بانک حکمت ایرانیان
  • بانک حکمت ایرانیان

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۹
  • نام به انگلیسی: Bank Hekmat Iranian
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک
بانک حکمت ایرانیان
  • بانک حکمت ایرانیان

  • تاریخ تاسیس: ۱۳۸۹
  • نام به انگلیسی: Bank Hekmat Iranian
  • محل شرکت: تهران
  • گروه صنعتی: بانک

بانک حکمت ایرانیان

بانک حکمت ایرانیان یکی از بانک های وابسته به بانک سپه است که با حمایت ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد.

پیشینه

به منظور ارتقاء منزلت اجتماعی و بهبود معیشت کارکنان نیروهای مسلح، صندوق قرض الحسنهٔ ارتش فعالیت خود را آغاز نمود و بعدها مؤسسه مالی و اعتباری ایرانیان با کسب مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد. در ادامه با توجه به سیاست های اقتصادی کشور و بحث خصوصی سازی و متعاقب آن ایجاد بانک های خصوصی در کشور تمهیدات موردنیاز به عمل آمده و مجوز تبدیل مؤسسه مالی و اعتباری به بانک حکمت ایرانیان از بانک مرکزی دریافت شد تا در راستای اهداف فوق و فراتر از آن به عنوان یک مؤسسه پولی نقش خود را در چرخه اقتصادی کشور ایفا کند.

مهم‌ترین شعبه های بانک حکمت ایرانیان در اطراف پادگان های ارتش قرار گرفته است و پرداخت حقوق کارکنان ارتش و ایجاد فرصت سرمایه گذاری برای آنها از جملهٔ اهداف تأسیس این بانک به شمار می آید.

سهامداران

به طورکلی، این بانک از ۱۴ شرکت خصوصی دولتی و نهادهای دولتی نیروهای مسلح ایران تشکیل شده است که هرکدام سهمی دارند و بیشترین سهم مربوط به بنیاد تعاون آجا (۷۵/۴ درصد) است و پس از آن، شرکت هواپیمایی کاسپین (۶۵/۴ درصد)، شرکت خصوصی عمران توسعه گران پیشگام (۶۴/۴ درصد)، صندوق بیمه بتاجا (۵۹/۴ درصد)، مسکن بتاجا (۵۹/۴ درصد)، شرکت عمران آبشار اسپادان (۵۴/۴ درصد)، شرکت زهد فارس (۴۶/۴ درصد)، شرکت توسعه اندیشه (۴۱/۴ درصد)، شرکت ذوالفقار خراسان (۸۵/۲ درصد)، شرکت آذر انبیه تبریز (۸۵/۲ درصد)، شرکت سرمایه گذاری بازار گردانی (۸۳/۲ درصد)، شرکت بهسازان نیک اندیش (۱۱/۲ درصد)، شرکت جرجان گرگان (۹۹/۱ درصد) و فرماندهی کل نیروهای مسلح (۷۴/۰) قرار دارند.

ادغام در بانک سپه

بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار و شورای عالی هماهنگی اقتصادی (سران سه قوه)، با هدف متمرکز کردن توانمندی و ظرفیت بانک حکمت ایرانیان (به علاوهٔ بانک های انصار، قوامین، مهر اقتصاد و مؤسسهٔ اعتباری کوثر) در قالب یک بانک واحد با ثبات و کارآمدتر و به منظور ارائه خدمات بهتر به خانوادهٔ نیروهای مسلح و عموم مردم، بانک ها و مؤسسه های اعتباری در بانک سپه ادغام شدند. بدین منظور، در تاریخ دهم خرداد ماه ۱۳۹۹، این بانک رسماً در بانک سپه ادغام شد و تابلوهای این بانک با بانک سپه تعویض گردید. بانک حکمت ایرانیان نخستین بانکی ادغامی در بانک سپه است. سیدعلی جلالی نظری با سوابق مدیریتی در بانک سپه، از مهرماه ۹۸ تاکنون سمت مدیرعاملی بانک حکمت ایرانیان را بر عهده دارد و عضو هیئت مدیره این بانک است ریاست هیئت مدیره نیز بر عهدهٔ هادی اخلاقی فیض آثار بوده است.