بانک خاورمیانه
  • بانک خاورمیانه

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۹۱
  • نام به انگلیسی: Middleeast Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک خاورمیانه
  • بانک خاورمیانه

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۹۱
  • نام به انگلیسی: Middleeast Bank
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک خاورمیانه

بانک خاورمیانه یکی از بانک‌های خصوصی ایرانی است که در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد.

پیشینه

بانک خاورمیانه توسط گروهی از بانکداران، مدیران اقتصادی و صاحبان صنایع و بر اساس تحلیل‌های کارشناسی از وضعیت نظام بانکی کشور و فرصت‌های پیش رو تأسیس شده‌است. هیئت مؤسس در نیمهٔ دوم سال ۱۳۸۷، برنامهٔ عملیاتی خود را برای تأسیس بانک خاورمیانه آغاز نمود. پس از کسب مجوزهای لازم از شورای پول و اعتبار و پذیره‌نویسی عمومی، طی چهار روز در خرداد ۱۳۹۱ پذیره‌نویسی تکمیل و سرمایهٔ اولیه بانک به میزان چهار هزار میلیارد ریال توسط اشخاص حقیقی و حقوقی (از این مبلغ دو هزار و ۶۵ میلیارد و ۴۹۱ میلیون ریال از طریق مؤسسان بانک تأمین شده و ۱۹۳۴ میلیارد و ۵۰۹ میلیون ریال با پذیره نویسی) تأمین شد. سپس در مهر ۱۳۹۱، جلسهٔ مجمع عمومی مؤسس بانک خاورمیانه برگزار گردید و ضمن تأیید اساسنامه و صورت‌های مالی، اعضای هیئت مدیره توسط سهامداران انتخاب و فعالیت بانک خاورمیانه به صورت رسمی آغاز شد.
با توجه به پیش‌بینی سودآوری مناسب، سهام بانک در دی ماه سال ۱۳۹۱ در فرابورس عرضه شد. از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۳، سهام بانک خاورمیانه وارد بازار بورس تهران شد. جهت‌گیری کلی بانک خاورمیانه در راستای ارائه خدمات و تسهیلات به شرکت‌های کلان و خاص بوده و کمتر قصد پرداخت تسهیلات خُرد را دارد.

مؤسس

پرویز عقیلی کرمانی از اقتصاددانان و بانکدارهای به نام کشور که پیش از این به مدت یازده سال مؤسس و مدیرعامل بانک کارآفرین بود، از سال ۱۳۹۱ با تأسیس بانک خاورمیانه در جایگاه مدیرعامل و عضو هیئت مدیره مشغول به فعالیت شد. در ابتدای تأسیس بانک خاورمیانه تنها عقیلی از بانک کارآفرین حضور نداشت، بلکه دوستان و همکاران قدیمی وی از جمله محمدتقی جمالیان و جواد جوادی او را همراهی می‌کردند و در واقع تیم سابق بانک کارآفرین در بانک خاورمیانه فعال شد.

پرویز عقیلی کرمانی که سال‌های متمادی در خارج از کشور به فعالیت در عرصهٔ بانکی مشغول بود، زمانی‌که این خبر به گوش او می‌رسد که از ایرانی‌ها، به خصوص متخصصان دعوت کرده‌اند به ایران برگردند و قرار است مجوز بانک‌های خصوصی داده شود، او که مشتاق تأسیس بانکی در ایران بود و می‌خواست همان کاری را که رئیسش، دکتر مقدم، بعد از اولین باری که از آمریکا برگشته بود برای بانک توسعه و سرمایه‌گذاری انجام داده بود، را انجام دهد؛ در نهایت تصمیم می‌گیرد تا به ایران بازگردد. با اینکه قرار بود ظرف دو ماه به عقیلی مجوز بانک خصوصی بدهند، اما این زمان به تعویق افتاد. بدین سبب، عقیلی تا زمان دریافت مجوز، به‌عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع ایران در سال ۱۳۷۰ انتخاب شد؛ شرکتی که اعضای انجمن مدیران صنایع تأسیس کرده بودند. گرفتن مجوز بانک ۶ سال طول کشید و عقیلی در این ۶ سال (تا سال ۱۳۷۶) مدیر آن شرکت ماند. البته در این فاصله بورسیران، شرکت لنت ایران و یک کارگزاری بیمه را تأسیس کرد. مهم‌ترین کار آنها تجدید ساختار شرکت مهرام بود. برای این کار نزدیک به ۸۰–۷۰ سهامدار را دور هم جمع کرد و سرمایه یک میلیارد تومانی فراهم کرد و ۵۰ درصد سهام شرکت مهرام را خرید. در ضمن تغییراتی در مدیریت شرکت نیز داده شد و یک شرکت درجه یک ساخته شد.

پس از ۶ سال در نهایت مجوز مؤسسهٔ اعتباری کارآفرین را دریافت کرد. در آن زمان دو مؤسسهٔ اعتباری در کشور وجود داشت. قرار این بود که هر کس می‌خواهد بانک خصوصی تأسیس کند، اول باید مؤسسهٔ اعتباری ایجاد کند و پس از دو سال درخواست بانک بدهند. از اینرو، بانک کارآفرین که در ابتدای امر با نام مؤسسهٔ اعتباری بود، پس از اخذ مجوزها در سال ۱۳۸۰ شروع به فعالیت کرد. عقیلی به مدت یازده سال (تا سال ۱۳۸۹) در سمت مدیرعاملی بانک کارآفرین بود و پس از کناره‌گیری از سمت خود در این بانک، تصمیم به راه‌اندازی بانک خصوصی دیگری گرفت. وی تصمیم داشت در ابتدا نام «دژ» را برای بانک انتخاب کند؛ اما بعد به «خاورمیانه» تغییر نام داد. در ابتدا قرار نبود عقیلی به عنوان مدیرعامل بانک خاورمیانه باشد و خود نیز در اردیبهشت‌ماه این خبر را در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده بود اما پس از صدور مجوز این خبر قوت گرفت و در نهایت تأیید شد.

افراد تأثیرگذار

 در حال حاضر، خسرو نایبی اهرنجانی در سمت ریاست هیئت مدیره، حسین سلیمی نایب رئیس هیئت مدیره، امیرحسین امین آزاد، عضو هیئت مدیره، جواد جوادی عضو هیئت مدیره و قائم مقام مدیرعامل، پرویز خاکپور عضو هیئت مدیره، مجید صفریان عضو هیئت مدیره و معاون شعب و پشتیبانی، علیرضا عدالت عضو علی‌البدل و معاون امور بین‌الملل در بانک خاورمیانه هستند.

خدمات و امکانات

بانک خاورمیانه علاوه بر ارائه تمامی خدمات یک بانک تجاری، سایر خدمات حوزه بازار پول و سرمایه را به صورت مستقیم یا از طریق ایجاد شرکت‌های زیر مجموعه یا وابسته با رعایت مقررات و ضوابط بانک مرکزی ج.ا. ا و سازمان بورس و اوراق بهادار فراهم نموده‌است. در این راستا اقدامات مؤثری از جمله کسب مجوزهای اولیه از مراجع قانونی صورت گرفته‌است. این مجموعه‌ها، شرکت کارگزاری بانک خاورمیانه، شرکت بیمه زندگی خاورمیانه، شرکت خدمات ارزی و صرافی خاورمیانه و شرکت فن‌آوری اطلاعات داده‌پردازان سیمای آفتاب را شامل می‌شوند.

بانک خاورمیانه در مدت هشت سال فعالیت خود تونسته است تعداد ۱۰ شعبه در تهران و ۵ شعبه نیز در شهرستان‌های اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز و کرج دایر نماید. همچنین، بانک خاورمیانه با تأسیس شعبهٔ مونیخ در آلمان، خدمات خود را به مشتریان فعال در کسب‌وکار بین‌المللی به ویژه مشتریان فعال در بخش خصوصی ارائه می‌کند. به لحاظ تاریخی، پیشینه قوی روابط تجاری بین ایران و آلمان پتانسیل خوبی برای رشد و پیشرفت دو کشور فراهم کرده‌است. بانک خاورمیانه در سال ۲۰۱۶ همزمان با کاهش تحریم‌ها، از روابط خود با شرکا در دوکشور به منظور بازنگری مجدد استراتژی تجاری خود براساس تغییرات ایجاد شده بهره برد و با هدف پاسخ‌گویی به نیازهای بخش خصوصی و حمایت فعالانه از گسترش روابط تجاری بین دو کشور و اتحادیه اروپا، اقدام به تأسیس شعبه در آلمان کرد.

با توجه به روابط قوی گذشته بین شرکاء تجاری در ایالت باواریا (جنوب آلمان) و ایران و همچنین پتانسیل بالای ایران برای تجارت در آینده شهر مونیخ برای افتتاح شعبه انتخاب شد. در سال ۲۰۱۷، بانک خاورمیانه درخواست خود برای دریافت مجوز بانکی شعبه مونیخ را آغاز کرد و در سال ۲۰۱۸ موفق به اخذ مجوز شد.

شعبه مونیخ بانک خاورمیانه در ماه اوت همان سال در مراجع قضایی ثبت شد و بعد از نهایی کردن مراحل در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را رسماً آغاز کرد. شعبه مونیخ عضو مستقیم سیستم‌های پرداخت TARGET2 و SEPA در اتحادیه اروپاست که به‌طور فعال به شبکه سویفت متصل است. این شعبه مطابق قوانین و مقررات اتحادیه اروپا در آلمان فعالیت می‌کند، علاوه بر این خدمات مالی و تجاری از قبیل اعتبارات اسنادی ارزی، ضمانت‌نامه و خدمات پرداخت را برای مشتریان فراهم می‌کند. این شعبه بر فعالیت‌های تجاری بخش خصوصی که در زمینه کالاهای بشردوستانه فعالیت می‌کنند متمرکز است تا راه حل‌هایی مناسب با نیاز آن‌ها را خلق و ایجاد کند.