضرابیه (احمدرضا ضرابیه، محمد ضرابیه و ولی ضرابیه) حدود ۶۱/ ۷ درصد از کل سهام بانک سامان را در اختیار دارند.

مسئولیت اجتماعی

در خصوص مسئولیت های اجتماعی بانک سامان باید گفت که این بانک نیز به عنوان یک شهروند حقوقیِ مسئول، همواره متعهدانه در انجام وظایف اجتماعی خود و حمایت از قشرها آسیب پذیر قدم برمی دارد. ازاین رو، همکاری با خیریه های دارای منشأ اثر و حمایت از امور فرهنگی، هنری، آموزشی و درمانی، همواره در کانون توجه برنامه های مسئولیت پذیری اجتماعی بانک قرار داشته است. مسئولیت پذیری اجتماعی سامان طی این سال ها، در قالب حمایت از قشرها آسیب پذیر، سلامت و درمان جامعه و پشتیبانی از ورزش، فرهنگ، آموزش و هنر نمود یافته است. این بانک در زمینه های مختلفی مانند پزشکی و درمانی، آموزشی، ورزشی، فرهنگی و هنری، زیست محیطی و اجتماعی در قالب مسئولیت اجتماعی با ارگان های دیگر همکاری کرده است. برای مثال در کمپین گسترده خود در سال ۱۳۹۵ از عظیم قیچی ساز اولین عضو ایرانی باشگاه ۸۰۰۰متری های کوهنوردی جهان حمایت کرده است و فعالیت های مطالعاتی این کمپین از پاییز ۱۳۹۵ آغاز شد و در ۱۵ بهمن ماه همان سال با عقد قرارداد همکاری میان بانک سامان و عظیم قیچی ساز شکل رسمی به خود گرفت. عظیم قیچی ساز در روز تاریخی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ با فتح لوتسه ۸۵۱۶ متری، پرچم ایران را بر فراز آخری قله هشت هزارمتری خود به اهتزار درآورد و نام خود را به عنوان شانزهمین عضو جهانی و اولین عضو ایرانی در باشگاه هشت هزارمتری های جهان ثبت کرد.

حمایت بانک سامان از توسعهٔ دانش و تحصیل کودکان نیز نمونه ای دیگر از برنامه های مسئولیت اجتماعی این شرکت است. در سال ۱۳۹۰ بانک سامان در هفتمین سال همکاری و همیاری با بنیاد کودک، کمک هزینه تحصیلی و آموزشی ۱۰۴ آینده ساز کشورمان را پرداخت کرد. بانک سامان در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی بانک، برای حمایت از توسعه دانش و تحصیل کودکان به ویژه در مناطق محروم، از سال ۱۳۹۰ حمایت از ۱۰۴ دانش آموز بااستعداد کم برخوردار در سراسر ایران را برعهده گرفته که تاکنون ادامه یافته است. از مجمع دانش آموزان تحت حمایت بانک، ۲۱ نفر به دانشگاه راه یافتند و با آسودگی خاطر مشغول به تحصیل هستند. در زمینه زیست محیطی نیز کمپین مشهور آب هست، ولی کم است را به مورد اجرا گذاشت تا سهم اندکی برای حفظ آب و صرفه جویی آن در کشور گرم و خشکمان داشته باشد.